Top Innowacyjni: Vision X

Festiwal Cyfryzacji to największa ogólnopolska inicjatywa edukacyjno – technologiczna mająca na celu przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Ideą organizatora Festiwalu Cyfryzacji - Digital Poland było otwarcie cyfrowego świata oraz pokazanie najciekawszych miejsc, gdzie rodzą się nowe technologie w Polsce.

W tegorocznej Edycji wydarzenia ponownie nie mogło zabraknąć Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kontynuujemy zatem naszą zeszłoroczną serię TOP INNOWACYJNYCH przedsiębiorstw tworzących nowe technologie w GPN-T, w ramach której zabierzemy Państwa w podróż w cyfrowy świat, w którym na co dzień funkcjonują parkowe przedsiębiorstwa.
Pierwszą z firm o której chcemy Państwu opowiedzieć jest Vision X – przedsiębiorstwo zajmujące się systemami wizyjnymi. Inspekcja wizyjna jest dziedziną bardzo wąską, która wymaga prawdziwej specjalizacji do skutecznego wdrożenia. Od początku swojego istnienia przedsiębiorstwo pokazuje swoim klientom, że kluczem do udanej aplikacji jest nie tylko oprogramowanie, lecz przede wszystkim odpowiednie zestawienie optyki i oświetlenia.

Vision X swoje działania prowadzi w takich branżach jak: elektronika, automotive, przemysł szklarski, okienny czy meblarski.
Przedsiębiorstwo w swoim portfolio ma współprace z Michelin, Vorwerk, Bruss, Gotec – znanymi międzynarodowymi firmami, które swoją produkcję opierają na procesach wulkanizacji i formowania wtryskowego. Jedną ze znacznych innowacji było wdrożenie systemu wizyjnego kontroli poprawnej wulkanizacji tulei metalowo – gumowych przeznaczonych do wahaczy samochodowych. Rozwiązanie zostało oparte na dwóch kamerach 2MPix oraz świetle horyzontalnym (kąt padania światła 0°). Po ponad roku funkcjonowania do dzisiaj system działa bezbłędnie – wychwytując każdą wadę w połączeniu guma – metal.

Drugą znaczną innowacją było uzupełnienie oferty przedsiębiorstwa o kamery termowizyjne. Dzięki temu stało się możliwe wdrażanie systemów wizyjnych do pomiaru temperatury w przemyśle. W województwie pomorskim dotychczas nie było żadnej firmy wdrażającej tego typu rozwiązania – popularne są firmy wykonujące audyty, pomiary temperaturowe budynków czy poszukujące wycieków ciepła, nie ma jednak nikogo, kto wdraża systemy wizyjne kontroli oparte na kamerze termicznej. Termowizja jest innowacją na rynku regionalnym.
Każdy projekt opiera się na indywidualnym opracowaniu rozwiązania pod potrzebę klienta – każdy jest prototypem. Wdrożenie systemu VisionX rozpoczyna się od przekazania detalu przez klienta i określeniu przez niego wymagań – np. konieczność sprawdzania obecności wszystkich komponentów, poprawności wykonania lutów, braku rys. Wykorzystując zdobyte doświadczenie oraz wyposażenie Vision X wykonuje testy (badania) na przekazanym produkcie. Na ich podstawie wybierane jest odpowiednie oświetlenie, kamera, obiektyw, które pozwalają na realizację założeń projektowych. Następnie opracowywana jest koncepcja montażu wyżej wymienionych elementów u klienta. Każdy projekt programowany jest w środowisku Vision Builder for Automated Inspection indywidualnie. Tworzone są personalizowane ekrany operatorskie, programowana jest automatyka, powstaje kod detekcji wskazanych parametrów detalu przy pomocy analizy obrazu. Nierzadko pisane są także dodatkowe narzędzia analizy obrazu, uzupełniające do detekcji w programie Vision Builder.

Festiwal Cyfryzacji przypomina nam, że cyfryzacja i nowe technologie to nie tylko systemy informatyczne, nowe aplikacji czy roboty.
Po więcej informacji dotyczących działań przedsiębiorstwa odsyłamy na stronę internetową oraz  zapraszamy do kontaktu z firmą Vision X