Konferencja BioTech Daily 2022 - Konkurs Life Science

Dodano

12.12.2022

Nieprzerwanie od czterech lat, przy okazji konferencji BioTech Daily, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym gromadzą się osoby zainteresowane tematami z branży biotechnologii, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniami. Drugi raz podczas konferencji odbyła się gala finałowa konkursu LifeScience organizowanego w partnerstwie strategicznym z Polpharma Biologics.Zgromadzonych uczestników, prelegentów oraz słuchaczy przywitał Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych | Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Pierwsza prelekcja przeprowadzona została przez dr Adrianę Kiędzierską-Mencfeld, Dyrektor Oddziału Polpharma Biologics w Gdańsku | Członek Zarządu, która opowiedziała o drodze produkcji komercyjnej produktów biopodobnych. W drugiej kolejności uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji Tomasza Wrzesińskiego, Wiceprezesa Zarządu BLIRT, nowoczesnej firmy biotechnologicznej specjalizującej się w wytwarzaniu wysokiej jakości wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science. Konferencja BioTech Daily to również przenikanie się nauki i biznesu. Ten temat został poruszony przez prof. dr hab. Tomasza Puzyna, założyciela i Dyrektora Naukowego QSAR Lab, który podzielił się doświadczeniami przedsiębiorstwa. 

Kolejną częścią konferencji był panel dyskusyjny moderowany przez Radosława Wikę, Dyrektora Działu Parków Naukowo-Technologicznych | Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dyskusja odbyła się pod hasłem Rynku biotechnologii w Polsce – jego kluczowym czynnikom sukcesu, trendom i wyzwaniom. W rolę Panelistów wcielili się:
•    dr Adriana Kiędzierska-Mencfeld, Dyrektor Oddziału Polpharma Biologics w Gdańsku | Członek Zarządu;
•    prof. dr hab. Tomasz Puzyn, Prezes Zarządu - Dyrektor Naukowy, QSAR Lab;
•    Tomasz Wrzesiński, Wiceprezes Zarządu BLIRT
•    prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska, Kierownik Katedry Technologii Środowiska, Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański, Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita;
•    prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu PolTREG;

Rozmówcy odpowiedzieli na pytania dotyczące wyglądu polskiego i międzynarodowego rynku biotechnologicznego, jak kształtuje się system przedsiębiorstw w ramach „doliny biotechnologii” Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, na czym polega cyfryzacja badań nad aktywnością biologiczną nowych substancji i jak za jej pomocą pokonać wysokie bariery wejścia do sektora biotechnologicznego. 
Zwieńczeniem Biotech Daily była gala finałowa konkursu LIFE SCIENCE współorganizowanego przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Polpharma Biologics. 

Wstępem do finałowych prezentacji była inspirująca prelekcja Mariana Popinigisa, Keynote Speaker’a, Anioła Biznesu, Współzałożyciela BLIRT i Mercor. Biznesmen wprowadził na giełdę dwie spółki – jedną z nich światowy biotech zakupił za prawie 300 mln zł. Teraz Marian Popinigis stawia na cudze pomysły i jako inwestor szuka innowacji. 

Spośród złożonych aplikacji eksperci wyłonili najciekawsze pomysły z kategorii profesjonalistów oraz entuzjastów. Podczas gali finałowej wyselekcjonowane start-upy wzięły udział w sesji pitchingu, która pozwoliła kapitule oceniającej wyłonić zwycięzców.
W kapitule oceniającej konkursu zasiedli: Radosław Wika (PSSE), Łukasz Krawczyk (Polpharma Biologics), Marian Popinigis (Anioł Biznesu), prof. dr hab. Tomasz Puzyn (QSAR Lab), Jaśmina Zwierz (GPN-T).

Wśród wyłonionych start-upów rywalizujących o zwycięstwo w dwóch kategoriach: Profesjonaliści – sformalizowane zespoły, które dysponują projektem na etapie >TRL3 oraz Entuzjaści – każdy chętny z pomysłem na dowolnym etapie rozwoju, znalazły się takie projekty jak:
 • orthoDOGS – Indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne dla zwierząt tworzone przy wykorzystaniu inżynierii odwrotnej, projektowania haptycznego (organoleptyczne modyfikowanie skanu, odbieranie bodźców i czucia modelu podczas jego obróbki) i technologii druku 3D. Wyroby orthoDOGS: ortezy, protezy i ortoprotezy mają na celu poprawę biomechaniki chodu niepełnosprawnych zwierząt.
 • Mobile Monitoring – platforma inspekcyjno-pomiarowa podnosząca bezpieczeństwo i skracająca czas obsługi wizji lokalnych i środowiskowych realizowanych przez firmy czy jednostki samorządu terytorialnego.
 • Girache – Celem realizacji projektu jest opracowanie i wdrożenie gier terapeutycznych i grywalizacji w Girache system, który jest narzędziem do budowania u użytkowników nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. 
 • Optymalizacja interfejsu drug test systemu K-Nox – System do codziennej kontroli trzeźwości załogantów zaokrętowanych na jednostkach pływających.
 • NanoSci – NanoSci stworzyło technologię silnika fotokatalitycznego do oczyszczania i dezynfekcji powietrza, a tym samym ogranicza przenoszenie chorób układu oddechowego. Oczyszczacze powietrza zbudowane w oparciu o nanomateriały nie potrzebują wymiany filtrów.
 • Onkodiety – Internetowa platforma dla chorych na nowotwory złośliwe, zapewniająca dostęp do spersonalizowanego zestawu przepisów na posiłki w okresie leczenia.
 • Plantswapp – Wirtualny Targ Roślin, gdzie każdy może sprzedawać i wymieniać swoje nadwyżki - zarówno lokalnie jak i z wysyłką. Jest to także miejsce dla ekspertów od uprawy roślin i platforma społecznościowa nastawiona na dzielenie się wiedzą o roślinach domowych.
 • PLANIFY – aplikacja dedykowana osobom, które chcą lepiej poznać samego siebie, planować swoje życie oraz znaleźć pokłady motywacji i je utrzymać. Wszystko, aby osiągać cele i poprawiać jakość swojego życia!
 • RE.MEDY – platforma oparta na technologii blockchain, wspomagana przez DAO, której celem jest stworzenie zdecentralizowanego ekosystemu naukowo-technologicznego.
 • Mindero - to platforma służąca do budowania dobrych nawyków i eliminacji prokrastynacji. Na podstawie wykonanego testu i wyniku, użytkownik w aplikacji otrzymuje codzienne zadania do wykonania oraz krótkie lekcje pomagające osiągnąć zamierzone rezultaty.

Każdy z zespołów miał 5 minut na zaprezentowanie swojego pomysłu w taki sposób, aby przekonać kapitułę oceniającą, że zasługuje na wygraną. Rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom spotkania naprawdę wyrównany. 
Po długich obradach Jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: 

ZWYCIĘZCY W KATEGORII PROFESJONALIŚCI
 1. orthoDOGS
 2. Mobile Monitoring
 3. Girache

ZWYCIĘZCY W KATEGORII ENTUZJAŚCI
 1. Plantswapp
 2. Mindero
 3. RE.MEDY

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim pozostałym uczestnikom, słuchaczom i oczywiście Prelegentom serdecznie dziękujemy za przybycie. Trzymamy kciuki za rozwój każdego z pomysłów, wszystkie są wyjątkowe i w przyszłości mogą odnieść sukces. Dziękujemy naszemu partnerowi strategicznemu – Polpharma Biologics za ponowną współpracę przy tym projekcie i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej edycji konkursu LifeScience!”– podsumował Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE. 
 

Zobacz również

Informacje od Zarządu PSSE

>

Informacja dla przedsiębiorców

>

Home office – jak efektywnie pracować z domu?

>

Życzenia wielkanocne

>

Tydzień pod znakiem popularyzacji branży IT

>