Enzymy sercem nowych technologii
Dodano
02.10.2020
Pierwsza rewolucja przemysłowa wykorzystała wodę i parę do zmechanizowania produkcji. Druga wykorzystywała energię elektryczną do masowej produkcji. Trzecia wykorzystywała elektronikę i technologie informacyjne do automatyzacji produkcji. Obecnie czwarta rewolucja przemysłowa opiera się na trzeciej, cyfrowej rewolucji, która ma miejsce od połowy ubiegłego wieku. Charakteryzuje się fuzją technologii, która zaciera granice między sferą fizyczną, cyfrową i biologiczną.
Biotechnologia jest jednym z filarów następującej rewolucji przemysłowej. Enzymy, których wielkość wynosi od 3 do 7 nanometrów, mogą być zdefiniowane pod względem rozmiaru jako nanoroboty. To katalizatory reakcji, przeprowadzanych w żywym organizmie, obecnie wykorzystywane in vitro na skalę przemysłową. Już od czasów starożytnych wykorzystuje je przemysł spożywczy, obecnie biopaliwowy, farmaceutyczny, a także diagnostyczny, w którym obserwujemy największy rozwój technologii enzymatycznych.
Firma BLIRT od lat zajmowała się wytwarzaniem najwyższej jakości produktów przeznaczonych dla naukowców oraz badaczy z różnych dziedzin nauki. Doświadczenie w rozwijaniu metod produkcji białek oraz prowadzenie produkcji na skale przemysłową czynią BLIRT najlepszym wyborem dla klientów B2B.
Obecnie, kiedy nasze smartfony mają milion razy większą moc obliczeniową niż komputery, które sprawiły, że człowiek postawił stopę na Księżycu, widzimy, że już niedługo za pomocą codziennych urządzeń będziemy mogli przeprowadzić domową, diagnostykę, kiedyś wymagającą dobrze wyposażonych laboratoriów. Będą to zarówno badania całych populacji, na przykład przy wykorzystaniu próbek z kanalizacji, czy badania indywidualne wykorzystując personalne urządzenia jak na przykład telefon czy inteligentna toaleta. Produkowane przez BLIRT enzymy biologii molekularnej to serce takich nowych technologii, które zmienią nasze życie i będą kreować przyszłość. – tłumaczy Tomasz Wrzesiński – Wiceprezes Zarządu BLIRT S.A.
Trwająca pandemia pokazała niezbędność takich technologii dla powrotu do „normalnego” życia. Wirus powodujący COVID-19 możemy nazwać katalizatorem zmian na rynku, których BLIRT jest czynnym uczestnikiem przez zaangażowanie w innowacyjne projekty. Więcej o BLIRT i prowadzonych przez firmę projektach dowiecie się za pośrednictwem strony internetowej.