High-tech na trójmiejskim niebie

Bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron, może odbywać lot autonomiczny lub może być zdalnie sterowany poza zasięg wzroku. Ekspertem w tej dziedzinie jest Dawid Walczyna, założyciel firmy Camdrone, która od ponad roku korzysta ze Strefy Co-work w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a niespełna pół roku temu nawiązała współpracę z PSSE i GPNT w zakresie specjalistycznych usług dronami.

Korzyści wynikające z zastosowania bezzałogowych statków powietrznych związane są z możliwością precyzyjnego lokalizowania i obrazowania terenów, obiektów i środków trwałych z innej perspektywy. Usługi przy użyciu dronów są szybkim i bezpiecznym sposobem do zbierania, analizy oraz przetwarzania danych. Camdrone to przede wszystkim profesjonalizm i bezpieczeństwo oparte na kilkuletnim doświadczeniu z dronami oraz uprawnieniami Urzędu Lotnictwa Cywilnego VLOS / BVLOS / MTOM 25 kg / INS, które niezbędne są do wykonywania lotów komercyjnych.

W portfolio szerokich usług oferowanych przez Camdrone znajdziemy:
  • zdjęcia i filmy z drona,
  • monitoring jakości powietrza,
  • inspekcje z drona,
  • ortofotomapy i modele 3D, 
  • termowizję czy inne, specjalistyczne usługi dostosowane do potrzeb klienta. 
Przedsiębiorstwo nieustannie się rozwija i współpracuje z wieloma różnymi podmiotami. Wraz z Centrum Dronów/Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie działa w zakresie monitoringu jakości powietrza. W zakresie monitoringu jakości powietrza Camdrone współpracuje również z Fundacją Green Sky.

W ostatnim czasie, na naszych mediach społecznościowych, informowaliśmy o nabierającej tempa współpracy Camdrone z firmą SeaData – absolwentem programu akceleracyjnego Pomorskiej  Specjalne Strefy Ekonomiczne Space3ac. W wyniku działań obu firm powstało UAV Monitoring, oferujące usługi monitorowania środowiska, zwłaszcza jakości powietrza  (kontrola stężenia pyłów zawieszonych i niebezpiecznych substancji, mapowanie terenu w 3D i 2D, wizualizacje jakości powietrza w 3D, a także - w oparciu o zebrane przez drona dane - analizę przemieszczania się pyłów w atmosferze nad danym obszarem i identyfikację źródeł zanieczyszczeń). Współpraca firm opiera się także na tworzeniu systemu obróbki oraz analizy danych pozyskanych z systemu naziemnego oraz mobilnego. Warto podkreślić, iż jedno z urządzeń wykorzystywanych w monitoringu jakości powietrza - YetiAir, zostało zaprojektowane i zbudowane wspólnie przez zespoły SeaData & Camdrone. Dane zbierane podczas sterowanego zdalnie przelotu wyświetlane są w czasie rzeczywistym w systemie analitycznym, zbliżonym do tego, z którego od kilku lat korzystają trójmiejskie porty.
- Wykorzystywanie dronów pozwala na zbadanie składu atmosfery na różnych wysokościach i na rozległym obszarze, tym samym ułatwia określenie jak duży jest zasięg danego źródła i co może nim być. Cykliczne przeloty dronami oraz wykorzystanie zebranych danych w prostych modelach atmosfery, to nowoczesny sposób walki z niską jakością powietrza w Polsce. – mówi Dawid Walczyna, założyciel Camdrone.

Zdjęcia oraz filmy z bezzałogowego statku powietrznego stanowią solidną dokumentację w wielu sektorach gospodarki. Drony, dzięki swoim rozwiązaniom konstrukcyjnym i elastyczności rozwiązują problemy związane ze zbieraniem danych na dużych obszarach i pozyskiwaniem zdjęć na podstawie których możliwe jest generowanie modeli 3D. Korzyści wynikające z zastosowania bezzałogowych statków powietrznych związane są z możliwością precyzyjnego lokalizowania i obrazowania terenów/obiektów/środków trwałych z innej perspektywy. Usługi przy użyciu dronów są szybkim i bezpiecznym sposobem do zbierania, analizy i przetwarzania danych.

Czy drony mogą ułatwić nam pracę? Zdecydowanie tak. Powyżej przytoczone zostały jedynie niektóre z korzyści oferowanych przez Camdrone. W celu uzyskania pełnego portfolio usług zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej. Przekonajcie się sami, że drony pomocne są nie tylko w robieniu spektakularnych zdjęć z wakacji.