Top Innowacyjni: IBMM
Dodano
03.10.2021
Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM) jest niezależną instytucją badawczą tworzącą elitarne centrum badań biomedycznych. Działalność IBMM koncentruje się na prowadzeniu innowacyjnych i nowatorskich projektów o charakterze wdrożeniowym i podstawowym. W tym celu IBMM rozwija sieć współpracy z licznymi jednostkami krajowymi i zagranicznymi oraz aktywnie pozyskuje finansowanie dla prowadzonych projektów.
W ofercie usługowej instytutu znaleźć można:
- Usługi z zakresu chemii, biotechnologii oraz mikrobiologii,
- Usługi z zakresu technologii, inżynierii, elektroniki, optyki i automatyki,
- Usługi z zakresu doradztwa w projektach B+R.
Wśród projektów w rozstrzygniętym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie 6/1.1.1/2020, Działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badanie przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” znalazły się aż dwa projekty o łącznej wartości ponad 14 mln złotych, w których konsorcjantem jest IBMM.
Pierwszy z dofinansowanych projektów pn. „PeptAlm - platforma oparta o sztuczną inteligencję do badania interakcji peptyd-białko z wirtualnie generowanych bibliotek peptydów” realizowany w ramach konsorcjum z inną Parkową firmą – Qsar Lab Sp. z o.o. - liderem projektu, w partnerstwie z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej oraz Nanoexpo Sp. z o.o. Projekt skoncentruje się na zwiększeniu konkurencyjności konsorcjantów poprzez opracowanie i wdrożenie bioinformatycznej platformy “PeptAIm”, służącej do tworzenia molekularnych testów diagnostycznych, pozwalającej na selekcję ligandów (peptydów) o wysokim powinowactwie wobec docelowych białek. Rezultatem projektu będzie innowacja produktowa charakteryzującą się nowością cech w skali rynku polskiego, a także rynków zagranicznych. Odbiorcami platformy „PeptAlm” będą przede wszystkim laboratoria, jednostki badawczo-rozwojowe opracowujące i/lub produkujące testy diagnostyczne, publiczne i niepubliczne ośrodki naukowe, instytucje badawcze, jak również sektor farmaceutyczny, prowadzący badania rozwojowe nad interakcjami typu białko-białko lub/i białko-peptyd. Całkowita wartość projektu wynosi 5 697 197,41 zł, a otrzymana wysokość dofinansowania to 4 310 901,46 zł.
Projekt nr POIR.01.01.01-00-1964/20 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.