Innowacyjne techniki badań nieniszczących

Dodano

08.10.2020

Festiwal cyfryzacji to doskonały czas na przedstawienie przedsiębiorstw otwartych na poszerzanie współpracy i edukację technologiczną w Polsce. Jedną z takich firm jest NNT, która swoją siedzibę oraz prototypownie zlokalizowała w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. 

NNT to firma założona przez polskich naukowców i przedsiębiorców w celu rozwijania i wdrażania do praktyki przemysłowej innowacyjnego podejście do badań nieniszczących (NDT) jako narzędzia poprawy efektywności w przemyśle.
 
- Firma NNT, która od początku swoją siedzibę ma w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, to niemal książkowy przykład rozwoju start-upu, pokazujący, że w GPN-T właściwie realizowana jest misja stworzenia przyjaznego klimatu dla powstających firm. Należy również wspomnieć, że NNT jest jednym z absolwentów programu akceleracyjnego, który był prowadzony przez Pomorską Specjalna Strefę Ekonomiczną. – mówi Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Badania nieniszczące to gałąź diagnostyki przemysłowej, która zyskuje na popularności w skali globalnej. Powodem jest dążenie firm przemysłowych do spełnienia coraz bardziej wygórowanych wymagań jakościowych, a także z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska przy jednoczesnym dążeniu do minimalizacji czasów przestojów.

Należy zauważyć, że obecnie rynek sprzętu służącego do badań nieniszczących jest zdominowany przez podmioty zagraniczne. Tym bardziej warta zauważenia i docenienia jest działalność NNT – firmy, która rozwija tego typu technologie oraz projektuje i wytwarza zaawansowany sprzęt diagnostyczny.

- Obecnie NNT skupia się głównie na dopracowaniu i komercjalizacji technologii służącej do szybkiej, w pełni nieniszczącej oceny stanu naprężenia w elementach  i konstrukcjach stalowych. Technologia ta, oparta o zaawansowaną analizę zjawisk magnetycznych, daje szerokie możliwości badania naprężenia elementów stalowych o różnych gabarytach, geometrii, także pokrytych powłokami lakierniczymi. – tłumaczy Adam Augustyniak, Współzałożyciel firmy NNT.

Niepożądane naprężenia występujące w materiałach stalowych to jedna z podstawowych przyczyn powstawania pęknięć, które często mogą mieć katastrofalne skutki. Znajomość stanu naprężenia może zatem dać wczesną informację pozwalającą im zapobiec. Ma to kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa, ale także dla ograniczenia negatywnych skutków ekonomicznych awarii. Dodatkowo znajomość i kontrola stanu naprężenia jest pomocna w kontroli procesów produkcyjnych czy serwisowych – np. dla szybkiej weryfikacji skuteczności odprężania w procesach spawania.
NNT oferuje zarówno usługi, jak i sprzęt do diagnostyki poziomu naprężenia, włącznie z najnowszym systemem MagStress5c, który jest pierwszym urządzeniem na świecie, które może podać poziom naprężenia w MPa w ciągu mniej niż 10 sekund od przyłożenia sondy. Sensory tej technologii mogą być także wykorzystywane na liniach produkcyjnych, działać w trybie on-line stając się częścią rozwiązań przemysłu 4.0. 

W stosunku do rozwiązań konkurencyjnych MagStress5c posiada przewagę na wielu płaszczyznach, do których można zaliczyć:
  • pełna personalizacja pod potrzeby Klienta,
  • szybkie i łatwe wyznaczenie stanu naprężenia,
  • wyświetlanie wartości naprężenia bezpośrednio w MPa,
  • możliwość badania przez powłoki malarskie,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • dotykowy wyświetlacz,
  • długotrwała praca autonomiczna.
Wieloletnie doświadczenie naukowe założycieli oraz dobre relacje z naszymi partnerami biznesowymi z Polski, Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Australii, zaowocowały stworzeniem funkcjonalności, które są dzisiaj niezbędne dla zaawansowanej diagnostyki prewencyjnej elementów stalowych.

MagStress5c został doceniony podczas niedawno zakończonych XXVIII Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM w Kielcach, na których został wyróżniony złotym medalem.

Zobacz również

Pomeranian Digital Innovation Hub - inauguracja działalności

>

ZaPARKuj na wiosnę w PSSE – Dzień Otwarty

>

Podsumowanie VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

>

Hej StartUP 2024

>

Strefa Akceleracji - nabór 2023

>