Druk 3D rewolucja czy morze możliwości

Dodano

27.02.2020

Co wspólnego z drukiem 3D ma Chanel czy IKEA? Jak automatyzować procesy by stać się bardziej wydajnym czasowo i kosztowo? Jakie wyzwania związane są z wydrukiem tytanowej biżuterii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas konferencji Pomorskie Dni Druku 3D odbywającej się w Gdańskim Parku Naukowo- Technologicznym.
PDD3D uroczyście otworzyli Paweł Lulewicz Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz Michał Stankiewicz Wiceprezes BIBUS MENOS. Zgromadzonych gości powitali także Radosław Wika Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE i Ewa Janczukowicz-Cichosz Zastępca Dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Była to już czwarta edycja wydarzenia organizowanego we współpracy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia z firmą BIBUS MENOS, jednocześnie druga poświęcona tematowi Przemysłu 4.0.
Konferencja objęta była Patronatem Honorowy Ministerstwa Rozwoju oraz Patronatem Honorowym Ministerstwa Cyfryzacji. Wydarzenie medialnie wspierali patroni – portale trójmiasto.pl i centrumdruku3d.pl

Podczas dwóch dni wydarzenia, w pięciu blokach tematycznych uczestnicy mogli wysłuchać dwudziestu sześciu prelekcji specjalistów, poznać wiele praktycznych case study oraz niezliczoną ilość nowinek technologicznych. Można było dowiedzieć się o zaletach rozwinięcia firmy w kierunku przedsiębiorstwa 4.0, zainspirować technologicznymi osiągnięciami, poznać trendy w rozwoju przemysłu. PDD3D to też wspaniała okazja do spotkania liderów branży i nawiązania nowych kontaktów czy współpracy. 

Podczas konferencji piętnastu wystawców z całej Polski prezentowało ofertę swoich przedsiębiorstw. Można było zobaczyć wydruki 3d w różnych technologiach, w tym nawet kolekcję biżuterii wydrukowanej z tytanu, przekonać się jak działa maszyna SLS SINTRATEC S1 czy mobilny laserowy skaner 3D, a także zobaczyć najnowsze oprogramowanie. Przede wszystkim jednak była to okazja do rozmowy z praktykami, skonfrontowania dotychczasowego doświadczenia i uzyskania praktycznych porad.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był technologiom IoT w automatyzacji produkcji oraz nowym technologiom produkcyjnym w przemyśle. Technology Applied opowiedziało o kontroli jakości przed procesem wydruku 3D. EC Engineering wymieniło zalety wykorzystania optymalizacji topologicznej - sposobu na wykorzystanie pełnego potencjału druku 3D w wytwarzaniu elementów. DPS Software przedstawiło uczestnikom programy do symulacji wydruków z metalu, które minimalizują ryzyko porażki skomplikowanych i kosztownych elementów. Dzięki 3YOURMIND można było dowiedzieć się jak usprawnić produkcję dzięki kontroli produkcji seryjnej, oraz jakie znaczenie ma cyfrowe zarządzanie przepływem pracy, monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym i kontrola jakości i analiza danych. Inntec przedstawiło problemy związane z projektowaniem elementów  do wytwarzania metodą druku 3D z metalu oraz program do przygotowania prac.

Prelegenci z 3DGence inspirowali między innymi pomysłem na polską, przemysłową drukarkę 3D, który narodził się w głowach konstruktorów jeszcze w czasie studiów, a obecnie odnosi międzynarodowe sukcesy, stając się konkurencją dla gigantów w branży, a przedstawiciel Politechniki Warszawskiej i Amazemet pomysłem na urządzenie do wytwarzania sferycznych proszków metodą ultradźwiękową, na potrzeby technik przyrostowych i malowania mikro obrazów. Prezentacja Technology Applied dotyczyła aspektów finansowych wytwarzania przyrostowego przy wytwarzaniu części produktów i prototypów na potrzeby przemysłu. Najnowsze trendy w branży, masowa indywidualizacja jako kierunek do idei Przemysłu 4.0, technologie DMLS, SLS to niektóre z pozostałych zagadnień poruszanych przez BIBUS MENOS. O wytwarzaniu przyrostowym dla zaawansowanych technologicznie branż takich jak lotnictwo czy medycyna opowiedziało New Era Materials. O metodologii pracy z tytanem i jego rezultatach w postaci kolekcji biżuterii opowiedział przedstawiciel FADO. Zwieńczeniem dnia był panel dyskusyjny moderowany przez Michała Pęczka z BIBUS MENOS dotyczący przyszłości polskiego metalu w druku 3D, kształcenia kadr i nie tylko.

Drugi dzień PDD3D rozpoczął się od bloku dotyczącego technologii automatyzacji i obróbki wykańczającej. Absolwent programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorstwo NNT wprowadziło uczestników w tematykę badań nieniszczących. Prezentacja ITA przedstawiała wykorzystywane obecnie w badaniach i pomiarach tomografy komputerowe 3D, skanery 3D i inne urządzenia pomiarowe. Podczas prezentacji Polteknik można było dowiedzieć się w jaki sposób zautomatyzować proces produkcji z wykorzystaniem przemysłowych robotów obsługujących stanowisko prasy krawędziowej. L. M. Zalewski opowiedziało o technologiach obróbki wibrościernej dla elementów wytwarzanych w technologiach przyrostowych (wydrukowanych w 3D). O tym jak wdrożenie elementów, wykonanych na drukarce 3D i wykorzystywanych jako zamienniki w utrzymaniu ruchu  przyczyniło się do redukcji kosztów wielu procesów oraz w jaki sposób ułatwiło i zautomatyzowało to pracę w firmie opowiedział przedstawiciel Flex Polska, przedsiębiorstwa strefowego. Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku prowadzone przez PSSE zostało zaprezentowane jako miejsce gdzie powstają pomysły na szkolenia i aktywizację kadry pracowniczej oraz wdrożenie młodych, kształconych zawodowo uczniów i studentów w technologie druku 3D, robotyzację, obsługę i programowanie robotów przemysłowych.

O sposobach finansowania nowoczesnych rozwiązań w przemyśle, zakupach innowacyjnych urządzeń i oprogramowania mówiono w czwartym bloku tematycznym podczas PDD3D. Prelekcja Agencji Rozwoju Przemysłu dotyczyła m.in. przykładów transferów technologii, głównych źródeł dofinansowania planowanych przedsięwzięć zarówno dotacji inwestycyjnych jak i B+R. RiskCe zwróciło także uwagę na przepisy i wymogi stawiane elementom wytwarzanym w technologii druku3D.

Ostatni blok konferencji dotyczył automatyzacji procesów w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Oczami praktyków z Lacroix Electronics, inwestora PSSE, przedstawiono proces transformacji firmy w nowoczesne Przedsiębiorstwo 4.0. ze szczegółami dotyczącymi założeń i korzyści płynących z wdrożeń, napotkanym problemom, którym musieli stawić czoła, zastosowanym rozwiązaniom i osiągniętym efektom końcowym całego procesu. FADO przedstawiło technologię chłodzenia konformalnego, czyli innowacyjny proces produkcyjny, który łączy formy odlewnicze z procesem druku 3D, pozwalając na wykonanie kanałów chłodzących w sposób nieosiągalny dla konwencjonalnych sposobów obróbki i wytwarzania. Konferencję zakończyła prelekcja BIBUS MENOS, współorganizatora wydarzenia, dotycząca analizy kosztów wytworzenia elementów w technologii druku 3D z ujęciem kryteriów opłacalności technologii, oraz wad i zalet technologii przyrostowych.

 

Zobacz również

12 listopada 2021 zamknięte

>

Eco-On Technologie Ekoefektywne 2022

>

15 kwietnia 2022 r. biuro nieczynne

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022 - Podsumowanie

>

Wyzwania Robotyzacji

>