Zarząd Morskiego Portu Gdańsk | Strefa Akceleracji

Dodano

18.12.2024

Port Gdańsk jest głównym hubem energetycznym i kontenerowym regionu oraz pełni funkcję północnej bramy transportowej dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki skokowemu wzrostowi przeładunków w ostatnich latach (w 2013 roku 30,3 mln ton, w 2023 roku 81 mln ton) Gdańsk uzyskał status jednego z najszybciej rozwijających się portów w Europie ostatniej dekady. 

Dynamiczny rozwój oraz polityka klimatyczna UE implikuje szereg wyzwań przed Portem Gdańsk:
  • transformacja energetyczna / dekarbonizacja - Porty morskie muszą ograniczyć ślad węglowy jak również mogą odegrać istotną rolę w procesie odejścia od paliw kopalnych (np. terminale instalacyjne dla morskich farm wiatrowych (MEW), podmioty wspierające rozwój branży MEW, wytwarzanie / import paliw nisko i zeroemisyjnych, wdrażanie technologii przyjaznych środowisku, w tym wodorowych);
  • poprawa efektywności - zasoby portu są ograniczone i powinny być efektywnie wykorzystane, m.in. w kontekście wykorzystania gruntów, energii oraz przeładunków. Narzędziami, które mogą wesprzeć ten proces są rozwiązania z zakresu digitalizacji oraz automatyzacji, w tym:
- automatyzacja – przyśpieszenie uciążliwych i powtarzalnych czynności;
- rozwój technologii 5G, blockchain, IoT, analizy Big Data, etc.;
- cyberbezpieczeństwo.

Strategia Portu Gdańsk do 2030 roku obejmuje w/w obszary. Ponadto w „Programie rozwoju polskich portów morskich do 2030” stwierdzono, że do zwiększenia ich atrakcyjności niezbędne jest podjęcie działań wpisujących się w digitalizację, rozumianą jako proces polegający na zwiększeniu wykorzystania przez nie nowoczesnych technologii informacyjnych.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od wielu lat współpracuje ze środowiskiem naukowo-badawczym pod kątem rozwoju innowacyjnych oraz przyjaznych środowisku rozwiązań, m.in. z Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz z innymi podmiotami realizującymi programy akceleracyjne. Udział w programie „Strefa akceleracji” to z jednej strony chęć wspierania młodych przedsiębiorstw na rynku a z drugiej szansa na pozyskanie innowacyjnej technologii.
 

Zobacz również

NNT wchodzi na rynki Ameryki Północnej i Australii

>

ŚTP 2019 w GPNT

>

BioTech Daily

>

BioTech Daily za nami

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>