Syderal: innowacje w sektorze kosmicznym

W zestawieniu naszych TOP 10 innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach Festiwalu Cyfryzacji nie mogło zabraknąć firmy SYDERAL Polska, która od września 2019 r. ma swoją siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
 
SYDERAL Polska skupia się w 100% na przemyśle kosmicznym, realizując projekty na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz europejskich firm z sektora kosmicznego. Specjalnością firmy są kontrolery mechanizmów oraz instrumentów dla misji kosmicznych. Rozwijane są też technologie związane z wykorzystaniem pamięci masowych Flash, które umożliwią efektywne zapisywanie danych na pokładzie satelity, zanim zostaną one przekazane na Ziemię.

Misją SYDERAL Polska jest dostarczanie wysokiej jakości produktów przy zachowaniu otwartości na stosowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii kosmicznych. Elektronika, systemy oparte o układy FPGA i oprogramowanie są projektowane przez polskich inżynierów z doświadczeniem w branży kosmicznej.
Budowa cyfrowego społeczeństwa jest możliwa dzięki odpowiedniej edukacji technologicznej. SYDERAL Polska doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Wspólnie z polskimi uczelniami (Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem Gdańskim) rozwija projekt badawczo-rozwojowy satelitarnego kontrolera splątania kwantowego w ramach projektu współfinansowanego w programie „Szybka Ścieżka MŚP” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

- Nasz partner akademicki, UMK Toruń, opracował dla nas prototyp źródła zdolnego do generowania splątanych par fotonów, na którym testowana będzie opracowana przez nas elektronika. Równolegle, Uniwersytet Gdański, opracowuje dla nas optymalne algorytmy sterowania, które umożliwią na szybką korektę działania układu optycznego. – dodaje Tadeusz Kocman, Kierownik ds. Prac B+R tego projektu.

Celem projektu „Samostrojący elektroniczny kontroler satelitarnego generatora splątania kwantowego” jest opracowanie elektronicznego systemu kontrolującego i sterującego pracą satelitarnego modułu optycznego generującego splątane w polaryzacjach pary fotonów. Ten projekt badawczo-rozwojowy jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia stałej wysokiej jakości generacji splątanych par fotonów dla przyszłych misji satelitarnej dystrybucji klucza kwantowego.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w tym projekcie SYDERAL Polska ma zamiar stać się strategicznym partnerem w rozwoju europejskiej infrastruktury komunikacji kwantowej, która obecnie jest rozwijana w Europie. Technologia satelitarnej dystrybucji klucza kwantowego w niedalekiej przyszłości pozwoli na tworzenie kluczy zabezpieczających komunikację w miejscach, gdzie jest to najbardziej niezbędne. Przykładem mogą być tu systemy zabezpieczające dane medyczne, bezpieczeństwo państwa czy też transakcje bankowe.

Plany rozwojowe spółki obejmują dalszy rozwój pozostałych produktów, który pozwoli na uczestnictwo w prestiżowych projektach kosmicznych koordynowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Komisję Europejską, takich jak misja naukowa ARIEL, czy też europejski program obserwacji Ziemi Copernicus.
 Z wielkim zainteresowaniem będziemy obserwować dalszy rozwój i innowacyjne działania firmy SYDERAL Polska.