Top Innowacyjni: PIRXON S.A.

W ramach Festiwalu Cyfryzacji i naszych TOP INNOWACYJNYCH przedsiębiorstw nie mogło zabraknąć wielokrotnie nagradzanej i prężnie działającej firmy PIRXON S.A.

PIRXON S.A. (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) zajmuje się automatyzacją procesów biznesowych i integracją systemów informatycznych, stosując nowoczesne technologie IT m.in. w obszarze zarządzania majątkiem, należnościami i hiperautomatyzacji. Przez 15 lat spółka zbudowała pozycję lidera w branży, zdobywając ogromne doświadczenie oraz uznanie ponad 1000 klientów m.in.: Lufthansa, Arcelor Mital, Jysk, Ringer Axel Springer, Raben, Agata SA, Lumileds, Sephora, Famur. To właśnie dzięki innowacyjności, profesjonalizmowi i pracom badawczo-rozwojowym spółka stale się rozwija, rozbudowując swoje portfolio usług o technologie przyszłości, takie jak Robotic Process Automation, rozszerzoną rzeczywistość (augmented reality AR) czy rozwiązania inwentaryzacyjne.
PIRXON S.A. jest pierwszą w Trójmieście firmą, która rozpoczęła popularyzację i wdrażanie technologii Robotic Process Automation, czyli robotów automatyzujących powtarzalne procesy biznesowe wykonywane w różnych systemach i aplikacjach komputerowych. Pirxon Robot, czyli roboty tworzone w ramach tego rozwiązania znajdują wielostronne zastosowanie w procesach back office w wielu branżach i obszarach działalności, m.in. w finansach, logistyce, kadrach czy sprzedaży. Pirxon S.A. specjalizuje się także w rozwoju technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR, Augmented Reality) i oferuje dedykowane aplikacje mobilne AR dla biznesu, prowadzi także regularne prace badawczo-rozwojowe.
Aktywnościami oraz działaniami Parkowej Firmy PIRXON S.A. są między innymi: 
  • PirxonRobot to linia biznesowa firmy. Za jej pośrednictwem wdrażane są roboty, zwane cyfrowymi pracownikami wykorzystującymi technologię RPA. Roboty wykonują za ludzi powtarzalne i żmudne czynności, np. księgowanie faktur, wprowadzanie danych do systemów i wiele innych. Działają dokładnie tak samo jak pracownik, który siada przy komputerze, loguje się z wykorzystaniem swoich danych i wykonuje przydzielone zadania. Roboty są doskonałym rozwiązaniem w czasach braków kadrowych – wykonują monotonne zadania, gdy w tym czasie pracownicy mogą zająć się bardziej odpowiedzialnymi czynnościami.
  • II generacja RPA – Następstwem pierwszej fazy cyklu rozwoju technologii jest  rozpowszechnienie rozwiązania, a co za tym idzie m.in. racjonalizacja cen nowej technologii Obserwując ostatnie wydarzenia na rynku, możemy powiedzieć, że nadszedł moment przełomowy, w którym technologia RPA faktycznie staje się dostępna dla każdego. Microsoft, wchodząc na rynek po przejęciu firmy Softomotive  w 2020 roku, od razu postawił na obniżenie kosztów utrzymania robotyzacji przy jednoczesnym wzroście jej dostępności i uzbrojeniu robotów w narzędzia do HiperAutomatyzacji tj. Artificial Inteligence (AiBuilder), Low Code (Power Apps), Chat Bots (Virtual Agent), Process Mining (Process Advisor). Cała ta bogata i dedykowana do automatyzacji rodzina narzędzi Power Platform nie wymaga pracochłonnego wdrożenia, a podstawowe funkcje zarówno związane z budową aplikacji, jak i robotów dostępne są bardzo często bez dodatkowych opłat w ramach pakietów MS365 oraz Windows 10. W praktyce oznacza to, że każdy pracownik organizacji posiadającej wyżej wymienione narzędzia może zacząć automatyzować działania, zwiększając efektywność oraz jakość obsługiwanych procesów bez dodatkowej inwestycji. W tym miejscu odsyłamy do artykułu „Czy to już czas, by mówić o nowej II generacji Robotic Process Automation?”, który szerzej poruszą tą kwestię. 
  • AssetsNinja to nowoczesne rozwiązanie IT do inwentaryzacji i zarządzania majątkiem trwałym, umożliwia sprawne i szybkie prowadzenie ewidencji, amortyzacji oraz inwentaryzacji środków trwałych. Ułatwia wypożyczanie, serwisowanie, magazynowanie maszyn, samochodów, sprzętu IT, wyposażenia i nieruchomości oraz rozliczanie ich wykorzystania. Minimalizuje zdublowane i zbędne zakupy, amortyzację nieistniejących środków trwałych, zniszczenia, zagubienia, częste awarie oraz brak personalnej odpowiedzialności za powierzony sprzęt. 
  • Liga Mistrzów HiperAutomatyzacji to cykl edukacyjnych Skills Upów, webinarów, podczas których spółka dzieli się wiedzą nt. robotyzacji RPA procesów back office, kładąc nacisk na praktyczne wskazówki, część warsztatową – prezentację narzędzi m.in. od Microsoft dostępnych w większości firm w pakiecie MS365, wskazując jak uniknąć kosztownych błędów w robotyzacji, jak wybrać odpowiedni proces do automatyzacji, przynoszący firmie jak największe korzyści. Zachęcamy do obejrzenia video z webinarów.
  • Akademia RPA z kolei to cykl krótkich filmów instruktażowych nt. dostępnych narzędzi i możliwości automatyzacji procesów biznesowych, które mogą Państwo obejrzeć pod linkiem
  • SmartReactor, czyli system do inteligentnego zarządzania należnościami. Umożliwia prowadzenie systematycznej i skutecznej polityki zarządzania należnościami oraz dużą konsekwencję w realizacji zadań. Jest jedynym na polskim rynku i unikalnym w skali światowej oprogramowaniem. Wykorzystuje najnowsze metody i algorytmy sztucznej inteligencji, aby kompleksowo wspierać zarządzanie należnościami i ryzykiem kredytowym. Więcej informacji.
W ostatnim czasie PIRXON S.A. rozpoczął również współpracę z Ministerstwem Finansów w obszarze Proces Mining. W ramach tego innowacyjnego projektu przeprowadzona zostanie analiza biznesowa procesów realizowanych w Ministerstwie, podczas której zidentyfikowane zostaną procesy do optymalizacji i robotyzacji.

Wszystkich zainteresowanych działaniami tego innowacyjnego przedsiębiorstwa zachęcamy do śledzenia strony internetowej i mediów społecznościowych PIRXON S.A., gdzie na bieżąco publikowane są informacje nt. nowości, spotkań, webinarów, działań i osiągnięć.