Maritime Industry Safety Forum 2023 - Summary

Piąte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Grupę PZU poświęcone było tematyce bezpieczeństwa w gospodarce morskiej zarówno bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jak i innowacji technologicznych na morzu. 7 marca 2023 w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej spotkali się przedstawiciele świata biznesu oraz przedsiębiorstw reprezentujących branże offshore. .Zgromadzonych uczestników, prelegentów oraz słuchaczy przywitali: Przemysław Sztandera - Prezes Zarządu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz dr Dariusz Gołębiewski - Prezes Zarządu, PZU LAB SA.

Jednym z najprężniej rozwijanych obszarów zastosowania technologii kwantowych jest cyberbezpieczeństwo. Dane przesyłane i szyfrowane za pomocą tej technologii mają gwarantowane bezpieczeństwo – złamanie zabezpieczeń kwantowych obecnie nie jest możliwe nawet przy użyciu innego komputera kwantowego.  

Tegoroczną edycję Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego rozpoczęliśmy wystąpieniem gościa specjalnego - Prof. Marka Żukowskiego, który jest Dyrektorem Międzynarodowego Centrum Teorii Kwantowych Technologii na Uniwersytecie Gdańskim (ICTQT). Współpracuje od 30 lat (1991 r.) z Noblistą prof. Zeilingerem. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Gdańskim, najwyższej klasy ekspertem od zagadnień związanych z fundamentalnymi aspektami mechaniki kwantowej i informacji kwantowej. Prof. Żukowski w swojej prelekcji przybliżył temat kwantowego cyberbezpieczeństwa.

Pierwszy blok tematyczny dotyczył tematów związanych z cyberbezpieczeństwem, a otworzyła go prelekcja dr hab. Inż., prof. PG Łukasza Kulasa, który zaprezentował mapę cyber ryzyka w branży morskiej w kontekście zagrożenia cyberatakami systemów bezprzewodowych. Prof. Kulas opowiedział jak można zaburzyć działanie instalacji elektrycznych na morzu, m.in. turbin wiatrowych, kabli morskich, platform wiertniczych, portów ale również jednostek z dostawami surowców energetycznych pływających po morskich szlakach żeglugowych wykorzystujących systemy bezprzewodowe.

Według raportu KPMG BAROMETR CYBERBEZPIECZEŃSTWA 20% badanych organizacji odnotowało wzmożoną intensywność ataków w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainę. Źródła cyberzagrożeń to nie tylko grupy wspierane przez inne państwa, to również zorganizowane grupy przestępcze, pojedynczy hakerzy, cyberterroryści, haktywiści, dzieciarnia internetowa, ale również niezadowoleni lub podkupieni pracownicy. A o tym jak dbać o cybernetyczne bezpieczeństwo zasobów opowiedział Jakub Walczak, Szef Biura Bezpieczeństwa w RADMOR S.A. w swojej prezentacji Defence in depth – strategia holistycznej ochrony.

Zwieńczeniem tej części wydarzenia stał się temat wyłudzania danych uwierzytelniających, czyli tzw. phishing. Są to zaawansowane ukierunkowane ataki, wycieki danych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania, kampanie ransomware polegające na zdalnym blokowaniu danych i żądaniu okupu za odblokowanie zasobów, ataki wykorzystujące błędy w aplikacjach, podsłuchiwanie ruchu i ataki Man-in-the-Middle czy ataki na sieci bezprzewodowe to tylko niektóre kluczowe zagrożenia w cyfrowym świecie. O tym jak zabezpieczyć infrastrukturę przesyłową opowiedzieli eksperci Euvic Solutions - Ryszard Dałkowski, Architekt Rozwiązań Chmurowych, z 20 letnim stażem w Microsoft oraz Wojciech Wrzesień, Dyrektor Działu Usług Cyberbezpieczeństwa. 

W roku 2018 Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę and projektami MFW Bałtyk II i III budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Rozpoczęcie budowy jest uzależnione od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowane jest na 2026/27. Moc wytwórcza z obu farm ma wynosić 1440 MW megawat, co pozwoli na zasilenie w energię elektryczną ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.

O normach branżowych dotyczących projektowania systemów automatyki i sterowania w projektach morskich farm wiatrowych oraz o konieczności niezawodności dostaw energii oraz jej wpływie na projektowanie systemów automatyki i sterowania opowiedział prosto z Norwegii ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Fleming Knap Sørensen.

W ramach wydarzenia nie mogło zabraknąć panelu dyskusyjnego. Tym razem temat dotyczył bezpieczeństwa inwestycji realizowanych w przemyśle morskim. Rozmowa moderowana była przez red. Iwonę Wysocką, Redaktor w Radio Gdańsk, gdzie zajmuje się zagadnieniami finansowymi, zapraszając do studia ekspertów z dziedziny bankowości i inwestycji. Jej sztandarowa audycja to „Ludzie i Pieniądze”. Jest czynnie zaangażowana w organizację Forum Morskiego Radia Gdańsk. W rolę Panelistów wcielili się: Bartłomiej Marchut, Wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie S.A., Magdalena Jabłonowska, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa QHSE, LOTOS Petrobaltic S.A., Wista Poland Board Member, Michał Sękal, O&M Development Leader, MFW Bałtyk II & III oraz mec. Łukasz Węgrzyn, Partner i Szef Praktyki Technologie w Kancelarii Kochański & Partners

Drugi blok tematyczny dotyczył bezpieczeństwa inwestycji w kontekście zarządzania ryzykiem łańcuchów dostaw. Zagadnienie dotyczące inniwacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa farm wiatrowych zostało przedstawione przez dr Sebastiana Kowalczyka, od 2018 związanego z Energa Wytwarzanie S.A., gdzie odpowiadał za realizację nowych inwestycji w OZE, projekty offshore oraz rozwój strategii serwisu morskich farm wiatrowych. 

Na pytanie jak branża morska może się zabezpieczyć przed atakiem terrorystycznym lub wrogich sił specjalnych odpowiedział mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach, Ekspert w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Dziekan w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie, Prezes Zarządu Safety Project sp. z o.o., pomysłodawca Kongresu Antyterrorystycznego oraz bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej - Safe Place. 

Bezpieczeństwo obsługi ładunków i pasażerów w kontekście Portu Gdynia jako ogniwa w łańcuchu dostaw to temat zaprezentowany przez dr Beatę Szymanowską. Dr Szymanowska jest konsultantem w zakresie wdrażania nowych rozwiązań na rynku usług portowych. Do jej obszaru zainteresowań należy m.in rozwoju nowych technologii w logistycznych łańcuchach dostaw, a zwłaszcza w portach morskich. Z branżą morską związana od 20 lat.

O zdolności organizacji do ciągłego dostarczania usług, jako zwieńczenie tegorocznej edycji konferencji, opowiedział z kolei Piotr Chmielewski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, audytor, konsultant. W Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk jest odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo, ponadto jest ekspertem współpracującym z Ministerstwem Obrony Narodowej. 

Tradycją stało się że PZU LAB wraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną przy okazji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego wyróżniają liderów bezpieczeństwa, przedsiębiorstwa, które wdrażają nowatorskie procedury i systemy bezpieczeństwa, wzorowo współpracują z ubezpieczycielami podczas audytów ubezpieczeniowych i prowadzą działalność bez występowania zdarzeń awaryjnych a także są otwarte na wymianę doświadczeń i przede wszystkim szerzą wiedzę na temat innowacji w służbie minimalizacji ryzyka w przemyśle morskim.
Nagrody Laur Bezpieczeństwa zostały wręczone w następujących kategoriach: 
1.    Lider Innowacji –  Polska Żegluga Bałtycka za powołanie nowej marki – PŻB Offshore, która zapewni flotę serwisową do przyszłych projektów związanych z obsługą morskich farm wiatrowych. 
2.    Lider Przemysłu – Unitest Marine Simulators – nagroda za tworzenie oprogramowania do szkoleń personelu morskiego oraz w pełni interaktywnych symulatorów siłowni z realistyczną wizualizacją 3D przestrzeni maszynowej.
3.    Lider Wiedzy i naukiInstytut Maszyn Przepływowych PAN - za działania związane z propagowaniem wiedzy na temat Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz optymalizacji energetycznej za projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskiej farmy wiatrowe.  

Patronat honorowy nad Forum sprawowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych, a patronat medialny portal gospodarka Morska, Zielona gospodarka oraz Radio Gdańsk. Do grona partnerów i sponsorów Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego należeli:
1.    Firefly AB - ekspert w technologii zabezpieczeń przeciwpożarowych, procesów produkcyjnych, przeładunkowych oraz urządzeń wysokiego ryzyka;
2.    TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych należący do Grupy PZU,  największe i najszybciej rozwijające się towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Ubezpiecza największe podmioty gospodarcze w kraju, instytucje i samorządy.
3.    Energa Grupa ORLEN.
4.    Hilti - lider w kreowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
5.    Mercor Group – jeden z największych w Polsce podmiotów działających w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Zobacz również

#MeetGSTP: 11X

>

#MeetGSTP: Camdrone

>

#MeetGSTP: CPSdrone

>

#MeetGSTP: Krupiński Cranes

>

#MeetGSTP: Lasuno

>