Hack4change


Osoby interesujące się nowymi technologiami, którym nie jest obojętny los naszej planety zachęcamy do udziału w Hack4change czyli 48 godzinnym ekologicznym maratonie programowania. Podczas hackathonu uczestnicy połączą siły tworząc interdyscyplinarne zespoły i stworzyć innowacyjne rozwiązania lub aplikacje w jednej z trzech ścieżek tematycznych: człowiek i jego dobrostan, otwarte dane, Smart Cities. 

Organizatorami tegorocznej edycji są Fundacja CODE:ME, Marek Kaminski Academy, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Invest in Pomerania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Przed hackathonem odbędną się warsztaty tematyczne wprowadzające w technologię hackathonu. Warsztaty realizowane będą dla uczestników Hack4change w terminie 06-09 czerwca 2022 -  harmonogram warsztatów >

Wydarzenie realizowe jest przez zespół ludzi, którym leży na sercu los naszej planety i szczęśliwe życie człowieka. Kryzys gospodarczy, pandemia oraz szybko zmieniający się świat wymuszają na nas nie tylko konieczność większego dbania o klimat, ale i zachęcają do szukania niestandardowych rozwiązań. 

Plan hackathonu:
→ 48 godzin → 150 uczestników → 30 mentorów → 2 lokalizacje stacjonarne → Hybrydowa formuła: online + offline → 3 wyzwania → 1 planeta


W tym roku planowane są trzy ścieżki tematyczne:
  • Człowiek i jego dobrostan
Szybki rozwój technologii i social mediów, a także zmiany trybu życia związane z pandemią, wpływają na stan psychiczny każdego z nas. Zatroszcz się o siebie i najbliższe otoczenie, aby móc lepiej chronić naszą planetę. Utrzymywanie zdrowych nawyków, umiejętność medytacji, uważność, wzmacnianie wiary w siebie? Stwórz zasób, który umożliwi innym osiągnięcie dobrostanu i korzystanie w pełni z życia!
  • Otwarte dane
Masz pomysł na nowatorskie rozwiązanie lub nowe zastosowania dla istniejących technologii? 
Wykorzystaj otwarte dane, udostępniane przez API na publicznych (np. dane.gov.pl czy gdansk.pl) oraz komercyjnych (np. Planetary Computer Microsoft) portalach. Za przykład mogą tu posłużyć aplikacje opierające się o otwarte dane służące do nawigacji, mierzenia jakości powietrza, redukcji zużycia CO2 poprzez świadome wybieranie optymalnych tras przejazdów czy wizualizowania pewnych zjawisk na mapach. Spraw by niewielka zmiana doprowadziła do wielkich rezultatów.
  • Smart Cities 
Czy Twoje miasto zmaga się z wyzwaniami, jak np. rozwarstwienie społeczne, akty wandalizmu, zaśmiecanie i zanieczyszczanie środowiska, ograniczenie przestrzeni zielonych (tzw. płuc miasta), zwiększony ruch uliczny? 
Stwórz rozwiązanie, które wykorzysta technologię w obszarach takich jak: gospodarka, środowisko, mobilność, zarządzanie i zrównoważony rozwój. Wszystko z myślą o poprawie standardu życia mieszkańców i zwiększeniu ich udziału w podejmowaniu istotnych decyzji.