Pomeranian Digital Innovation Hub - inauguracja działalności

Dodano

14.05.2024

Konferencja inaugurująca działalność Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych / Pomeranian Digital Innovation Hub otworzyła nowy rozdział w dziedzinie transformacji cyfrowej! 

Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce 9 maja 2024 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. PDIH jest projektem realizowanym w formule partnerskiej w Konsorcjum składającym się z 31 podmiotów z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, na terenie których będą prowadzone działania i udzielane będzie wsparcie. Wsparcie udzielane jest przez 19 Partnerów Konsorcjum oraz 11 Partnerów Stowarzyszonych. Koordynatorem Pomeranian Digital Innovation Hub jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Konsorcjum tworzą podmioty posiadające niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz zasoby ludzkie, które pozwolą pomyślnie realizować cele, zadania i działania projektu. PDIH będzie działać w modelu one-stop-shop kierując swoje usługi do sektora MŚP. Zakres usług jest realizowany w 4 kategoriach: 1) Szkolenia i rozwój kompetencji; 2) Testowanie; 3) Wsparcie w zakresie znalezienia finansowania i 4) Networking i dostęp do ekosystemu innowacji. Konferencję Inaugurującą działalność PDIH otworzył Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który powitał licznie przybyłych uczestników reprezentujących firmy, instytucje naukowe oraz start-upy.

Wystąpienie Keynote Speaker’a Michała Kułaczkowskiego, CEO Devopsbay przybliżyło uczestnikom temat transformacji cyfrowej w odniesieniu do uwalnianego potencjału LLM  (Large Language Model) w 2024 roku. Zaprezentowane zostały pionierskie innowacje i ich praktyczne zastosowania w biznesie. Prelekcja spotkała się z wieloma pytaniami  dotyczącymi praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Pierwszy blok tematyczny konferencji skupił się na przedstawieniu oferty usług Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych. O ideach i celach świadczonych usług opowiadał Koordynator PDIH z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE. Następnie każda z 4 usług została szczegółowo zreferowana przez Partnerów, którzy będą świadczyć usługi.
  • Skills & training - zdobycie umiejętności cyfrowych i dodatkowych kwalifikacji omówił Andrzej Kiesz, CEO, InfoShare Academy.
  • Test before invest - testy w środowisku przemysłowym nakreśliła Alicja Starnawska, Dyrektor Operacyjny, ISS RFID.
  • Support to find investments - wsparciem w poszukiwaniu zewnętrznego finansowania zajęła się Emilia Drozd-Kochanowicz, Kierownik sekcji projektowej z Agencji Rozwoju Pomorza.
  • Innovation ecosystem & networking - budowanie relacji biznesowych została przybliżona przez Marcina Młyńskiego, Prezesa Fundacji CODE:ME

Wydarzenie zwieńczył panel dyskusyjny poprowadzony przez Jarosław Parzuchowski, Prezes Zarządu, Klaster ICT Interizon. Rozmówcami byli Bartosz Sobolewski, Pirxon S.A.; Bartłomiej Straszak, DBR77 Robotics; Andrzej Chybicki, Inero Software; Ewa Krzaczkowska, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego zmierzyli się z licznymi pytaniami. 

W ramach dyskusji poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: Dlaczego transformacja cyfrowa jest ważna? Czy wszystko da się zcyfryzować? Co może dać digitalizacja? Czy przedsiębiorcy wiedzą od czego rozpocząć proces transformacji cyfrowej? Jakie kompetencje będą miały w przyszłości znaczenie? Jaka jest rola cyberbezpieczeństwa w digitalizacji? Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych usług EDIH i jaki jest ich cel?

Inauguracja PDIH była nie tylko okazją do dyskusji ale również możliwością do zaprezentowania szerzej swojej działalności w ramach strefy wystawienniczej. Wśród wystawców znaleźli się Partnerzy projektu: ITM Software House, DBR77 Robotics, Agencja Rozwoju Pomorza, Code:Me, ISS RFID, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, InfoShare Academy, Integra AV, EEN Pomorskie oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Oprócz rzeczowych informacji płynących z poszczególnych stoisk można było popróbować swoich sił na symulatorach szkoleniowych, które cieszyły się sporym zaciekawieniem wśród zebranych uczestników. 

W czasie spotkania uczestnicy mieli również czas na owocny networking, bo spotkanie zgromadziło ponad 160 uczestników. Wydarzenie to potwierdziło ogromne zainteresowanie potrzebą cyfrowej transformacji, automatyzacji procesów, efektywnego wykorzystania technologii wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
#PomeranianEDIH

Zobacz również

Informacje od Zarządu PSSE

>

Informacja dla przedsiębiorców

>

Home office – jak efektywnie pracować z domu?

>

Życzenia wielkanocne

>

Tydzień pod znakiem popularyzacji branży IT

>