Instrumenty dofinansowania działalności B+R
Dodano
17.03.2021
Zgromadzeni przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się z jakich źródeł finansowania w latach 2021-2027 mogą skorzystać. Długofalowy budżet Unii Europejskiej i plan odbudowy (Next Generation) mają przede wszystkim za zadanie wsparcie odbudowy UE po pandemii COVID-19 oraz inwestycje w transformację cyfrową, ekologiczną i gospodarczą.
Ulgę B+R, czyli roczną korzyść netto 18% od kosztów kwalifikowanych, mogą otrzymać firmy rozwijające się, ulepszające swoje produkty, technologie czy procesy. Przypominamy, że prace badawczo-rozwojowe to szeroko rozumiane działania ukierunkowane na stworzenie nowego lub ulepszonego produktu, technologii lub usługi, które zazwyczaj kończą się w momencie stworzenia prototypu, szkicu czy projektu. Omawiany IP Box to z kolei preferencyjne, coroczne opodatkowanie CIT 5% dochodów z jednego z praw własności intelektualnej.
Prelegenci przedstawili przedsiębiorcom również 5 kroków do dofinansowania, jakimi są:
- Zmapowanie działalności, przegląd naukowo-technologiczny, identyfikacja „patentów” lub projektów mogących uzyskać KPWI
- Identyfikacja i alokacja kosztów wykwalifikowanych
- Ustalenie Nexus oraz dochodu z licencji, sprzedaży lub dochodu z KPWI zawartego w produkcie/usłudze
- Przygotowanie ewidencji rachunkowej oraz Raport za danych rok dla UBR/IP Box
- Przygotowanie kalkulacji ulgi/zwrotu, deklaracje CIT BR i CIT IP, komunikacja z urzędem.
Dzięki uldze B+R i IP Box przedsiębiorcy mogą polepszyć swoją płynność finansową, a finansowanie projektów badawczych i inwestycyjnych możliwe jest w ramach dofinansowań ze środków unijnych i rządowych oraz dzięki instrumentowi Polskiej Strefy Inwestycji.