Digital Festival 2022 - Noc Innowacji w GPN-T

Dodano

30.09.2022

Tegoroczna edycja Digital Festival odbędzie się w dniach 01.10-10.11. Sześć tygodni Festiwalu, to okazja do zdobycia cyfrowych kompetencji, spotkań z twórcami najbardziej innowacyjnych rozwiązań w Polsce, a także przełamania obaw przed nowymi technologiami. Gdański Park-Naukowo-Technologiczny ponownie bierze udział w tej największej edukacyjno-technologicznej inicjatywie w Polsce!

Noc Innowacji

22.10.2022 r. (sobota), godz. 18:00
Gdański Park Naukowo-Technologiczny,
ul. Trzy Lipy 3, budynek C, sala ABC/Space4Makers, Gdańsk 

Jak do nas trafić?

W ramach największej inicjatywy edukacyjno-technologicznej Digital Festival po raz czwarty odbędzie się Noc Innowacji. To dwadzieścia cztery godziny wypełnione spotkaniami z przedstawicielami najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków naukowych i biznesowych w kraju, podczas której Uczestnicy sami mogą przekonać się, jak cuda techniki zmieniają nasz świat.  

Noc Innowacji to doskonała okazja do zaprezentowania zaawansowanych technologii, którymi dysponujemy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W ramach Nocy Innowacji Uczestnicy będą mieli okazję przekonania się jak działają ramiona robotyczne, roboty mobilne czy drukarki 3D. Na każdym z przygotowanych przez Stowarzyszenie Robotyków SKALP stanowisk czekać będzie Ekspert, który odpowie na każde z zadanych pytań.

Poza częścią praktyczną odbędą się również wykłady i prezentacje poruszające tematy futurologiczne związane z przyszłością technologii i rozwoju ludzkości. Planowane są m.in. prezentacje o przyszłości robotyki, wpływie zmian klimatycznych i sztucznej inteligencji, która zmienia naszą cywilizację. 

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy zarówno profesjonalistów jak i entuzjastów zainteresowanych rozwojem technologii. W #Space4Makers każdy znajdzie coś dla siebie.
Wstęp wolny! 


Program wydarzenia

Program do druku > Prezentacje zaawansowanych technologii, które wykorzystywane są obecnie w przemyśle, medycynie i innych obszarach gospodarki. Eksperci w przestrzeni Space4Makers będą prezentować mi. działania ramion robotycznych, robotów mobilnych, drukarek 3D, nowoczesnej elektroniki itp.

Druk 3D
W ramach modułu planowana jest prezentacja drukarek 3D w różnych technologiach: FDM, DLP oraz SLS. Drukarki będą pracować przez cały wieczór, pokazując zwiedzającym sposób działania. Jednocześnie zwiedzający będą mieli szansę wygrać własne wydruki 3D. W ramach modułu prezentacje przeprowadzą założycielki OrthoDogs - firmy produkującej ortezy i protezy dla zwierząt, wykorzystujące na co dzień druk 3D w swojej pracy.

Ramiona robotyczne
Planowane jest uruchomienie 3 ramion robotycznych: Fanuca i ABB należącego do CPRP oraz ramienia Franka Emika, być może również jednego ramienia robotycznego skonstruowanego przez SR SKALP. 

Laser w szybkim prototypowaniu
Na stanowisku laserowym zwiedzający będą mogli zobaczyć na czym polega działanie plotera laserowego, jak wygląda proces przygotowania wzoru do wycięcia oraz jakie są możliwości zastosowania tej technologii 

Drony
Stanowisko pokazujące różne rodzaje dronów, możliwość zobaczenia różnych rodzajów konstrukcji i porozmawiania z konstruktorami na temat rozwoju technologi. Dla zwiedzających dostępny będzie również symulator lotu dronem FPV.

Roboty mobilne
Stanowisko z kilkoma konstrukcjami mobilnymi, pokazujące konstrukcje SR SKALP, nagrania z różnych projektów, w których udział biorą członkowie Skalpu itp. 
Wykłady i prezentacje poruszające tematy futurologiczne związane z przyszłością technologii i rozwoju ludzkości.
 
BLOK 1  
18:00-18:30 Sztuczna Inteligencja, ostatni wynalazek ludzkości? - Mateusz Dyrda
Inteligentne maszyny, mszczące się na ludziach i próbujące wyeliminować całą cywilizację to jeden z najciemniejszych scenariuszy futurologicznych. Za każdym razem gdy wypadkowi ulegnie autonomiczny samochód lub gdy program komputerowy zacznie dostarczać nieoczekiwane odpowiedzi, słyszymy w mediach porównania do historii z Terminatora lub Matrixa. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy Sztuczna Inteligencja rzeczywiście oznacza koniec ludzkości?
18:30-19:30 Muzeum Katastrofy Klimatycznej Konrad Klepacki
“Witamy w XXII wieku. Dziś jest czwartek 22.10.2122. Temperatura: -16C, silne opady śniegu, poziom dziennego promieniowania: 1,2 mSv.
Masz na dziś w kalendarzu: zadzwoń do rodziców, kup chleb, uzupełnij konto węglowe, o godzinie 18.30 weź udział w zwiedzaniu z przewodnikiem Muzeum Katastrofy Klimatycznej.”
19:30- 20:00 Przyszłość widziana przez okulary. Czy będziemy żyć w Metaverse? Piotr Świderski
„Mamo, spadam do szkoły! Będę o 17!”. Dla wielu z nas, czy to będąc uczniem, czy to rodzicem, taka scenka jest czymś naturalnym. Wyobrażamy ją sobie jako trzaśnięcie drzwiami do domu i sprint na autobus. Ale czy w 2030 r. dalej będziemy słyszeć to trzaśnięcie? Czy przerodzi się może w trzaśnięcie drzwiami (zaledwie) do pokoju. Dziecko będzie zatapiać się w wirtualnym świecie szkoły, a rodzic w wirtualnym świecie pracy? Jak będziemy korzystać z technologii immersyjnych w przyszłości, a jak korzystamy z nich już dziś?
BLOK 2  
21:00-21:30 Druk 3D - Rewolucja której nie było. - Mirosław Pałysiewicz
Jeszcze dekadę temu dziennikarze donosili o rewolucji jaką zapoczątkują drukarki 3D. Drukować mieliśmy wszystko, od ubrań, przez jedzenie, kończąc na organach. Dlaczego zatem druk 3D nadal pozostaje jedynie ciekawostką edukacyjną lub technologią używaną przez profesjonalistów w najdroższych gałęziach gospodarki? Czy kiedykolwiek doczekamy się obiecanych “Drukarek 3D w każdym domu”? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Mirosław Pałysiewicz, ekspert i entuzjasta druku 3D.
21:30-22:00 Roboty kroczące, autonomiczne czołgi. Dokąd zmierza współczesna robotyka? Andrzej Reinke
Robotyka mobilna jeszcze nigdy w historii nie rozwijała się tak dynamicznie. Co chwilę pojawiają się firmy obiecujące autonomiczne pojazdy, małe roboty które dostarczą nam pizze czy drony które samodzielnie będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Akrobatyczne popisy robotów humanoidalnych czy nagrania robo-psów chodzących wewnątrz budynków biją rekordy popularności w internecie. Trzeba jednak pamiętać że technologia wojskowa rozwija się równie dynamicznie i z zaciekawieniem spogląda w stronę nowoczesnej robotyki. Jak będzie wyglądać w pełni zrobotyzowane pole walki, na to pytanie postara się odpowiedzieć Andrzej Reinke.
22:00-
22:30
Czy sztuczna inteligencja oszuka nas wszystkich - przyszłość informacji w erze Deep Fake - Wojciech Zawadzki
Każda nowa technologia ułatwiająca nasze codzienne życie może zostać wykorzystana przeciwko nam. Dzięki rozwojowi technik manipulacji obrazem możemy oglądać niesamowite efekty specjalne. Jednak szeroki i tani dostęp do narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję uruchomił całą lawinę deep fake’ów - materiałów video, dowolnie zmanipulowanych i coraz trudniej rozróżnialnych od prawdziwych nagrań. Podczas prezentacji Wojciech Zawadzki zaprezentuje wybrane przykłady manipulacji i zaproponuje techniki obrony przed dezinformacją.
 

Zobacz również

Wesołych Świąt

>

Polska biotechnologia rośnie w siłę. Polpharma Biologics z certyfikacją FDA

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>

Spotkanie Informacyjne dot. Akceleracji Biznesów Społecznych

>

Solwit Level Up - Decoding AI

>