Energetyka wiatrowa na Bałtyku

Dodano

29.09.2020

Strategicznym kierunkiem rozwoju polskiej energetyki na kolejne lata jest rozwój morskich farm wiatrowych.  Dzięki współpracy samorządu województwa pomorskiego, pracodawców i przedsiębiorców oraz sektora naukowego nasz region może stać się polskim liderem w tej dziedzinie. Krokiem w kierunku wsparcia tych działań jest podpisanie w dniu 25 września bieżącego roku listu intencyjnego, inicjującego powstanie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. 

List intencyjny został podpisany w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Z ramienia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w uroczystości brał udział Prezes Zarządu Przemysław Sztandera, który podpisał deklarację w sprawie powołania inicjatywy mającej na celu utworzenie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. 
Poza PSSE, sygnatariuszami karty zostali m.in. samorząd województwa pomorskiego, Gdynia i Rumia oraz gmina Kosakowo. Stronę naukową reprezentować będą m.in. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Instytut Energetyki Instytut Badawczy. Partnerami będą także Euroregion Bałtyk i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Wśród sygnatariuszy są także Pomorski Fundusz Rozwoju, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza i Organizacja Pracodawcy Pomorza.

Głównym założeniem podpisanego w piątek dokumentu jest powołanie kluczowej dla województwa pomorskiego inicjatywy, mającej na celu rozwój sektora offshore wind. Aktualnie sektor ten uważany jest za jeden z najszybciej rozwijających się rynków energetycznych na świecie. Planuje się, że dzięki współpracy sygnatariuszów deklaracji region pomorski stanie się liderem tej branży w Europie.

- Dokument ma na celu zaplanowanie rozwoju łańcucha dostaw całego sektora, dzięki czemu region ma szansę stać się liderem w tej branży w Europie. Już za pięć lat Pomorze będzie zasilać energia wyprodukowana przez pierwsze polskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim – poinformowała Anna Bochyńska z działu promocji Agencji Rozwoju Pomorza.

Pierwsze farmy wiatrowe zaczną funkcjonować w 2025 roku, jednak pomorskie firmy już dziś specjalizują się i realizują zlecenia zewnętrzne. Obejmują one w szczególności produkcję turbin wiatrowych, projektowanie, produkcję i wynajem specjalistycznych statków, produkcję infrastruktury fundamentowej i przyłączeniowej wraz z instalacjami, usługi serwisowe, instalacyjne i konserwacje. To także specjalistyczne tworzenie i zarządzanie projektami oraz kluczowe dla kraju inwestycje w Porcie Gdynia i Porcie Gdańsk.

Podpisana w piątek deklaracja obejmuje m.in. wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz zewnętrznych podmiotów gospodarczych, które chcą realizować inwestycje związane z sektorem morskiej energii wiatrowej, rozwijanie kontaktów gospodarczych, przygotowanie kadr, rozwój i wykorzystanie regionalnego potencjału badawczo-rozwojowego oraz prowadzenie działań informacyjnych wraz ze wspieraniem budowania świadomości społecznej. W najbliższym czasie planowane jest powołanie akceleratora dla branży morskich farm wiatrowych i budowa Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Rumi.

Zobacz również

Strefa Akceleracji - nabór do 1 rundy

>

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk | Strefa Akceleracji

>

Inauguracja działalności Pomeranian Digital Innovation Hub

>

BioTech Daily: Innowacje, Współpraca i Nowe Możliwości dla Branży Life Science

>

Podsumowanie VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

>