Odkrywanie Estonii: The land of zebracorns and digital innovation

Dodano

30.01.2024

W epoce, w której zrównoważony rozwój to nie tylko modne hasło, ale strategiczny imperatyw, wykorzystanie ekologicznych technologii zmieniło się z opcji w konieczność dla przedsiębiorstw i innowatorów, którzy chcą prosperować w szybko zmieniającym się globalnym krajobrazie. W miarę wzrostu zapotrzebowania na współpracę, włączające ekosystemy i budowanie społeczności, ich znaczenie w przyszłości wzrośnie jeszcze bardziej. 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów wspierania współpracy, dzielenia się dobrymi praktykami, tworzenia nowych połączeń i odkrywania nowych rynków są programy wymiany klastrów. Programy te oferują znaczne korzyści wszystkim podmiotom w sektorze Greentech – od klastrów po MŚP i organizacje goszczące. Świadczą o tym wyniki projektu „Green Tech Clusters for Excellence 2.0.".

Współpraca transgraniczna – droga do rozwoju całego sektora GreenTech
Współpraca transgraniczna pomiędzy klastrami zielonych technologii w Europie nie tylko stwarza liczne możliwości i korzyści dla poszczególnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w sektorze ekologicznym, ale także promuje ogólny rozwój i wzrost sektora Greentech w wymiarze transgranicznym. Pięć krajów UE, takich jak Finlandia, Szwecja, Estonia, Litwa i Polska, połączyły siły w celu doskonałości klastrów zielonych technologii, aby stworzyć transgraniczne partnerstwo strategiczne, wdrażając program ClusterXChange . 

Działając jako pośrednicy, doświadczone organizacje zarządzające klastrami z trzech różnych regionów Europy (Europa nordycka, bałtycka i środkowa) poprowadziły lokalne firmy zainteresowane zieloną transformacją do odpowiedniego partnera posiadającego wymagane kompetencje i doświadczenie w realizacji określonych usług. Parki naukowe, takie jak Tallinn Science Park Tehnopol (Estonia), Dalarna Science Park (Szwecja), Green Net Finland (Finlandia), Tech-Park Kaunas (Litwa) i Poznański Park Naukowo-Technologiczny (Polska) pełniły rolę udostępniania swoich mocnych stron z innymi klastrami iw zamian uczył się od partnerów konsorcjum, jak rozwijać swoje usługi i tworzyć nowe. Nawiązując powiązania z innymi podobnymi organizacjami, klastry mogłyby stworzyć dynamiczną platformę wymiany najlepszych praktyk i innowacji. Ekspozycja na różne rynki i wymiana pomysłów przyczyniły się do ogólnego wzrostu i sukcesu organizacji goszczących w globalnym krajobrazie biznesowym.

Odkrywanie Estonii: The land of zebracorns and digital innovation
Estonia, mały, ale potężny kraj położony w Europie Północnej, robi furorę w świecie innowacji i technologii. To miejsce, w którym mityczne spotyka się z cyfrowym, a współpraca rządowa przyjmuje wyjątkowe podejście. Goście z Polski, Niemiec, Luksemburga, Litwy i Turcji mieli przyjemność odwiedzić Estonię w ramach wymiany projektu GreenTech 2.0 project cluster exchange initiative.

3-dniowa podróż do estońskiego ekosystemu innowacji rozpoczęła się w Tehnopol Science and Business Park, miejscu, w którym rozpoczął swoją działalność jeden z estońskich jednorożców – Skype. Kraj ten jest centrum start-upów, a 50% z nich wspieranych jest przez Tehnopol Startup Incubator. Estonia, znana z niezwykłej liczby jednorożców na mieszkańca w Europie, skupiła się teraz na innej rasie – zebry. Zebracorn to symbol używany w przypadku firm, które wykraczają poza zwykły wzrost finansowy; są zaangażowani w wywieranie znaczącego pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo. Ale Estonia to nie tylko zebry; to miejsce, w którym rząd i technologia zderzają się w wyjątkowy i przyszłościowy sposób. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli govtech, w których instytucje rządowe identyfikują wyzwania i poszukują przedsiębiorców, którzy mogliby je rozwiązać, Estonia stosuje podejście oddolne.

Droga Estonii do cyfryzacji rozpoczęła się ponad ćwierć wieku temu, kiedy kraj zainwestował w infrastrukturę i edukację cyfrową swoich najmłodszych obywateli. Wyniki są oczywiste – Estonia zbiera obecnie owoce swoich wczesnych inicjatyw. Odwiedzając estońskie centrum informacyjne e-Estonia, goście sprawdzili, w jaki sposób kraj ułatwia interakcję między obywatelami a państwem za pomocą rozwiązań ICT.

Dolores Daniel z EstBAN (Estońska Sieć Aniołów Biznesu) przedstawiła przegląd trendów w zakresie zielonych technologii, które wzbudzają zainteresowanie inwestorów. Miasto Tallinn podzieliło się swoimi doświadczeniami ze współpracy z firmami, a także rolą Zielonej Stolicy Europy, jaką Tallin obecnie pełni.

Ostatni dzień wizyty spędziliśmy w Tartu, Europejskiej Stolicy Kultury 2024, gdzie Park Naukowy Sparkup Tartu i miasto Tartu umożliwiły dalszy wgląd w innowacyjny krajobraz Estonii.

Niektórzy nazywają Estonię Doliną Krzemową krajów bałtyckich, ale to coś znacznie więcej. To e-Estonia, lider technologii elektronicznych i innowacji cyfrowych. Estońskie zebracorny, wyjątkowa współpraca rządowa i dobrze prosperujący ekosystem start-upów malują obraz kraju, który nie tylko wkracza w erę cyfrową, ale ją przekształca.

GreenTech 2.0 to europejska sieć zrzeszająca pięć nagrodzonych Brązem klastrów z Estonii, Litwy, Szwecji, Finlandii i Polski.
Celem projektu jest umożliwienie i zwielokrotnienie współpracy poprzez inicjowanie dopasowanych, krótkoterminowych wymian za pośrednictwem programu ClusterXChange . Umożliwia klastrom zielonej technologii wspieranie MŚP w wykorzystywaniu możliwości wzrostu, innowacjach usług, rozwiązaniach zasobooszczędnych, trakcji rynkowej, znajdowaniu inwestycji i internacjonalizacji. 

 

Zobacz również

Wesołych Świąt

>

Polska biotechnologia rośnie w siłę. Polpharma Biologics z certyfikacją FDA

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>

Spotkanie Informacyjne dot. Akceleracji Biznesów Społecznych

>

Solwit Level Up - Decoding AI

>