BioTech Daily 2023 - podsumowanie

Dodano

13.12.2023

Nieprzerwanie od pięciu lat, przy okazji konferencji BioTech Daily, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym gromadzą się osoby zainteresowane tematami z branży biotechnologii, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniami. Kolejny raz podczas konferencji odbyła się gala finałowa programu Strefa Akceleracji ścieżka Lifescience organizowanego w partnerstwie strategicznym z Polpharma Biologics.Zgromadzonych uczestników, prelegentów oraz słuchaczy przywitał Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych | Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wydarzenie rozpoczęliśmy od Power Speech wygłoszonego przez Keynote Speakera Patryka Jara, Applied Innovation Team Tech Lead, Kainos.

Następnie przyszedł czas na pitching start-upów. Każdy z zespołów miał 5 minut na zaprezentowanie swojego pomysłu w taki sposób, aby przekonać kapitułę oceniającą, że zasługuje na wygraną. Rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom spotkania naprawdę wyrównany. 

W drugiej kolejności uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji dr Rafała Derlacza, Polpharma Biologics, który opowiedział o drodze do  certyfikacji FDA. Tomasz Wrzesiński, Wiceprezes Zarządu QIAGEN, nowoczesnej firmy biotechnologicznej specjalizującej się w wytwarzaniu wysokiej jakości wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science opowiedział o zmianie na rynku biotechnologii – partnerstwie jako modelu współpracy. Szybkie skalowanie zespołów projektowych w odpowiedzi na kryzys - case study – to temat, który poruszył Tomasz Świderek, Principal Delivery Manager, Healthcare, Kainos. Ostatnie wystąpienie należało do dr Anny Supernat, Adiunkt, Zakład Onkologii Translacyjnej, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, która wyjaśniła do czego biolog molekularny potrzebuje uczenia maszynowego. 

Zwieńczeniem Biotech Daily była gala finałowa programu Strefa Akceleracji ścieżka Lisfescience współorganizowanego przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Polpharma Biologics. Spośród złożonych aplikacji eksperci wyłonili 10 najciekawszych pomysłów. 
Wśród wyłonionych start-upów rywalizujących o zwycięstwo znalazły się takie projekty jak:
 
 • Waterly – w pełni autonomiczne boje pomiarowe, które nieprzerwanie, bez względu na warunki środowiska, analizują parametry wody, a gdy wykryje anomalie to natychmiast powiadamia o tym odpowiednie służby i użytkowników systemu.
 • EPI-CAN – Technologia EPI-CAN pozwala na wykrywanie nowotworów w oparciu o test diagnostyczny wykonywany z wykorzystaniem próbki krwi pacjenta.
 • Aidlab – startup skupia się na wykorzystaniu najnowszych technologii, aby zwiększyć dostępność i efektywność opieki medycznej oraz jednostkom badawczym, zwłaszcza w obszarach o ograniczonym dostępie do usług zdrowotnych.
 • Life Masters – wykorzystanie gamifikację, żeby zmotywować graczy do dbania o siebie - zamiana zdrowego styl życia w ligę sportową.
 • Pogaduszki – Aplikacja dla dzieci z wadami logopedycznymi, która dzięki AI zamienia diagnozę i terapię na sterowane głosem gry mobilne.
 • Calmsie – platforma dająca natychmiastowe wsparcie dzieciom z depresją i zaburzeniami lękowymi.
 • Polydust – misją jest przekształcenie przemysłu tworzyw sztucznych poprzez oferowanie biokompozytów, które nawożą i wspomagają naprawę środowiska.
 • Cell-IN – „transporter” wybranej substancji (niezależnie od jej rodzaju) do wnętrza ludzkich komórek, sprzedawany w formie odczynnika umożliwiającego przekroczenie bariery błony komórkowej.
 • Floorbi – floorbi® służy rewalidacji dzieci, jest niezwykle angażującą pomocą edukacyjną oraz umożliwia rehabilitację osób dorosłych i zaawansowanych wiekowo, przy rozwijaniu więzi grupowych i nabywaniu kompetencji w zakresie społecznym.
 • Clinician – sieć medyczna z ponad 1000 aktywnych użytkowników i wspólną społecznością składającą się z ponad 3500 lekarzy w Polsce, ułatwiająca współpracę lekarzy i dyskusję na temat przypadków klinicznych.

Po długich obradach Jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: 
 1. Pogaduszki
 2. EPI-CAN
 3. Aidlab 

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim pozostałym uczestnikom, słuchaczom i oczywiście Prelegentom serdecznie dziękujemy za przybycie. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój pomysłów, bo każdy z nich jest wyjątkowy i może w przyszłości odnieść sukces. – podsumował Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE.

Zobacz również

Życzenia wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Znamy zwycięzcę Konkursu Hej StartUP

>