Dzień otwarty Space4Makers - relacja

W dniach 3-4 września 2021 odbył się “Last Minute Panic Hackathon” - wydarzenie organizowane przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz Stowarzyszenie Robotyków SKALP. Podczas hackathonu zgłoszone drużyny miały 24 godziny na przygotowanie rozwiązania “na ostatnią chwilę”, które miało rozwiązywać problemy wynikające z ograniczonego czasu. Uczestnicy swoje rozwiązania konstruowali w przestrzeni Space4Makers w której mogli korzystać z laboratorium Stowarzyszenia Robotyków SKALP, wyposażonego w drukarki 3d, elektronarzędzia, narzędzia ręczne oraz podzespoły elektroniczne.

Podczas wydarzenia powstały między innymi takie rozwiązania jak urządzenie opiekujące się kotem, w przypadku, gdy właściciel pilnie musi wyjechać i nie zdąży znaleźć opieki dla zwierzaka, czy niepokonany budzik, który skutecznie wybudzi każdego, nie dopuszczając do wstawania “na ostatnią chwilę”.

Zmagania zespołów można było śledzić na żywo podczas sobotnich dni otwartych przestrzeni Space4Makers oraz SR Skalp. Odwiedzający mieli okazję nie tylko na własne oczy zobaczyć proces tworzenia prototypu, ale także poznać podstawy druku 3d, obejrzeć ramiona robotyczne, sprawdzić swoje umiejętności sterowania robotem rolniczym oraz porozmawiać z przedstawicielami różnych organizacji tworzących przestrzeń Space4Makers.
Wydarzenie miało na celu m.in. pokazanie, w jaki sposób można w dobrze urządzonej przestrzeni laboratoryjnej stworzyć rozwiązanie od pomysłu do prototypu w jednym miejscu w bardzo krótkim czasie.