Instrumenty dofinansowania działalności B+R - relacja z webcastu

W minioną środę odbyło się spotkanie online pn. „Dofinansowanie działalności przedsiębiorstw ulgą B+R, IP Box i dotacjami, w tym z nowej Perspektywy UE 2021-2027” współorganizowane przez KPMG Poland i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Zgromadzeni przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się z jakich źródeł finansowania w latach 2021-2027 mogą skorzystać. Długofalowy budżet Unii Europejskiej i plan odbudowy (Next Generation) mają przede wszystkim za zadanie wsparcie odbudowy UE po pandemii COVID-19 oraz inwestycje w transformację cyfrową, ekologiczną i gospodarczą.

Ulgę B+R, czyli roczną korzyść netto 18% od kosztów kwalifikowanych, mogą otrzymać firmy rozwijające się, ulepszające swoje produkty, technologie czy procesy. Przypominamy, że prace badawczo-rozwojowe to szeroko rozumiane działania ukierunkowane na stworzenie nowego lub ulepszonego produktu, technologii lub usługi, które zazwyczaj kończą się w momencie stworzenia prototypu, szkicu czy projektu. Omawiany IP Box to z kolei preferencyjne, coroczne opodatkowanie CIT 5% dochodów z jednego z praw własności intelektualnej. 

Prelegenci przedstawili przedsiębiorcom również 5 kroków do dofinansowania, jakimi są: 
  1. Zmapowanie działalności, przegląd naukowo-technologiczny, identyfikacja „patentów” lub projektów mogących uzyskać KPWI
  2. Identyfikacja i alokacja kosztów wykwalifikowanych 
  3. Ustalenie Nexus oraz dochodu z licencji, sprzedaży lub dochodu z KPWI zawartego w produkcie/usłudze
  4. Przygotowanie ewidencji rachunkowej oraz Raport za danych rok dla UBR/IP Box
  5. Przygotowanie kalkulacji ulgi/zwrotu, deklaracje CIT BR i CIT IP, komunikacja z urzędem.

Dzięki uldze B+R i IP Box przedsiębiorcy mogą polepszyć swoją płynność finansową, a finansowanie projektów badawczych i inwestycyjnych możliwe jest w ramach dofinansowań ze środków unijnych i rządowych oraz dzięki instrumentowi Polskiej Strefy Inwestycji.
Zapraszamy na nasze media społecznościowe gdzie zawsze będziecie na bieżąco z organizowanymi przez nas wydarzeniami i informacjami, które pomogą Wam prowadzić Wasz biznes.