Wyzwania Robotyzacji 2023 - relacja

Dodano

15.06.2023

Dzień pełen inspirujących dyskusji, innowacyjnych rozwiązań i przyszłościowych wizji automatyzacji – w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się druga edycja konferencji Wyzwania Robotyzacji! Wydarzenie przyciągnęło pasjonatów robotyki, ekspertów i przedsiębiorców, którzy zebrali się, aby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i entuzjazmem dotyczącym przyszłości automatyzacji. Konferencja skupiła się na najnowszych trendach, osiągnięciach i wyzwaniach związanych z robotyzacją, które wkrótce będą miały ogromny wpływ na różne sektory gospodarki.

Organizowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, konferencja Wyzwania Robotyzacji zapewniła platformę do wymiany pomysłów i dyskusji na temat nowatorskich rozwiązań z zakresu robotyki. Wydarzenie skupiło się na różnych aspektach robotyzacji, takich jak sztuczna inteligencja, roboty mobilne, robotyka przemysłowa, automatyka i wiele innych. Celem konferencji było nie tylko przedstawienie najnowszych osiągnięć, ale także omówienie wyzwań, jakie stoją przed rozwojem robotyki i znalezienie rozwiązań, które przyczynią się do poprawy efektywności, bezpieczeństwa i wydajności procesów automatyzacji.W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji ekspertów z różnych dziedzin robotyki, w programie znalazły się także praktyczne warsztaty oraz panel dyskusyjny. Konferencję otworzył Maciej Kazienko, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Wykład inauguracyjny dotyczący potencjału sztucznej inteligencji w przemyśle i nie tylko poprowadził dr Piotr Wiśniewski, Prezes Zarządu DBR77 Robotics. W swoim porywającym przemówieniu odniósł się zarówno do historii AI, jak i obecnych osiągnięć w tej dziedzinie demonstrując symulatory zakładu pracy opracowane przez DBR77, dzięki którym można zbierać bardzo szczegółowe dane w celu optymalizacji pracy.

Pierwszy blok wydarzenia rozpoczęła prezentacja Szymona Zdrojewskiego, Founder & CEO SPE Labs, który przedstawił statystyki dotyczące robotyzacji oraz bariery w jej rozwoju, by następnie ukazać dostępność i wielofunkcyjność najnowszych rozwiązań. 

Radosław Sobociński, Product Manager z firmy Igus zaprezentował przykłady użycia kompletnych systemów robotycznych do automatyzacji procesów produkcyjnych. 

Digitalizacja procesów była tematem wystąpienia prowadzonego przez Martę Rose z TeamViewer oraz Frederica Plasson z Realwear. Przybliżyli zarówno sposób działania, intuicyjność oraz zastosowanie obsługi okularów AR RealWear Navigator oraz przy wykorzystaniu platformy TeamViewer Frontline. W drugiej części odbyła się demonstracja połączenia na żywo poprzez ww. platformę poprowadzona przez Pawła Wojciechowskiego z TeamViewer z osobą w warsztatowi Space4Makers, tak by pokazać okulary AR w działaniu. Podsumowaniem wystąpienia było przedstawienie przykładów wdrożeń w bardzo znanych przedsiębiorstwach, pokazanie praktycznego zastosowania, korzyści i możliwości sprzętu. Odbyła się również loteria wizytówkowa, której uczestnicy mogli wygrać bezpłatne opracowanie cyfrowej wersji wybranego procesu wraz z przeprowadzeniem jednodniowych warsztatów oraz bilety na mecz Manchester United ufundowane przez TeamViewer. 

O autonomicznych robotach mobilnych, procesie ich wdrożenia w przedsiębiorstwie oraz przykładach gotowych rozwiązań opowiedzieli Rafał Uszko, Industry Solution Manager i Łukasz Kulwicki, Kierownik Działu Marketingu z ControlTec

Marek Kruszewski, International Development Manager z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza przybliżył założenia projektu Level Up, który zakłada realizację wysokiej jakości branżowych kursów szkoleniowych dla pracowników MŚP, rozwijających cyfrowe kompetencje managerów. 

Kwalifikacje rynkowe dla przemysłu 4.0 w tym rola Centrów Programowania Robotów Przemysłowych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w szkoleniach były tematem wystąpienia Moniki Kurskiej z Zespołu ds. Szkolnictwa Zawodowego PSSE. 

Blok pierwszy konferencji Wyzwania Robotyzacji zakończony był debatą moderowaną przez Jaśminę Zwierz z PSSE na temat robotyzacji, cyfryzacji i automatyzacji procesów w Polsce, podkreślającą związane z ww. zagadnieniami fakty i mity. Paneliści, którymi byli Agata Zaguła, Business Development Manager w DBR77 Robotics, Roman Gorlikowski, CEO w Arsys, Maciej Kazienko, Wiceprezes Zarządu PSSE, Tomasz Michalski, CEO VisionX oraz Kamil Borowski, Head of Business Development, Devopsbay rozmawiali o transformacji cyfrowej przez pryzmat zmiany podejścia człowieka do nowych technologii. Eksperci mówili o mega trendach na globalnym rynku robotów software-owych oraz o wpływie sztucznej inteligencji na ten rynek. Przedstawiciel Devopsbay przedstawił jakie są zalety wprowadzonego przez nich chatu GPT SCRIBE. Arsys podkreślił jak istotne jest w robotyzacji i automatyzacji procesów cyberbezpieczeństwo, szczególnie ze względu na internet rzeczy IoT, sieci bezprzewodowe czy sztuczną inteligencję. Przedstawiciele VisionX oraz PSSE rozważali wpływ robotyzacji na rynek pracy oraz związane z nią wyzwania na rynku wykwalifikowanych pracowników. Ekspertka DBR77 podkreśliła jak istotne jest budowanie świadomości o konieczności robotyzacji i cyfryzacji nie tylko wśród polskich przedsiębiorstw, w celu zachowania konkurencyjności, ale już na poziomie szkół.  

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane w tym roku po raz pierwszy praktyczne warsztaty. 

Firma IGUS dostarczyła roboty typu skara, delta i kartezański, na których uczestnicy mogli zdobyć wiedzę z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Podczas warsztatów odbywających się w trzech grupach odbiorcy mieli możliwość zaprogramować jednostki dzięki systemowi programowania iRC – igus robot control, poznać sposób ich działania i obsługi.

Drugi warsztat, poprowadzony przez ekspertów z Arsys, RealWear oraz TeamViewer pozwalał na przetestowanie okularów AR RealWear oraz zaznajomienie się z obsługą zintegrowanej z okularami kamery termowizyjnej FLIR. Podczas praktycznych zajęć uczestnicy zapoznali się z modułami aplikacji TeamViewer Frontline: xPick, xMake, xAssist, xInspect, platformą Realwear Cloud, czy aplikacją do tworzenia workflow – Frontline Creator. 

Stoiska partnerów konferencji

Podczas konferencji zapraszamy na stoiska


Konferencja Wyzwania Robotyzacji zgromadziła również licznych wystawców, którzy zaprezentowali najnowsze rozwiązania, technologie i produkty związane z robotyką. Stoiska wystawców stały się miejscem wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych, a uczestnicy mieli okazję przetestować najnowsze technologie.

PIRXON zaprezentował swoje rozwiązanie, umożliwiające wykorzystanie ROBOTA RPA do przeprowadzania weryfikacji list sankcyjnych oraz gromadzenia danych o firmach w celu oceny ich wiarygodności i zapewnienia bezpieczeństwa współpracy. 

Przy stoisku DBR77 uczestnicy konferencji mieli okazję ubrać okulary VR DBR77 Robotics i zobaczyć Wirtualną Fabrykę. To niezwykłe doświadczenie było okazją na zapoznanie się z zaawansowanymi technologiami wirtualnej rzeczywistości w przemyśle.

Firma ControlTec, specjalizująca się w mobilnych rozwiązaniach robotycznych, przygotowała pokaz robota mobilnego AMR, który poruszał się w przestrzeni networkingowej i witał przybyłych gości. Przy stoisku specjaliści odpowiadali na pytania uczestników konferencji dotyczące robotów mobilnych i ich potencjalnego zastosowania w różnych sektorach.

Przy stoisku SPE Labs odbyła się prezentacja robota współpracującego Uniwersal Robots UR5e jako znakomitego przykładu zaawansowanych systemów automatyzacji, które mogą znacznie usprawnić procesy produkcyjne i współpracę człowieka z robotem.

Innowacyjne rozwiązania prezentowane przez PIRXON, DBR77, ControlTec i SPE Labs stanowią tylko niektóre z atrakcji konferencji Wyzwania Robotyzacji, która była idealną okazją, aby zgłębić najnowsze trendy i osiągnięcia w dziedzinie robotyki oraz poznać potencjał automatyzacji dla rozwoju przedsiębiorstw. 


Wydarzenie przyciągnęło liczne grono słuchaczy oraz ekspertów, którzy mieli okazję zetknąć się z najnowszymi osiągnięciami robotyki i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom, ekspertom, partnerom oraz patronom medialnym, a także uczestnikom za liczne przybycie i czynny udział w drugiej edycji konferencji Wyzwania Robotyzacji.

Biorąc pod uwagę tempo postępu technologicznego, planowane kolejne edycje konferencji Wyzwania Robotyzacji mają potencjał, aby stać się kluczowym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych przyszłością automatyzacji i robotyki w Polsce.


Zobacz również

BioTech Daily

>

NNT wchodzi na rynki Ameryki Północnej i Australii

>

ŚTP 2019 w GPNT

>

BioTech Daily za nami

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

>