Enzymy sercem nowych technologii

Dodano

02.10.2020

Festiwal Cyfryzacji trwa raz do roku, jednak my codziennie obserwujemy jak cyfryzacja i informatyzacja stają się częścią niemalże każdej dziedziny naszego życia. Jesteśmy świadkami kolejnej, czwartej rewolucji technologicznej, tak opisuje bieżące zjawisko założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego, Klaus Schwab:

Pierwsza rewolucja przemysłowa wykorzystała wodę i parę do zmechanizowania produkcji. Druga wykorzystywała energię elektryczną do masowej produkcji. Trzecia wykorzystywała elektronikę i technologie informacyjne do automatyzacji produkcji. Obecnie czwarta rewolucja przemysłowa opiera się na trzeciej, cyfrowej rewolucji, która ma miejsce od połowy ubiegłego wieku. Charakteryzuje się fuzją technologii, która zaciera granice między sferą fizyczną, cyfrową i biologiczną.
 
Biotechnologia jest jednym z filarów następującej rewolucji przemysłowej. Enzymy, których wielkość wynosi od 3 do 7 nanometrów, mogą być zdefiniowane pod względem rozmiaru jako nanoroboty. To katalizatory reakcji, przeprowadzanych w żywym organizmie, obecnie wykorzystywane in vitro na skalę przemysłową. Już od czasów starożytnych wykorzystuje je przemysł spożywczy, obecnie biopaliwowy, farmaceutyczny, a także diagnostyczny, w którym obserwujemy największy rozwój technologii enzymatycznych.
 
Od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na szybką i precyzyjną diagnostykę molekularną chorób i patogenów, w świetle obecnych wydarzeń ta potrzeba jest jeszcze bardziej nagląca. Doskonale rozumie to parkowa firma BLIRT (Biolab Innovative Research Technologies) – nowoczesna, europejska firma biotechnologiczna specjalizująca się w wytwarzaniu wysokiej jakości wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science, swoją działalność prowadzi w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w oparciu o unikalny hybrydowy model działalności łączący  laboratorium usługowe z firmą badawczo-rozwojową.

Firma BLIRT od lat zajmowała się wytwarzaniem najwyższej jakości produktów przeznaczonych dla naukowców oraz badaczy z różnych dziedzin nauki. Doświadczenie w rozwijaniu metod produkcji białek oraz prowadzenie produkcji na skale przemysłową czynią BLIRT najlepszym wyborem dla klientów B2B. 
 
W ostatnich latach firma rozwinęła długoterminowe relacje z naukowcami reprezentującymi zróżnicowane sektory nauki oraz klientami przemysłowymi. Ich wysokiej jakości produkty zostały docenione przez klientów w szczególności za łatwość w użyciu, wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo w skali laboratoryjnej. W tej chwili produkty marki lub produkty OEM są dostępne nie tylko dla uniwersytetów, ale również dla instytutów oraz firm biotechnologicznych.

Obecnie, kiedy nasze smartfony mają milion razy większą moc obliczeniową niż komputery, które sprawiły, że człowiek postawił stopę na Księżycu, widzimy, że już niedługo za pomocą codziennych urządzeń będziemy mogli przeprowadzić domową, diagnostykę, kiedyś wymagającą dobrze wyposażonych laboratoriów.  Będą to zarówno badania całych populacji, na przykład przy wykorzystaniu próbek z kanalizacji, czy badania indywidualne wykorzystując personalne urządzenia jak na przykład telefon czy inteligentna toaleta. Produkowane przez BLIRT enzymy biologii molekularnej to serce takich nowych technologii, które zmienią nasze życie i będą kreować przyszłość. – tłumaczy Tomasz Wrzesiński – Wiceprezes Zarządu BLIRT S.A.

Trwająca pandemia pokazała niezbędność takich technologii dla powrotu do „normalnego” życia. Wirus powodujący COVID-19 możemy nazwać katalizatorem zmian na rynku, których BLIRT jest czynnym uczestnikiem przez zaangażowanie w innowacyjne projekty. Więcej o BLIRT i prowadzonych przez firmę projektach dowiecie się za pośrednictwem strony internetowej.

Zobacz również

(R)ewolucja przemysłowa. Czy transformacja cyfrowa jest odpowiedzią na kryzys?

>

#PoznajcieGPNT: 11X

>

#PoznajcieGPNT: ARSYS, B-LABS, ULTIMA

>

#PoznajcieGPNT: AT Systems sp. z o.o.

>

#PoznajcieGPNT: Byte Barrel sp. z o.o.

>