Konferencja Eco-On 2024

Dodano

22.03.2024

Jak co roku wiosna to czas kiedy wracamy do Was z tematyką zielonej technologii. W tym roku podczas konferencji Eco-ON Technologie Ekoefektywne poruszymy tematykę Odpowiedzialnej Transformacji Cyfrowej. Spotkanie odbędzie się 16 maja 2024 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
 

Konferencja Eco-ON

Kiedy: 16 maja 2024 r.
Gdzie: Gdański Park Naukowo-Technologiczny
bud. C, sala ABC, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk

REJESTRACJA


Porozmawiamy między innymi o transformacji cyfrowej i jej wpływie na zrównoważoną produkcję i praktykę biznesową. Eksperci alarmują, że trenowanie modeli sztucznej inteligencji produkuje ogromne ilości dwutlenku węgla, a podstawowy poziom mocy obliczeniowej potrzebnej do pracy nad AI podwaja się co kilka miesięcy. Przyczyniło się to do wielu przełomowych odkryć i sukcesów w branży AI, ale niesie ze sobą również bardzo wysokie koszty ekologiczne. Podczas konferencji eksperci będą dyskutować o tym czy efektywne, ale oszczędne uczenie maszynowe jest możliwe. 

Zarządzanie śladem węglowego przedsiębiorstw i produktów szybko staje się niezbędne w świetle rosnącej presji rynkowej, społecznej, regulacyjnej i finansowej. Eksperci opowiedzą o tym jak firmy mogą skutecznie obliczać i zarządzać trzema zakresami swojego śladu węglowego w ramach obecnych i nachodzących legislacji (ESG i RED). Na realnych przykładach zostanie przybliżone jak osiągnąć swoje cele związane z obliczeniem i redukcją emisji. Poruszony zostanie również temat sposobów na zwiększenie konkurencyjności firmy przy jednoczesnym realnym minimalizowaniu wpływu na zmiany klimatu. Wykorzystanie AI i IT w budowie i rozłożeniu wysp ciepła.

Poruszymy również tematykę cyfrowych bliźniaków w planowaniu urbanistycznym w Erze Zielonego Ładu oraz potencjałów rozwoju polskich technologii wodorowych na przykładzie elektrolizerów i zeroemisyjnych kotłów wodorowych.

Ponadto zaprezentujemy jak sześć nowoczesnych laboratoriów badawczych MOLANOTE służących do przeprowadzania różnego rodzaju badań związanych z budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii (OZE) wspiera przedsiębiorców poprzez świadczenie usług B+R.

Konferencja zostanie zwieńczona panelem dyskusyjnym „Klimat do zmiany – Green AI – zastosowania miejskie a globalne założenia transformacji energetycznej”. Będzie to dyskusja o tym jak nauka, władze lokalne, fundacje, startupy czy oddolne inicjatywy obywateli mogą pozytywnie (lub - nie - negatywnie) wpływać na klimat oraz o tym jak digitalizacja wpływa na zmniejszenie CO₂.
 

10:00

Uroczyste otwarcie wydarzenia 
Zarząd Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

10:10

Energetyka w punkcie przełomu
prof. dr hab. inż. Dariusz Kardaś, Instytut Maszyn Przepływowych PAN

10:30

Green AI – czy sztuczna inteligencja może być energooszczędna?
prof. dr hab. inż. Piotr Szczuko, Politechnika Gdańska

10:50

Zmiana klimatu w biznesie: Obliczanie i zarządzanie śladem węglowym firmy bez greenwashingu
Konrad Klepacki

11:10

Przerwa kawowa i networking

11:30

Cyfrowy bliźniak w planowaniu miast – perspektywy
dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz
dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, Profesor uczelni, Politechnika Gdańska

11:50

Potencjał rozwoju polskich technologii wodorowych – case study elektrolizerów i zeroemisyjnych kotłów wodorowych
Mateusz Sołtysiak, SES Hydrogen Energy

12:10

Przerwa kawowa i networking

12:30

Tematyka debaty „Klimat do zmiany – Green AI – zastosowania miejskie a globalne założenia transformacji energetycznej”
Dyskusja o tym jak nauka, władze lokalne, fundacje, startupy czy oddolne inicjatywy obywateli mogą pozytywnie (lub - nie - negatywnie) wpływać na klimat oraz o tym jak digitalizacja może wpłynąć na zmniejszenie CO₂.

Moderator: Patryk Jar

13:10

Lunch i rozmowy kuluarowe


Zobacz również

Strefa Akceleracji - nabór 2023

>

Inauguracja działalności Pomeranian Digital Innovation Hub

>

QSAR Lab koordynatorem wielomilionowego kontraktu z Europejską Agencją Chemikaliów!

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024

>

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała blisko 17 mln zł na wsparcie startupów

>