Pomorskie Dni Druku 3D: sustainability

Dodano

01.09.2023

 W jaki sposób nowe technologie pozwalają osiągnąć firmom zrównoważony rozwój? Czy tworzywa sztuczne mogą być bardziej ekologiczne od papieru? Czy druk 3D może pomóc obniżyć ślad węglowy i koszty współczesnych procesów produkcyjnych? To tylko niektóre z pytań, na jakie chcą odpowiedzieć organizatorzy tegorocznej konferencji Pomorskie Dni Druku 3D. Znani projektanci, eksperci branży, wystawcy z całej Polski, prezentacja najnowszych osiągnięć, edukacyjne warsztaty, dyskusje o trendach i spora dawka aktualnej wiedzy. Tak w skrócie zapowiada się siódma odsłona wydarzenia, które odbędzie się już 19 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia pod hasłem „sustainability”. Tegoroczne hasło skierowane jest do wszystkich firm, które szukają oszczędności w procesach produkcyjnych i chcą się rozwijać w duchu zrównoważonego rozwoju, wykorzystując do tego technologię druku 3D. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Od spotkań entuzjastów do najważniejszego wydarzenia w branży druku 3D
Pomorskie Dni Druku to konferencja, która z kameralnego spotkania entuzjastów druku 3D rozrosła się do jednego z najważniejszych wydarzeń tej branży w Polsce. Trzeba przyznać, że tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo interesująco. Nie zabraknie więc nazwisk topowych ekspertów i palących tematów z obszaru zrównoważonego rozwoju, tj.: odzyskiwanie tworzyw sztucznych, wykorzystywani materiałów biodegradowalnych, ograniczanie śladu węglowego w produkcji i oszczędność energii czy kwestii związanych z wykorzystaniem druku 3D w reklamie. Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. projektant Łukasz Pączkowski, znany jako Zulu Kuki. To projektant i artysta multidyscyplinarny, który w swoich pracach chętnie sięga po nowoczesne technologie. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych produktów jest obuwie produkowane za pomocą drukarki 3D. Niedawno na gdyńskiej plaży stanęła instalacja jego autorstwa stworzona w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

Zrównoważony rozwój odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki
Skąd pomysł na hasło: „Sustainability”?  - Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to największy hub innowacji w Polsce. Wspierając innowacyjne projekty staramy się to robić w sposób mądry i odpowiedzialny, odpowiadając jednocześnie na potrzeby współczesnej gospodarki. Głównym celem zrównoważonego rozwoju jest osiągnięcie równowagi między postępem ekonomicznym, społecznym a ochroną środowiska naturalnego. Takie podejście doskonale oddaje ducha w jakim na co dzień działamy. Dlatego tegoroczne hasło „sustainability” to naturalna odpowiedź na wyzwania społeczno-ekonomiczne, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy, a technologia druku 3D to jedno z narzędzi, jakie pozwala owym wyzwaniom sprostać. – mówi Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

- Wciąż jesteśmy w dobie post-covid, gdzie trend zrównoważonego rozwoju przeplata się z okresem dekoniunktury gospodarczej oraz nową perspektywą w dofinansowaniach unijnych. Rozwój branży druku 3D stara się sprostać bieżącym wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Dlatego właśnie podczas najbliższej edycji chcemy mówić  o zamkniętym obiegu materiałowym w druku 3D. Zaprezentujemy możliwości odzysku materiałów i ich ponownego użytku. Przybliżymy procesy operacyjne wykorzystujące technologię 3D, które koncentrują się na wytwarzaniu lokalnym i pozwalają przedsiębiorcom uniezależnić się od kapryśnych dziś globalnych łańcuchów dostaw i wpływają na zmniejszenie emisji CO2. Zaproszeni prelegenci opowiedzą także o dostępnych możliwościach finansowania działalności gospodarczej opartej na zrównoważonym rozwoju na konkretnych przykładach biznesowych. mówi Michał Pęczek z Bibus Menos.

Podczas najbliższej edycji Pomorskich Dni Druku 3D pragniemy nie tylko podyskutować o bieżących wyzwaniach stojących przed środowiskiem zajmującym się drukiem 3D, ale również kierujemy się do firm wdrażających oraz realizujących cele zrównoważonego rozwoju, reprezentujących wiele sektorów gospodarki. Zarówno w PPNT Gdynia jak i Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na co dzień pracujemy z firmami, które mówią nam o swoich potrzebach, które poszukują ciekawych rozwiązań i możliwości rozwoju. Pomorskie Dni Druku 3D edycja Sustainability to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy, poznania nowych trendów w branży, a także weryfikacji strategii zrównoważonego rozwoju w swoich przedsiębiorstwach – mówi Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wydarzenie uzupełnią edukacyjne warsztaty, których tematyka również będzie nawiązaniem do problematyki sustanablility. Ich celem jest rozwój umiejętności związanych z technologiami 3D oraz inżynierią odwrotną, uwzględniający idęę zrównoważonego rozwoju w aspektach edukacji, równości płci, innowacyjności oraz odpowiedzialnej produkcji. Warsztaty poprowadzi Mirosław Pałysiewicz - ekspert w dziedzinie technologii 3D, doświadczony trener i mentor, który od lat aktywnie angażuje się w edukację w obszarze nowych technologii.

Nie zabraknie części  wystawienniczej, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz tradycyjnie staną się okazją do kuluarowych rozmów i networkingu.

Więcej o wydarzeniu:
Pomorskie Dni Druku 3D to cykliczna impreza organizowana przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w partnerstwie z firmą BIBUS MENOS.  Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innemu aspektowi wykorzystania technologii druku 3D.

kiedy: 19.09.2023 r., godz. 9:00-16:00
gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
wstęp: wolny, wymagana REJESTRACJA 

Agenda Pomorskich Dni Druku 3D 2023

8:30

Rejestracja uczestników

9:00

Uroczyste otwarcie wydarzenia 
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, BIBUS MENOS sp. z o.o.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o., Gdański Park Naukowo-Technologiczny

MATERIAŁY

9:25

Upcycling oraz recycling proszków polimerowych do zastosowań w przyrostowych technologiach proszkowych. Rozwiązania dla zrównoważonej środowiskowo i ekonomicznej produkcji proszków polimerowych dedykowane dla użytkowników proszkowego druku 3D.
Dominik Zdybał, Alpha Powders

9:50

Obieg zamknięty w produkcji addytywnej metali, dzięki urządzeniu rePowder do wytwarzania sferycznych proszków z dowolnej formy materiału
Grzegorz Kaszyński, Business Development Manager, Amazemet sp. z o.o.

10:15

Przyjazne dla środowiska materiały do druku 3D
Dr Angela Andrzejewska, Politechnika Gdańska

10:35

Przerwa kawowa

PROCESY

11:05

Podejście do zrównoważonego rozwoju w procesie SLS i DMLS
Michał Pęczek, Menedżer Produktu EOS, BIBUS MENOS sp. z o.o.

11:30

Wydłużenie żywotności narzędzi drukowanych w 3D na przykładzie case study firmy Johnson Matthey Battery Systems - Druk 3D w zakładach przemysłowych
Damian Żabicki, 3DGence

11:55

Elastyczność, konsolidacja części i cyfrowy magazyn jako kluczowe czynniki wspierające zrównoważony rozwój i redukcję zużycia materiałów oraz energii
Jarosław Kozak, Technology Applied

12:20

Gdy zero-waste spotyka druk 3D - jak wygląda adaptacja biodegradowalnych materiałów przez rynek aplikacji reklamowych?
Paweł Ślusarczyk, GREENFILL3D

12:45

Zastosowanie przemysłowych skanerów 3D w zrównoważonej produkcji
Michał Rawecki, Reverse Solutions

13:05

Przerwa kawowa

FINANSOWANIE INNOWACJI, STUDIUM PRZYPADKU I INSPIRACJE

13:35

Dotacje na technologie druku 3D w duchu sustainability
Karol Bober, Prezes Zarządu, Grantera sp. z o.o.

14:00

Rola druku 3D w projektowaniu produktu
Zulu Kuki

14:25

Szybkie prototypowanie w niskonakładowych produkcjach w kontekście zrównoważonego rozwoju
Mozi Studio

14:50

Panel dyskusyjny
Moderator: Michał Pęczek, BIBUS MENOS sp. z o.o.
Paneliści: Grzegorz Kaszyński, Amazemet sp. z o.o.; Jarosław Kozak, Technology Applied; Karol Bober, Grantera sp. z o.o.

15:10

Zakończenie konferencji

10:00

Celem warsztatów jest rozwój umiejętności związanych z technologiami 3D oraz inżynierią odwrotną, uwzględniający idęę zrównoważonego rozwoju w aspektach edukacji, równości płci, innowacyjności oraz odpowiedzialnej produkcji.

Warsztaty poprowadzi Mirosław Pałysiewicz - ekspert w dziedzinie technologii 3D, doświadczony trener i mentor, który od lat aktywnie angażuje się w edukację w obszarze nowych technologii.

W programie warsztatów:

1.

Wprowadzenie do Technologii 3D:
Omówienie podstaw druku 3D i jego zastosowań
Prezentacja różnych metod druku 3D i ich ekologicznego wpływu

2.

Skanowanie 3D i Inżynieria Odwrotna:
Proces skanowania i obróbki skanowanych obiektów 3D
Tworzenie modeli 3D z istniejących przedmiotów

3.

Oprogramowanie i Projektowanie 3D:
Przygotowanie modeli 3D do druku
Omówienie narzędzi do projektowania i ich dostępności online

4.

Materiały i Wydruk 3D:
Wybór odpowiednich materiałów w kontekście zrównoważonej produkcji
Praktyczne aspekty druku 3D, kalibracja drukarki, rozwiązywanie problemów

6.

Zastosowania Praktyczne:
Tworzenie części zamiennych i prototypów w kontekście codziennego użytku
Prezentacja innowacyjnych projektów opartych na technologiach 3D

7.

Wpływ na środowisko i odpowiedzialna konsumpcja:
Dyskusja na temat wpływu technologii 3D na środowisko
Propozycje praktyk odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji
 

8.

Równość płci i edukacja:
Przykłady działań promujących równość płci w dziedzinie technologii

9.

Wsparcie dla kobiet w zdobywaniu umiejętności technicznychZobacz również

12 listopada 2021 zamknięte

>

Eco-On Technologie Ekoefektywne 2022

>

15 kwietnia 2022 r. biuro nieczynne

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022 - Podsumowanie

>

Wyzwania Robotyzacji

>