Nauka i nowe technologie

Dodano

10.12.2020

Branża farmaceutyczna aktualnie stoi przed wielkim wyzwaniem wynalezienia leku oraz szczepionki na koronawirusa. W poszukiwaniach kluczową rolę może odegrać sztuczna inteligencja. Przedsiębiorstwa z branży medycznej znajdują się w rewolucyjnym momencie, gdzie sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozwalają oczekiwać, że nowoczesne leczenie może być nie tylko innowacyjne, ale również efektywniejsze pod względem czasu i kosztów.

Wydarzenia ostatnich miesięcy udowodniły jak istotne jest zastosowanie nowych technologii nie tylko w medycynie, ale i w życiu codziennym, dlatego też celem konferencji online BioTech Daily było nawiązanie dyskusji pomiędzy nauką, a biznesem oraz umożliwienie sieciowania zainteresowanych podmiotów.

Miniona edycja BioTech Daily koncentrowała się na bloku nowe technologie, poprzez prezentację projektów badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań ICT stosowanych w medycynie. 

W spotkaniu udział wzięli eksperci z przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w branży biotechnologicznej, m.in. z takich firm jak Blirt S.A., QSAR lab, Eurofins Dermscan Poland, Polpharma Biologics, ośrodków naukowych takich jak Gdański Uniwersytet Medyczny czy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz inne przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność w branży biotechnologicznej.

Zgromadzonych uczestników oraz prelegentów przywitał Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera oraz Dyrektor Gdańskiego Parku-Naukowo Technologicznego Radosław Wika.

Pierwszy prelegent reprezentował przedsiębiorstwo Blirt S.A., nowoczesną europejską firmę biotechnologiczną specjalizującą się w wytwarzaniu wysokiej jakości wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science. Blirt swoją działalność prowadzi w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w oparciu o unikalny hybrydowy model łączący laboratorium usługowe z firmą badawczo-rozwojową. Wirus powodujący COVID-19 możemy nazwać katalizatorem zmian na rynku, których BLIRT jest czynnym uczestnikiem przez zaangażowanie w innowacyjne projekty. 

Pan Paweł Tyliński, Kierownik Działu Sprzedaży z Blirt S.A. w swojej prezentacji przybliżył słuchaczom rolę enzymów rekombinowanych w diagnostyce i nowoczesnych terapiach oraz nowe aplikacje oraz trendy w biotechnologii – precyzyjną diagnostykę, nowe metody diagnostyczne oraz terapie genowe. 

Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji dr Anny Rybińskiej-Fryca, Specjalisty B+R z firmy QSAR Lab. Przedsiębiorstwo także ma swoją siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczny. Jest to innowacyjna spółka B+R, której siłą napędową są specjaliści z zakresu komputerowego projektowania nowych, bezpiecznych substancji chemicznych, chemoinformatyki, nanotechnologii oraz nanotoksykologii. Firma jest pionierem w zakresie modelowania aktywności biologicznej/właściwości fizykochemicznych nanomateriałów. Zespół QSAR Lab jako pierwszy na Świecie dostosował metodykę QSAR/QSPR do specyfiki nanocząstek. 

Dr Anna Rybińska-Fryca zwróciła uwagę, że kraje europejskie to drugi co do wielkości producent chemikaliów na świecie. W związku z tym obecnie możemy zaobserwować nowe podejście do oceny ryzyka chemikaliów oraz transformację gospodarki UE z myślą o zrównoważonej przyszłości. 

W dziedzinie biotechnologii sukcesy osiąga również Eurofins Dermscan Poland, firma wykonująca kompleksowe badania kosmetyków, chemii lekkiej, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W pracowni in vitro prowadzone są badania toksyczności i właściwości drażniących produktów, wykorzystujące hodowle komórkowe oraz rekonstruowane modele tkankowe (trójwymiarowy model ludzkiego naskórka lub nabłonka). Wśród usług pracowni mikrobiologicznej znajduje się m. in. analiza czystości mikrobiologicznej produktów czy badanie skuteczności środków dezynfekujących. 

O innowacyjnych i alternatywnych metodach badania dermokosmetyków opowiedziała dr Izabela Chabowska, Kierownik Laboratorium Badawczego w Eurofins Dermscan Poland.

O Biokompatybilnym cytoszkielecie, czyli wstępnym etapie przygotowania do druku biologicznego opowiedział dr hab. n. m. Jacek Zieliński prof. Nadzw. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z Katedry i Klinika Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Kliniczne w Gdańsku. UCK to wyspecjalizowany szpital kliniczny przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, co umożliwia dostęp do najnowocześniejszych technologii, światowej wiedzy medycznej i badań klinicznych. Pan Profesor przedstawił ideę biodruku 3D, który ma wielorakie zastosowanie w sektorze opieki zdrowotnej takich jak medycyna transplantacyjna, tworzenie leków, testowanie kosmetyków oraz tworzenie urządzeń medycznych.

Przedostatnia prelekcja poprowadzona była przez dr n. med. Łukasza Znanieckiego z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Pan Doktor przedstawił przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce klinicznej, która odgrywa coraz większą rolę w analizie, diagnozowaniu oraz monitorowaniu leczenia pacjenta. W niektórych segmentach medycyny sztuczna inteligencja staje się niezwykle ważnym czynnikiem, o czym opowiedział nasz ekspert. 
 
Zakończeniem pierwszej części konferencji online BioTech Daily było wystąpienie Pani Pauliny Biczkowskiej pracującej w Pracowni Bibliograficznej Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Gdańskiego. Pani Paulina opowiedziała jak kształtuje się zarządzanie wiedzą i potencjałem badawczym w medycynie, czyli o Polskiej Platformie Medycznej.

W społeczeństwie informacyjnym informacja stanowi podstawę funkcjonowania gospodarki. Społeczeństwo takie charakteryzuje się tym, iż pobiera informacje, przechowuje ją, wykorzystuje, przetwarza i przekazuje dalej. Polska Platforma Medyczna natomiast to projekt, którego celem jest stworzenie ogólnodostępnej i bezpłatnej platformy integrującej, prezentującej i promującej osiągnięcia naukowe i potencjał partnerów w  zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia. 
 
Zakończeniem tegorocznej konferencji była debata moderowana przez Jaśminę Zwierz, Project Managera w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dyskusja odbyła się pod hasłem „Nowe technologie siłą napędową rozwoju polskiego sektora biotechnologicznego w  dobie pandemii”. 

W dyskusji wzięli udział eksperci: Anna Cyranka-Czaja, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Technicznego Polpharma Biologics, Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE, Jarosław Parzuchowski, Prezes Zarządu Fundacja Interizon – Pomorski Klaster ICT oraz Dawid Nidzworski, Dyrektor Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.
 
Gdański Park Naukowo–Technologiczny (GPN-T), zarządzany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) to przede wszystkim przestrzeń dla start-upów i infrastruktura B+R niezbędna dla rozwoju firm z branży life science, ICT oraz przemysłu 4.0. Cieszymy się, że firmy, które wybrały tę lokalizację mają możliwość korzystania nie tylko z oferty Parku, ale także ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji. Inwestycje w tej branży są bardzo ryzykowne, a zyski, choć wysokie, pojawią się w perspektywie długofalowej. – podsumował Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność podczas drugiej edycji konferencji BioTech Daily. Mamy nadzieję, że wydarzenie spełniło Państwa oczekiwania i spotkamy się ponownie w przyszłym roku, być może już stacjonarnie, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
 

Zobacz również

Pomeranian Digital Innovation Hub - inauguracja działalności

>

ZaPARKuj na wiosnę w PSSE – Dzień Otwarty

>

Podsumowanie VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

>

Hej StartUP 2024

>

Inauguracja działalności Pomeranian Digital Innovation Hub

>