Zarządzanie projektami innowacyjnymi - relacja

W minioną środę kontynuowaliśmy razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podróż w kierunku Innowacji. Spotkania pod hasłem „Pomorska podróż. Kierunek innowacje.” zostały zaplanowane w trzech cyklach, a każdy z nich pozwoli uczestnikom jeszcze lepiej poczuć się w roli innowatora! Każde ze spotkań prowadzone jest przez doświadczonych specjalistów reprezentujących Wykonawców działających na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którymi są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna| Polska Strefa Inwestycji, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości oraz Alfabeat.

24 marca br. zatrzymaliśmy się na przystanku „Zarządzanie projektami innowacyjnymi”, które stanowiło przedostatnie spotkanie cyklu „Od inspiracji do innowacji – wsparcie przy starcie”. W rolę eksperta wcielili się Paula Wąsowska, DBA, ekspert w obszarze strategii, innowacji i komunikacji biznesowej z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynkach europejskich i USA oraz Karol Bober, założyciel i prezes zarządu firmy doradczej Grantera, specjalizującej się w obsłudze projektów B+R dofinansowanych ze środków UE.
Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodyką zarządzania innowacyjnymi projektami. Pani Paula Wąsowska w swojej prelekcji udowodniła jak ważne jest zrozumienie źródeł innowacyjności, a także zdradziła sposoby na ich optymalne wykorzystanie. Pan Karol Bober z kolei przedstawił szczegóły dotyczące zarządzania innowacyjnymi projektami dofinansowanymi z UE. W ramach spotkania zgromadzeni Innowatorzy dowiedzieli się w jaki sposób budować i zarządzać zespołem projektowym w kontekście innowacji, zaczerpnęli inspiracji na temat procesu powstawania innowacji projektów, a także poznali przebieg procesu innowacji w praktyce. Omówione zostały również źródła wewnętrzne oraz zewnętrzne innowacji, metodyka Stage-Gate®, logika zarządzania innowacją, innowacja produktowa i procesowa oraz budżet projektu dofinansowanego,  pomoc publiczna – pomoc na B+R, regionalna pomoc inwestycyjna czy pomoc de minimis.

Podczas spotkania, wśród uczestników, zostały przeprowadzone 2 ankiety w celu nawiązania interakcji. 

W czasie trwania spotkania zostały zadane również  pytania, na które uczestnicy mieli odpowiedzieć za pośrednictwem chatu. Zdecydowana większość uczestników uważała, że innowacjami można zarządzać, a zaledwie 16% uważa to za bardzo trudne. Drugi sondaż, dotyczący głównych źródeł innowacyjności i kreatywności, pokazał, że w firmach zgromadzonych uczestników to właśnie od pracowników pochodzą najlepsze i najbardziej kreatywne pomysły.  Na drugim miejscu znaleźli się niemalże ex aequo zarządzający/właściciele oraz klienci. 

Spotkanie zakończone zostało sesją Q&A. Przedstawiciel PSSE, Jaśmina Zwierz, Project Manager w GPN-T spytała naszych ekspertów m.in. jak zachęcić do współpracy biznesu z jednostkami naukowymi i jakie taka współpraca może przynieść korzyści, jak uwzględniane są osoby samozatrudnione w obecnym rozdaniu Szybkiej Ścieżki oraz jaka jest kwalifikacja spółek w grupie kapitałowej.  
 
Serdecznie dziękujemy tak licznie zgromadzonym za udział w wydarzeniu i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco informować będziemy na jakich przystankach zatrzymamy się w kwietniu!