Pomorskie Dni Druku 3D Retrospection

Dodano

26.10.2022

Druk 3D za sprawą literatury i programów popularnonaukowych dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Oczyma wyobraźni widzimy spektakularne projekty wychodzące ze złożonych drukarek. Aby przybliżyć ten świat, po raz szósty zostały zorganizowane Pomorskie Dni Druku 3D: Retrospection. Podczas tegorocznej edycji rozmawialiśmy o początkach firm zajmujących się drukiem 3D, a także poruszyliśmy kwestie dofinansowania dla działalności w obszarze druku 3D oraz rozmawialiśmy o innowacjach w technologiach przyrostowych.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Pomorskich Dni Druku 3D było hasło Retrospection. Uczestnicy imprezy poznali historie firm, które stały u podstaw przemysłu technologii przyrostowych. Eksperci opowiedzieli również o innowacjach w branży: rozwoju nowych materiałów na potrzeby technologii druku 3D, rozwoju produktów medycznych, a także przybliżyli zagadnienia optymalizacji kosztów dzięki technologiom przyrostowym.

PDD3D uroczyście otworzyli Anna Borkowska, Dyrektor PPNT Gdynia oraz Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE. Była to już szósta edycja wydarzenia organizowanego we współpracy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia z firmą BIBUS MENOS inwestorem Polskiej Strefy Inwestycji. Wydarzenie medialnie wspierali patroni – portale trójmiasto.pl, centrumdruku3d.pl oraz Radio Gdańsk. Konferencja została również objęta patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Pomorskie Dni Druku 3D rozpoczęły się od prelekcji firmy Technology Applied, która odnosiła się do ewolucji druku 3D, czyli drodze od prototypowania do produkcji seryjnej pokazanej na przykładzie sukcesu przedsiębiorstwa, a o rozwoju nowych materiałów i proszków na potrzeby technologii DMLS/SLM opowiedział Amazemet. Niezwykle istotny temat poruszony został przez prelegenta reprezentującego Mediprintic, który zaprezentował rozwój produktów medycznych do zaopatrzenia przedramienia. Był to case study pokazujący drogę od pozyskania finansowania do wprowadzenia produktu na rynek. Z kolei o sposobach optymalizacji kosztów możliwych dzięki technologiom 3D oraz technologiom wspomagającym produkcję prezentację przygotowała firma Altrax. Za sprawą Reverse Solutions mogliśmy dowiedzieć się jaka jest rola oraz zastosowanie pomiarów 3D w technologiach przyrostowych. 

O swoim sukcesie opowiedziała również firma BIBUS MENOS, współorganizator konferencji Pomorskie Dni Druku 3D, który od 15 lat rozwija i wspiera klientów w branży 3D. Case study dotyczący technologii przyrostowych w przemyśle 4.0 to temat, który został poruszony przez Stowarzyszenie Robotyków SKALP, lokatora Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz opiekuna przestrzeni Space4Makers. Panel dotyczący przedsiębiorczości i innowacji został zakończony prezentacją RiskCE dotyczącą Drukarek 3D w kontekście unijnych wymagań CE oraz brytyjskiego oznakowania UKCA.

Druga część konferencji dotyczyła finansowania innowacji i wsparcia sektora MŚP. Zagadnienia te zostały poruszone przez Grantere, która wytłumaczyła jak przygotować się do nowej perspektywy finansowej UE i jak w ten sposób otrzymać dotacje na technologie druku 3D oraz Agencję Rozwoju Przemysłu, która opowiedziała o zrównoważonym rozwoju oraz produkcji i dofinansowaniu skutków zwalczania gospodarczych efektów pandemii COVID. 
Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny moderowany przez Michała Pęczka, BIBUS MENOS, którego tematem przewodnim był rozwój technologii 3D w post pandemicznych czasach oraz jej rozwój i ewolucja. 

Zobacz również

Wesołych Świąt

>

Polska biotechnologia rośnie w siłę. Polpharma Biologics z certyfikacją FDA

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>

Spotkanie Informacyjne dot. Akceleracji Biznesów Społecznych

>

Solwit Level Up - Decoding AI

>