Konferencja Eco-On 2024 - podsumowanie

Dodano

20.05.2024

16 maja 2024 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja ECO-ON 2024, której głównym tematem była odpowiedzialna i zrównoważona technologia. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów, naukowców oraz przedstawicieli biznesu, którzy debatowali na temat innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.Konferencję otworzyła Anna Różycka, Zastępca Dyrektora Działu Parków Naukowo-Technologicznych, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, podkreślając znaczenie zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych dla przyszłości naszej planety.

Prof. dr hab. inż. Dariusz Kardaś z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN rozpoczął blok poświęcony Zielonej Sztucznej Inteligencji od prezentacji na temat energetyki. Omówił przykłady wykorzystania badań laboratoriów Molanote w przemyśle, które wskazują na przełomowe zmiany w sektorze energetycznym.

Następnie prof. dr hab. inż. Piotr Szczuko z Politechniki Gdańskiej zaprezentował wykład "Green AI – czy sztuczna inteligencja może być energooszczędna?", w którym przedstawił, jak nowoczesne algorytmy mogą pomóc w redukcji zużycia energii w różnych sektorach.

Konrad Klepacki, ekspert klimatyczny, omówił strategie obliczania i zarządzania śladem węglowym firm bez uciekania się do greenwashingu, podkreślając konieczność transparentności i rzetelności w działaniach proekologicznych.

Dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz oraz dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska z Politechniki Gdańskiej przedstawiły możliwości zastosowania cyfrowego bliźniaka w planowaniu miast, podkreślając jego potencjał w kontekście Zielonego Ładu.

Z kolei Mateusz Sołtysiak, Prezes Zarządu SES Hydrogen Energy, zaprezentował case study dotyczące rozwoju polskich technologii wodorowych, szczególnie w kontekście elektrolizerów i zeroemisyjnych kotłów wodorowych.

I Blok tematyczny zakończył się panelem dyskusyjnym zatytułowanym „Klimat do zmiany – Green AI – zastosowania miejskie a globalne założenia transformacji energetycznej” Rozmowa moderowana przez Patryka Jara z Kainos zgromadziła ekspertów, w tym dr inż. arch. Annę Golędzinowską, Konrada Klepackiego oraz Annę Derdę z inicjatywy Fundacji Las na Zawsze. Dyskusja skupiła się na roli nauki, władz lokalnych, fundacji oraz inicjatyw obywatelskich w walce z klimatycznymi wyzwaniami.

Po przerwie kawowej rozpoczął się drugi blok tematyczny poświęcony gospodarce obiegu zamkniętego. Panel dyskusyjny "Parki Naukowo-Technologiczne a rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego", moderowany przez Monikę Dmitrzak, zgromadził ekspertów takich jak dr Magdalena Markiewicz, Uniwersytet Gdańskidr hab. Anna Wojewnik-Filipkowska, Uniwersytet GdańskiAnna Zielińska, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz dr Wojciech Chwiałkowski, Ekspert GOZ. Dyskusja koncentrowała się na integracji innowacyjnych rozwiązań w parkach naukowo-technologicznych i ich wpływie na gospodarkę.

Konferencja ECO-ON 2024 była wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, aby wspólnie dyskutować nad przyszłością zrównoważonej technologii. Wykłady, panele dyskusyjne oraz networking dostarczyły uczestnikom cennych informacji i inspiracji do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska.

Zobacz również

Życzenia wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Znamy zwycięzcę Konkursu Hej StartUP

>