Finał Mistrzostw Polski 2022 Spice Gears Academy

Dodano

01.07.2022

18 czerwca 2022 r. na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyły się eliminacje do Finału Mistrzostw Polski 2022 Spice Gears Academy - poziom regionalny.
W zaciętej rywalizacji wzięły udział trzy drużyny z terenu Trójmiasta: Dwie ostatnie stacjonują na co dzień w przestrzeniach GPN-T. Zajęcia odbywają się tam w dwóch kategoriach wiekowych: Challenge (9-16 lat) oraz Explore (6-10 lat). 

Wszystkie drużyny podjęły temat sezonu - Polska Nova - szukając odpowiedzi na pytanie: z jakimi wyzwaniami zmierzy się człowiek zasiedlający nową planetę. Temat pozwolił poruszyć tematykę m.in. innowacyjnego transportu, działań na rzecz klimatu, poszukiwania źródeł czystej energii, wpływu przemysłu i znaczenie infrastruktury dla warunków życia, zależności budowania zrównoważonych społeczności, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, czy choćby dostępu do czystej wody i warunków sanitarnych. Tematyka uzmysławia, co można jeszcze zrobić dla planety Ziemia zanim realnie będziemy musieli ją opuścić.    
Podczas przygotowań do turnieju max 12-osobowe drużyny miały za zadanie zbudować i zaprogramować w pełni autonomicznego robota z klocków LEGO, który wykonywał określone zadania na specjalnej macie. Drużyny musiały zdecydować o strategii i sposobie na zdobycie jak największej liczby punktów. Dodatkowo zespoły opracowały projekty badawcze, tworząc prototypy rozwiązania problemu danego sezonu. W tym celu członkowie drużyn poszukiwali zewnętrznych ekspertów, sporządzali ankiety badawcze, tworzyli materiały typu makiety, filmy, prezentacje - często stając się ekspertami nie tylko robotyki i mechatroniki ale również podejmowanego w sezonie zagadnienia. 

Wydarzenie zakończyło się awansem drużyny SGA GPNT MMA Gdańsk do Finałów Mistrzostw Polski Spice Gears Academy, który odbył się 25 czerwca 2022 r. w Lublinie. Do Gdańska drużyna przywiozła II miejsce w kategorii Projekt Badawczy. Gratulujemy! 


Podczas przeprowadzonych 18 czerwca 2022 r. eliminacji do Finału Mistrzostw Polski 2022 Spice Gears Academy nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych - drużyna Spajsiaki Kwidzyniaki to pierwsza w kategorii Explore drużyna na Pomorzu, która wzięła udział w turnieju SGA.
Młodzi przyszli inżynierowie zbudowali olbrzymią makietę prezentującą życie na nowej planecie oraz plakat w formie rakiety, którym zrobili wrażenie podczas finału w Lublinie.
 

Zobacz również

Życzenia wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Życzenia Wielkanocne

>

Znamy zwycięzcę Konkursu Hej StartUP

>

Znamy półfinalistów konkursu Hej StartUP!

>