Druk 3D rewolucja czy morze możliwości

PDD3D uroczyście otworzyli Paweł Lulewicz Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz Michał Stankiewicz Wiceprezes BIBUS MENOS. Zgromadzonych gości powitali także Radosław Wika Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE i Ewa Janczukowicz-Cichosz Zastępca Dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Była to już czwarta edycja wydarzenia organizowanego we współpracy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia z firmą BIBUS MENOS, jednocześnie druga poświęcona tematowi Przemysłu 4.0.
Konferencja objęta była Patronatem Honorowy Ministerstwa Rozwoju oraz Patronatem Honorowym Ministerstwa Cyfryzacji. Wydarzenie medialnie wspierali patroni – portale trójmiasto.pl i centrumdruku3d.pl
Podczas dwóch dni wydarzenia, w pięciu blokach tematycznych uczestnicy mogli wysłuchać dwudziestu sześciu prelekcji specjalistów, poznać wiele praktycznych case study oraz niezliczoną ilość nowinek technologicznych. Można było dowiedzieć się o zaletach rozwinięcia firmy w kierunku przedsiębiorstwa 4.0, zainspirować technologicznymi osiągnięciami, poznać trendy w rozwoju przemysłu. PDD3D to też wspaniała okazja do spotkania liderów branży i nawiązania nowych kontaktów czy współpracy.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był technologiom IoT w automatyzacji produkcji oraz nowym technologiom produkcyjnym w przemyśle. Technology Applied opowiedziało o kontroli jakości przed procesem wydruku 3D. EC Engineering wymieniło zalety wykorzystania optymalizacji topologicznej - sposobu na wykorzystanie pełnego potencjału druku 3D w wytwarzaniu elementów. DPS Software przedstawiło uczestnikom programy do symulacji wydruków z metalu, które minimalizują ryzyko porażki skomplikowanych i kosztownych elementów. Dzięki 3YOURMIND można było dowiedzieć się jak usprawnić produkcję dzięki kontroli produkcji seryjnej, oraz jakie znaczenie ma cyfrowe zarządzanie przepływem pracy, monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym i kontrola jakości i analiza danych. Inntec przedstawiło problemy związane z projektowaniem elementów do wytwarzania metodą druku 3D z metalu oraz program do przygotowania prac.
Prelegenci z 3DGence inspirowali między innymi pomysłem na polską, przemysłową drukarkę 3D, który narodził się w głowach konstruktorów jeszcze w czasie studiów, a obecnie odnosi międzynarodowe sukcesy, stając się konkurencją dla gigantów w branży, a przedstawiciel Politechniki Warszawskiej i Amazemet pomysłem na urządzenie do wytwarzania sferycznych proszków metodą ultradźwiękową, na potrzeby technik przyrostowych i malowania mikro obrazów. Prezentacja Technology Applied dotyczyła aspektów finansowych wytwarzania przyrostowego przy wytwarzaniu części produktów i prototypów na potrzeby przemysłu. Najnowsze trendy w branży, masowa indywidualizacja jako kierunek do idei Przemysłu 4.0, technologie DMLS, SLS to niektóre z pozostałych zagadnień poruszanych przez BIBUS MENOS. O wytwarzaniu przyrostowym dla zaawansowanych technologicznie branż takich jak lotnictwo czy medycyna opowiedziało New Era Materials. O metodologii pracy z tytanem i jego rezultatach w postaci kolekcji biżuterii opowiedział przedstawiciel FADO. Zwieńczeniem dnia był panel dyskusyjny moderowany przez Michała Pęczka

Drugi dzień PDD3D rozpoczął się od bloku dotyczącego technologii automatyzacji i obróbki wykańczającej. Absolwent programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorstwo NNT wprowadziło uczestników w tematykę badań nieniszczących. Prezentacja ITA przedstawiała wykorzystywane obecnie w badaniach i pomiarach tomografy komputerowe 3D, skanery 3D i inne urządzenia pomiarowe. Podczas prezentacji Polteknik można było dowiedzieć się w jaki sposób zautomatyzować proces produkcji z wykorzystaniem przemysłowych robotów obsługujących stanowisko prasy krawędziowej. L. M. Zalewski opowiedziało o technologiach obróbki wibrościernej dla elementów wytwarzanych w technologiach przyrostowych (wydrukowanych w 3D). O tym jak wdrożenie elementów, wykonanych na drukarce 3D i wykorzystywanych jako zamienniki w utrzymaniu ruchu przyczyniło się do redukcji kosztów wielu procesów oraz w jaki sposób ułatwiło i zautomatyzowało to pracę w firmie opowiedział przedstawiciel Flex Polska, przedsiębiorstwa strefowego. Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku prowadzone przez PSSE zostało zaprezentowane jako miejsce gdzie powstają pomysły na szkolenia i aktywizację kadry pracowniczej oraz wdrożenie młodych, kształconych zawodowo uczniów i studentów w technologie druku 3D, robotyzację, obsługę i programowanie robotów przemysłowych.
O sposobach finansowania nowoczesnych rozwiązań w przemyśle, zakupach innowacyjnych urządzeń i oprogramowania mówiono w czwartym bloku tematycznym podczas PDD3D. Prelekcja Agencji Rozwoju Przemysłu dotyczyła m.in. przykładów transferów technologii, głównych źródeł dofinansowania planowanych przedsięwzięć zarówno dotacji inwestycyjnych jak i B+R. RiskCe zwróciło także uwagę na przepisy i wymogi stawiane elementom wytwarzanym w technologii druku3D.
Ostatni blok konferencji dotyczył automatyzacji procesów w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Oczami praktyków z Lacroix Electronics, inwestora PSSE, przedstawiono proces transformacji firmy w nowoczesne Przedsiębiorstwo 4.0. ze szczegółami dotyczącymi założeń i korzyści płynących z wdrożeń, napotkanym problemom, którym musieli stawić czoła, zastosowanym rozwiązaniom i osiągniętym efektom końcowym całego procesu. FADO przedstawiło technologię chłodzenia konformalnego, czyli innowacyjny proces produkcyjny, który łączy formy odlewnicze z procesem druku 3D, pozwalając na wykonanie kanałów chłodzących w sposób nieosiągalny dla konwencjonalnych sposobów obróbki i wytwarzania. Konferencję zakończyła prelekcja BIBUS MENOS, współorganizatora wydarzenia, dotycząca analizy kosztów wytworzenia elementów w technologii druku 3D z ujęciem kryteriów opłacalności technologii, oraz wad i zalet technologii przyrostowych.