#PoznajcieGPNT: CPSdrone

Dodano

24.05.2024

 W maju w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym powitaliśmy nową firmę CPSdrone, która dołączyła do naszego inkubatora.

CPSdrone to zespół tworzony przez Filipa Buławę i Piotra Domanowskiego w którym budują bezzałogowe drony podwodne (inaczej ROV). Drony podwodne, podobnie jak takie latające, posiadają kamerę, dzięki czemu można je zdalnie sterować z podglądem na żywo.

Zespół oferuje kursy online na temat budowy pojazdów autonomicznych, zdalnie sterowanych i innych projektów technicznych dla ludzi z całego świata. Szkolenia są zaprojektowane, aby nauczyć ludzi praktycznych i teoretycznych umiejętności niezbędnych do realizacji własnych projektów technicznych. 

CPSdrone to również laureat trzeciego miejsca w programie akceleracyjnym Eco-On organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną | Gdański Park Naukowo-Technologiczny w partnerstwie z Northvolt Systems Poland. Tematem przewodnim były nowatorskie pomysły na projekty z dziedziny magazynowania energii, automatyzacji lub robotyzacji. 


Obecnie zespół posiada jeden kurs – „CPS 5 course”. Uczy w nim podstaw budowy pojazdów podwodnych. Uczestnicy również budują w ramach kursu pojazd podwodny „CPS 5”. Wkrótce planowane jest rozszerzenie oferty o kursy z budowania innych pojazdów podwodnych, dronów zdalnie sterowanych i innych projektów.

Dodatkowo CPSdrone prowadzi kanał na YouTube, na którym pokazuje proces budowania nowych projektów i dzieli się doświadczeniami z używania naszych produktów.

Oto niektóre z projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich 3 lat:
  • Budowa i przetestowanie autonomicznej łodzi nawodnej służącej do skanowania zbiorników wodnych z użyciem sonaru bocznego,
  • Budowa wielu prototypów pojazdu podwodnego CPS 5, który jest obecnie budowany przez ludzi na całym świecie,
  • Opracowanie metody budowy wodoodpornych zatyczek rur akrylowych za pomocą drukarek 3D FDM (PLA) i potwierdzenie ich działania do 130 metrów głębokości pod wodą,
  • Budowa prototypu modularnego pojazdu podwodnego CPS M mającego służyć do badania zbiorników wodnych,
  • Budowa pojazdu podwodnego o sześciu stopniach swobody, wyposażonego w 8 pędników,
  • Budowa komory ciśnieniowej do testowania wpływu ciśnienia pod wodą na komponenty elektroniczne oraz druki 3D,
  • Zbudowanie drukarki 3D działającej pod wodą,
  • Przetestowanie śrub toroidalnych do zastosowań w pojazdach podwodnych,
  • Współpraca z Politechniką Gdańską i Narodowym Muzeum Morskim w budowie bezzałogowego pojazdu podwodnego do badań archeologicznych (jako projekt studencki).

Zobacz również

BioTech Daily

>

NNT wchodzi na rynki Ameryki Północnej i Australii

>

ŚTP 2019 w GPNT

>

BioTech Daily za nami

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

>