GPN-T prezentuje AssisTech - Festiwal Cyfryzacji

Jak porozumieć się z osobą, która nie porusza się, nie mówi, ani nie jest w stanie posługiwać się mimiką? W wielu przypadkach obserwacja oczu pacjenta jest jedyną możliwością na nawiązanie z nim kontaktu. System stworzony przez naukowców z firmy AssisTech sprawił, że zamiana ruchu gałek ocznych w słowa i komunikaty stała się możliwa. 

W ramach Festiwalu Cyfryzacji przedstawiamy AssisTech – firmę skoncentrowaną na opracowywaniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru informatyki, multimediów i inżynierii biomedycznej. Firma powstała w 2014 r. i jest spin-offem Politechniki Gdańskiej. Wywodzący się z uczelni założyciele spółki dostrzegli potencjał naukowego prototypu zwanego CyberOkiem i rozpoczęli prace nad stworzeniem produktu, który miał wspierać diagnozę i rehabilitację osób wybudzonych ze śpiączki, a także umożliwiać im niewerbalną komunikację z otoczeniem. Tak powstało flagowe rozwiązanie, jakie oferują klientom i ich rodzinom – system C-Eye® - jedyny w skali międzynarodowej, certyfikowany wyrób medyczny, który wykorzystuje eye tracking (technologię śledzenia wzroku użytkownika) do oceny stanu świadomości i rehabilitacji neurologicznej pacjenta.
C-Eye® to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych i kierunek patrzenia, co umożliwia alternatywną komunikację i efektywną terapię osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych. W C-Eye® zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym możliwość zaznaczania na ekranie treści na podstawie i przytrzymywania wzroku przez użytkownika na danym przycisku. Jednym z elementów systemu jest także moduł z gotowymi tablicami do komunikacji z pacjentem sparaliżowanym, pozornie pozbawionym możliwości porozumiewania się. 
 
- C-Eye® jest sztandarowym projektem spółki AssisTech, która pracuje również nad innymi rozwiązaniami, wspierającymi człowieka w codziennym życiu. Jednym z naszych najnowszych projektów jest program komputerowy eyeLearn. – mówi Bartosz Kunka, Prezes firmy.
 
Od przedstawicieli firmy dowiadujemy się, że: „eyeLearn został przygotowany jako multimedialne narzędzie wspierające rodziców, opiekunów, pedagogów i terapeutów pracujących z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Struktura aplikacji nawiązuje do podstawy programowej kształcenia specjalnego i ogólnego. Program może być wykorzystywany w edukacji zdalnej, współpracuje z ekranem dotykowym, myszką oraz eye trackerem (w tym z systemem C-Eye®)”.
Misją AssisTech jest tworzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań wspierających człowieka w codziennym życiu w oparciu o doświadczenie i wiedzę specjalistów z różnych obszarów nauki, w szczególności rehabilitacji neurologicznej, edukacji specjalnej (oligofrenopedagogiki) i technologii IT. W portfolio  przedsiębiorstwa można znaleźć takie produkty jak:
  • C-Eye – został stworzony, by umożliwić wygodną komunikację i systematyczną terapię dzieci i dorosłych,
  • C-Eye II PRO – jest produktem medycznym, wykorzystującym eye tracking, dedykowanym ośrodkom i gabinetom terapeutycznym,
  • mediContact – umożliwia komunikację personelu medycznego z pacjentami przebywającymi w szpitalu za pomocą wzroku lub dotyku,
  • eyefeel – narzędzie do terapii i komunikacji AAC. Zawiera animacje terapeutyczne i edukacyjne oraz gry dla osób niekomunikujących się,
  • eyeLearn – multimedialne narzędzie do terapii i edukacji, wspierające rodziców, opiekunów, pedagogów i terapeutów pracujących z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Festiwal cyfryzacji to doskonała okazja do promowania przedsiębiorstw pokazujących, że za pomocą nowych technologii można zmieniać świat. W tym przypadku działania firmy AssisTech doskonale wpisują się w ideę inicjatywy Festiwalu – wykorzystywanie szans jakie daje cyfryzacja, tak aby czynić życie lepszym. – powiedział  Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Nowa cyfrowa rzeczywistość na dobre zagościła w naszej codzienności. Epidemia koronawirusa oraz towarzysząca jej izolacja sprawiły, że znaczna część Polaków, przedsiębiorstw, a także instytucji publicznych stanęło przed koniecznością przeniesienia swoich działań do Internetu. Działania firmy AssisTech znacznie wcześniej pokazały, że obcowanie z nowymi technologiami, wbrew myśleniu wielu osób, może przynieść dużo dobrego dla całego społeczeństwa, bez wyjątku.

Zachęcamy do zapoznania się z profilem działalności firmy, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań mogących pomóc zaspokoić konkretne potrzeby osób wymagających opieki medycznej.