Sukcesy społeczności Space4Makers

Dodano

26.07.2023

Nieustannie rozwijająca się przestrzeń Space4Makers jest miejscem realizacji nieszablonowych pomysłów i projektów. Działające tam zespoły niejednokrotnie stawały na podiach krajowych jak i międzynarodowych konkursów. Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że powodów do radości i świętowania ponownie przybyło! 

PGRacing Team

PGRacing Team jest zespołem studentów Politechniki Gdańskiej działających w ramach Koła Naukowego „Mechanik”. Działalność drużyny rozpoczęła się w II połowie 2014 roku z inicjatywy grupy studentów ówczesnego Wydziału Mechanicznego PG. W ciągu tych niespełna 9 lat w zespołowym warsztacie powstało 7 generacji pojazdów, z tego 3 z nich zostały stworzone w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Space4Makers! Głównym celem grupy jest zaprojektowanie oraz skonstruowanie bolidu, który będzie brał udział w najbardziej prestiżowych motoryzacyjnych zawodach studenckich na świecie – Formula Student. 

Udział w zawodach FS daje zespołowi możliwość sprawdzenia swojej całorocznej pracy. Rywalizacja zawsze stawia przed nowe wyzwania, które czynią cały projekt jeszcze ciekawszym. Budowa bolidu to przede wszystkim nowe doświadczenia, umiejętności oraz wykształcenie w sobie dyscypliny pracy, przy jednoczesnym czerpaniu radości. Na sukces całego zespołu pracuje 6 grup: Powertrain, Electronics, Chassis, Aerodynamics, Suspension oraz Marketing. W tym roku w nowym pojeździe zostały zastosowane różne innowacyjne rozwiązania: nowy układ wydechowy oraz dolotowy wykonany z tytanu, zmiana profilu opon. Znaczne zmiany pojawiły się również w konstrukcji nośnej pojazdu. Rozwiązania mają przyczynić się do tego, że bolid stanie się lżejszy, mocniejszy i niezawodny.

Na ten sezon głównym celem grupy Chassis była dalsza redukcja masy bolidu. Jest to możliwe dzięki zmianie kierunków ułożenia włókien, zastosowaniu różnych grubości materiału przekładkowego w poszczególnych sekcjach monocoque oraz modyfikacji projektu stalowej ramy. Ponadto, do stworzenia fotela wykorzystano odciski kierowców, co umożliwiło zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy. W bolidzie zoptymalizowany został także kształt pakietu aerodynamicznego, co przyczyni się do poprawy przyczepności na torze, wykonywania bardziej efektywnych zakrętów i osiągniecia większego przyspieszenia. 
Aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze do budowy pierwszego bolidu elektrycznego – celem na ten sezon jest stworzenie baterii do bolidu elektrycznego, która zapewni zasilanie i spełni restrykcyjne wymogi regulaminowe.

W sezonie 2023 zespół zakwalifikował się aż do 9 edycji zawodów FS, natomiast zdecydował się wystartować w trzech z nich. Pierwsze zawody, które już się odbyły to FSAE Italy, mające miejsce na torze Autodromo Riccardo Paletti. W sierpniu PGRacing Team weźmie udział w najbardziej prestiżowych zawodach Formula Student jakimi jest FS Germany. Zawody w Niemczech odbywają się na torze znanym z wyścigów Formula 1, w Hockenheim, a zwycięski zespół zalicza się do grona najlepszych na świecie. Trzecie tegoroczne zawody w których zobaczyć można zespół PGRacing Team to Formula Student Poland. 

SimLE | Simba

SimLE to koło naukowe zrzeszające i rozwijające skrzydła studentów całego trójmiasta, powstałe w 2013 roku na Politechnice Gdańskiej w odpowiedzi na głosy pracodawców, studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. To co wyróżnia SimLE to profesjonalne podejście w działaniu – projekty często mają charakter wdrożeniowy, blisko współpracujący z przemysłem oraz biznesem. W projekty techniczne realizowane przez SimLE czynnie zaangażowanych jest ponad 50 studentów PG, których wspierają przedstawiciele innych trójmiejskich uczelni.

Jednym z realizowanych projektów jest SimLE SeaSentinel powstał w listopadzie 2021 jako kontynuacja licealnego projektu studentów PG. Jego celem jest zbudowanie drona zdolnego do autonomicznego poruszania się po wodzie (Autonomous Surface Vehicle) oraz dokonywania pomiarów czystości tej wody.
W marcu zespół projektowy wyruszył do Sarasoty, na Florydzie w USA, by wziąć udział w międzynarodowym konkursie RoboBoat 2023. Podczas zawodów autonomiczny pojazd wodny ASV „Perkoz” rywalizował z jednostkami z całego świata, w konkurencjach polegających na nawigacji oraz wykonywaniu specjalnych zadań, m.in. strzelania wodą do celu. Debiutujący w zawodach zespół dostał się do ścisłego finału, gdzie zajął 9. miejsce. 

Aktualnie trwają prace nad kolejną wersją pojazdu przygotowujące do wzięcia udziału w RoboBoat 2024. Równolegle zespół stara się nawiązywać współprace z przedsiębiorstwami i organizacjami z sektora morskiego, by wzajemnie rozwijać swoje kompetencje oraz poszerzać horyzonty. W przyszłości pojazd może zostać wykorzystany na różne sposoby, np. do badania poziomu zanieczyszczeń wód portowych. 

Z kolei zespół realizujący projekt SimBa zajmuje się tworzeniem studenckich rakiet sondujących. Początkowe projekty dotyczyły rakiet niskiego pułapu i testowały autorskie rozwiązania w dziedzinie kontroli lotu stworzone przez członków zespołu. Kolejne projekty budowane były w celu uczestnictwa w międzynarodowych konkursach rakiet studenckich takich jak Spaceport America Cup oraz European Rocketry Challenge. 

Razem z kolejną już zbudowaną rakietą o napędzie hybrydowym SimLE Simba R6 „Chrząszcz” zespół Simba w czerwcu uczestniczył w międzynarodowym konkursie Spaceport America Cup 2023 w Nowym Meksyku. Rywalizując w kategorii 10k SRAD hybrid/liquid & other zajął 3 miejsce. Sędziowie szczególnie docenili design i konstrukcję projektu, nagradzając zespół w tym aspekcie maksymalną liczbą punktów. 

Po powrocie z USA Simba podejmie dalsze prace mające na celu udoskonalenie rakiety, w perspektywie wzięcia udziału w takich wydarzeniach jak European Rocketry Challange oraz Lotach Rakiet Eksperymentalnych. 
Praca w warsztatach udostępnianych przez Gdański Park-Naukowo Technologiczny pozwoliła na zaimplementowanie rozwiązań, które zarówno w przypadku rakiety jak i pojazdu autonomicznego zaowocowały wysokimi wynikami w konkursach. Przestrzeń w GPN-T pozwala na organizowanie regularnych spotkań projektów jak i przygotowanie logistyczne do kolejnych wyjazdów. Dla młodych inżynierów możliwość nauki, testowania oraz ciągłego rozwijania swoich umiejętności jest bezcenna i w połączeniu ze studiowaniem na uczelni, pozwala kształcić się w szerokim zakresie.

Jako Gdański Park Naukowo-Technologiczny wkładamy nasze serce i zaangażowanie, by Space4Makres tworzyło zaangażowaną społeczność, tętniło życiem i nietuzinkowymi pomysłami.
 

Zobacz również

12 listopada 2021 zamknięte

>

Eco-On Technologie Ekoefektywne 2022

>

15 kwietnia 2022 r. biuro nieczynne

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022 - Podsumowanie

>

Wyzwania Robotyzacji

>