Pomorskie Dni Druku 3D. „Connectivity”

Dodano

24.09.2021

Czy jesteśmy w stanie w sposób zdalny zarządzać produkcją wydruków, obsługiwać klientów i realizować ich zlecenia, bez względu na stopień skomplikowania projektów? Na te pytania odpowiedzieli organizatorzy piątej odsłony konferencji, skoncentrowanej na tematyce druku 3D –  Pomorskie Dni Druku 3D. „Connectivity” – to temat przewodni minionej edycji, mającej miejsce w dniach 21-22 września, która tym razem po raz pierwszy, z uwagi na trwającą pandemię, odbyła się on-line. I właśnie wokół pandemii, zbudowany został jej program.

 
Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się w jaki sposób maszyny do druku 3D wykorzystują big data, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do automatyzacji produkcji. Zaproszeni eksperci opowiedzieli również, jak w zdalny sposób zarządzać pracą drukarek 3D, zlecać wydruki i obsługiwać klientów. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem, że postępująca automatyzacja w branży druku 3D staje się powoli codziennością, a kluczowe procesy na drodze od projektu do wydruku uległy skróceniu, co pozwala przedsiębiorcom korzystającym z tej technologii nie tylko na oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

PDD3D uroczyście otworzyli Ewa Janczukowicz-CichoszWicedyrektor PPNT GdyniaAnna RóżyckaZ-ca Dyrektora Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE oraz Radosław WikaDyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE. Była to już piąta edycja wydarzenia organizowanego we współpracy Pomorskiej Specjalnej Strefy EkonomicznejPomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia z firmą BIBUS MENOS, poświęcona zagadnieniu Connectivity. Wydarzenie medialnie wspierali patroni – portale trójmiasto.pl i centrumdruku3d.pl.  

Podczas dwóch dni wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać dziesięciu prelekcji specjalistów z różnych części zarówno Polski jak i Europy, poznać wiele praktycznych case study oraz niezliczoną ilość nowinek technologicznych.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od prelekcji firmy ITA, która opowiedziała o kontroli jakości druku 3D – jakie są wyzwania i możliwości. Dzięki 3YOURMIND można było dowiedzieć się jak sektor obrony wykorzystuje produkcję rozproszoną. System chmurowy 3DGence CLOUD wymieniło etapy składające się na pełną kontrolę procesu druku 3D – jaki jest pierwszy i najważniejszy krok do zwiększenia wydajności produkcji, a BIBUS MENOS zaprezentował funkcjonalność platformy wyceny online wydruków SLS i DMLS. Ta część konferencji została zakończona wystąpieniem EOS GmbH – EOSTATE&EOSConnect Industrial grade connectivity solutions.

Drugiego dnia wydarzenia EC Engineering wymieniło rozwiązania symulacyjne Metal Additive Printing dla branży Healthcare, Technology Applied poruszyło niezwykle aktualny temat i opowiedziało o transformacji Przedsiębiorstwa produkcyjnego w celu operowania w rzeczywistości covidowej. Za sprawą ReverseSolutions mogliśmy poznać usługi pomiarów 3D funkcjonujące jako zdalna forma wsparcia działów inżynieryjnych oraz kontroli jakości, a Robotorium przedstawiło technologie druku 3D wykorzystywane do budowy stanowisk prototypowych i maszyn dedykowanych. Konferencja została zakończona wystąpieniem Stowarzyszenia Robotyków SKALP pokazującym jak druk 3D i szybkie metody prototypowania pomagały w pierwszych tygodniach epidemii Covid-19.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspomniała o możliwościach rozwoju przedsiębiorstw w przestrzeni Space4Makers Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz o uruchomionym Konkursie Argonautów, skierowanym do wszystkich kreatywnych i zaangażowanych osób realizujących swoje pomysły z dziedziny Life Science.

  
Przez dwa dni wydarzenia, transmitowanego ze studia w Parku Konstruktorów w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia,  jego uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę, poznali nowinki i trendy w dziedzinie drukowania addytywnego, ale także mieli okazję wysłuchać i zadać pytania liderom branży, którzy nie tylko podzielili się swoim doświadczeniem ale również omówili realne case’y, w których wykorzystuje się systemy big data, AI czy aplikacje pozwalające na zdalne zarządzanie maszynami, praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Zobacz również

NNT wchodzi na rynki Ameryki Północnej i Australii

>

ŚTP 2019 w GPNT

>

BioTech Daily

>

BioTech Daily za nami

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>