Hilary Koprowski - artykuł w ramach projektu Giganci Nauki

www.gigancinauki.pl to dodatek powstały we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Niedawno w ramach projektu pojawił się artykuł profesora Bolesława Orłowskiego opisujący życiorys prof. Hilarego Koprowskiego – wybitnego uczonego polskiego pochodzenia, specjalisty z dziedziny wirusologii i immunologii.  Artykuł

Hilary Koprowski to wybitny uczony polskiego pochodzenia, specjalista z dziedziny wirusologii i immunologii. Właśnie jemu zawdzięczamy powstanie pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi polio, który wywołuje zakaźną chorobę Heinego-Medina. Sukcesy naukowe, osiągnięcia w dziedzinie medycy i nietuzinkowe zainteresowania sprawiły, że Hilary Koprowski był badaczem i człowiekiem jedynym w swoim rodzaju.
Początki prac Hilarego Koprowskiego nad szczepionką przeciw polio sięgają jeszcze jego pobytu w Brazylii podczas wojny. W tym czasie pracował w Laboratorium Żółtej Febry, gdzie po raz pierwszy zaczął zgłębiać temat badań nad chorobami wirusowymi. Niedługo potem, po przeniesieniu się do USA, poznał Maxa Theilera, bakteriologa i wirusologa, który opracował wcześniej szczepionkę na żółtą febrę, a w 1951 roku otrzymał za to osiągnięcie Nagrodę Nobla.

Koprowski w swoich eksperymentach zastosował podobne metody badawcze co Theiler – do nabycia odporności przez układ immunologiczny na chorobę Heinego-Medina wykorzystał martwe (inaktywowane) wirusy polio. Szczepionkę w pierwszej kolejności testował na sobie, a kolejne dawki doustne zażyli jego współpracownicy. Pierwszą próbę podania szczepionki dziecku wykonano 27 lutego 1950 roku – wynik próby generalnej okazał się satysfakcjonujący, ponieważ u dziecka wytworzyły się swoiste przeciwciała przeciw polio.

Kolejnym etapem prac Hilarego Koprowskiego nad wdrożeniem szczepionki było szczepienie wykonane na grupie 20 dzieci, które również okazało się sukcesem. Optymistyczne wyniki ogłoszono na konferencji medycznej, a następnie opublikowano na łamach czasopisma "American Journal of Hygiene". W ten sposób powstała pierwsza skuteczna szczepionka przeciw polio.

Swojej działalności naukowo-badawczej Hilary Koprowski nie zakończył na szczepionce przeciw polio. W 1957 roku został kierownikiem Instytutu Anatomii i Biologii Wistara w Filadelfii. Kariera Koprowskiego była bogata w przełomowe odkrycia naukowe, a profesor pozostawił po sobie setki publikacji ważnych dla biomedycyny. Profesor wspierał też rozwój młodych naukowców. Do zespołów badawczych Instytutu Wistara zapraszano wielu obiecujących badaczy, również stażystów z Polski. Do życia Koprowski powołał też w 1989 roku Fundację im. Koprowskich, która powstała w Polsce w celu wspierania młodych talentów świata nauk biologicznych i medycznych.

Hilary Koprowski jest patronem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a także kawalerem Orderu Uśmiechu. Zachęcamy wszystkich do przeczytania poniższego artykułu i zapoznania się z biogramem tego wybitnego polskiego naukowca.