Razem łatwiej. Jak negocjować umowę konsorcjum - relacja

Dodano

12.05.2021

6 maja br. w naszej „Pomorskiej podróży. Kierunek innowacje.” realizowanej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zatrzymaliśmy się na przystanku „Paliwo dla innowacji – czyli jak zwiększyć szansę na komercjalizację” w ramach którego rozmawialiśmy o umowach konsorcjum. W rolę eksperta wcieliła się radca prawny dr Marta Dargas-Draganik, wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, pełnomocnik ds. współpracy z Chinami Pracodawców Pomorza, specjalizująca się w zakresie polsko-chińskich stosunków gospodarczych. W praktyce zawodowej zajmuje się obsługą prawną podmiotów gospodarczych, w tym związanych z nowymi technologiami.
 
Celem spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej umów konsorcjum: co jest ważne dla członków, na co zwrócić uwagę przy negocjacjach umowy z partnerami międzynarodowymi oraz jakie zostały przyjęte dobre praktyki w tym obszarze. 

Podczas spotkania, wśród uczestników, zostało przeprowadzonych 9 ankiet w celu nawiązania interakcji oraz poznania opinii na dany temat wśród zgromadzonych Innowatorów. Ponad połowa zgromadzonych innowatorów przyznała, że realizowała projekty w formule konsorcjum, które najczęściej składało się od 3 do 5 partnerów. Jednakże, 57% zgromadzonych nie ma doświadczenia we współpracy z partnerem zagranicznym. Uczestnicy przyznają również, że partnera z zagranicznym partnerem jest bardziej wymagająca niż z polskim.

58% ankietowanych przyznało, że w trakcie realizacji projektu pojawiły się problemy wynikające z braku jasnego określenia obowiązków partnerów, a aż 83% zgromadzonych uczestników, którzy mają już doświadczenie w zawiązywaniu umów konsorcjum odpowiedziało, że mieli realny wpływ na treść umowy konsorcjum, a nie została ona wyłącznie narzucona przez Lidera. Zgromadzeni innowatorzy twierdząco odpowiedzieli, że w zawieranej przez nich umowie określone zostały zasady wdrożenia rezultatów.

73% uczestników uważa również, że innowacyjne partnerstwo ma szansę być szerzej wykorzystane przy współpracy nauki z biznesem. Jako największe wyzwania we współpracy z zagranicznym partnerem innowatorzy wskazali brak doświadczenia we współpracy w międzynarodowym środowisku.

Spotkanie zakończone zostało sesją Q&A. W czasie dyskusji Jaśmina Zwierz, PM Zespołu ds. wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności w GPN-T rozmawiała z dr Martą Dargas-Draganik dlaczego tak ważne jest podpisywanie umów konsorcjum, jak sformułować odpowiednie zapisy w zakresie obowiązków i odpowiedzialności konsorcjantów oraz czy istnieją skuteczne możliwości zabezpieczenia się przed niesprawiedliwym podziałem odpowiedzialności solidarnej.
 
Serdecznie dziękujemy tak licznie zgromadzonym za udział w wydarzeniu i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco informować będziemy na jakich przystankach zatrzymamy się w maju!

Zobacz również

Informacje od Zarządu PSSE

>

Informacja dla przedsiębiorców

>

Home office – jak efektywnie pracować z domu?

>

Życzenia wielkanocne

>

Tydzień pod znakiem popularyzacji branży IT

>