Najbardziej innowacyjna noc w roku!

Dodano

24.10.2022

Tegoroczna edycja Digital Festival to aż sześć tygodni niezwykłych spotkań z twórcami najbardziej innowacyjnych rozwiązań w Polsce, okazja do zdobycia cyfrowych kompetencji, a także możliwość przełamania obaw przed nowymi technologiami. 

Gdański Park Naukowo-Technologiczny już po raz trzeci zaangażował się w tą największą edukacyjno-technologiczną inicjatywę – Noc Innowacji – w ramach której wspólnie ze Stowarzyszeniem Robotyków SKALP odkrywaliśmy tajemnice nowych technologii w warsztatowni #Space4Makers. Sobotnia noc w GPN-T odbywała się pod hasłem „Technologie Przyszłości – Przyszłość Technologii”, gdzie licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję zapoznania się z zaawansowanymi technologiami, którymi dysponujemy w Parku. Wśród nich znalazły się ramiona robotyczne, roboty mobilne czy drukarki 3D, nie zabrakło również stanowiska pokazującego różne rodzaje dronów. Na stanowisku laserowym zwiedzający mogli zobaczyć na czym polega działanie plotera laserowego, a na stanowisku druku 3D można było zobaczyć jak produkowane są ortezy i protezy dla zwierząt.
Poza częścią praktyczną odbyła się również seria wykładów i prezentacji przygotowanych przez Stowarzyszenie Robotyków SKALP oraz partnerów poruszających tematy futurologiczne związane z przyszłością technologii i rozwoju ludzkości – prezentacje o przyszłości robotyki, wpływie zmian klimatycznych i sztucznej inteligencji, która zmienia naszą cywilizację czy oszustwach przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, tzw. Deep Fake. 

Cyfrowy sukces jest możliwy tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi biznesu, nauki oraz instytucji i organizacji promujących innowacyjność. Digital Festival to prawdziwe święto nowych technologii, cieszymy się, że jako GPN-T możemy być częścią takich inicjatyw i wspólnie z naszą społecznością odkrywać tajniki cyfrowych możliwości – podkreślił Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, PSSE

Innowacje nie biorą się z próżni. Jeżeli chcemy, aby rozwiązania powstające w Polsce były prawdziwie nowatorskie, nie tylko odtwórcze, powielają schematy, musimy zadbać o przestrzeń do twórczego myślenia. Laboratorium które budujemy jako SKALP to właśnie taka przestrzeń. Często nie pytamy się o sens projektu który tworzą członkowie naszej społeczności. Na wczesnym etapie innowacji nie można ograniczać twórców w ich pracy. To, w jaki sposób powstałą technologię przekuć w produkt powinno być następnym etapem rozwoju projektu. Dzięki otwartości, dostępnym maszynom, ale przede wszystkim ludziom, o najróżniejszych zainteresowaniach, możemy zapewnić środowisko do rozwoju technologii przyszłości – podsumował Mateusz Dyrda, Prezes Stowarzyszenia Robotyków SKALP.

Zobacz również

Wesołych Świąt

>

Polska biotechnologia rośnie w siłę. Polpharma Biologics z certyfikacją FDA

>

Spotkanie Informacyjne dot. Akceleracji Biznesów Społecznych

>

Solwit Level Up - Decoding AI

>

Konferencja Eco-On 2023

>