Roboty opanowały Internet - BBR2020

Rozmowy z ciekawymi ludźmi ze świata robotyki, spacer po laboratorium robotycznym i przede wszystkim emocje związane z rozstrzygnięciem poszczególnych konkurencji tegorocznej edycji Bałtyckich Bitew Robotów, to wszystko i dużo więcej można było zobaczyć w ubiegły weekend podczas trzydniowej transmisji live ze studia zlokalizowanego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Za nami kolejna edycja BBR tym razem w zupełnie odmienionej formule, w związku z wyjątkowymi okolicznościami. W tym roku, Stowarzyszenie Robotyków SKALP, organizator wydarzenia, zaproponowało uczestnikom 5 konkurencji:
  • Robohackaton czyli maraton budowy robotów, nieodłączny element Bałtyckich Bitew, Gdański Park Naukowo-Technologiczny ponownie był patronem konkurencji;
  • Miss/Mister BBR 2020 konkurs na najfajniejszego robota turnieju; 
  • projekt toru Linefollower 3D, uczestnicy mieli pokazać na jakim torze chcieliby się ścigać w kolejnej edycji turnieju;
  • konkurs na napisanie zabawnej historii (tzw. Pasta) związanej z robotami;
  • konkurs plastyczny dla najmłodszych entuzjastów robotyki. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny byli współorganizatorami wydarzenia.

Robohackathon

W piątek wieczorem drużyny startujące w Robohackathonie poznały temat tegorocznej potyczki, którym było skonstruowanie robota, który autonomicznie napisze tekst BBR2020 i przystąpiły do 40 godzinnego maratonu robotycznego. Uczestników ze studia w nowo powstałej przestrzeni Spacemaker w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym powitali Mateusz Dyrda, Prezes Stowarzyszenia Robotyków SKALP wraz z Patrycją Matejek, Koordynatorką konkurencji.

„Już od 10 lat organizujemy turniej robotyki amatorskiej, na który serdecznie dzisiaj zapraszamy. Wydanie jest specjalne ponieważ sytuacja epidemiczna na świecie zmusiła nas do tego żeby zmienić trochę formułę naszego wydarzenia, ale nic straconego, my jak zwykle staramy się dostarczyć wam dużej ilości rozrywki. Zespołom które startują w naszym konkursie niezapomnianych wrażeń sportowych” – powiedział Mateusz Dyrda rozpoczynając transmisję.

Podczas inauguracji Bałtyckich Bitew obecny był także Radosław Wika Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - „Cieszę się, że po raz kolejny możemy się spotkać u nas w progach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mam nadzieję że będziecie się dobrze bawili, życzę sportowej rywalizacji, weny, super pomysłów i niech zwycięża najlepszy.” 

Zmagania w projektowaniu i uruchamianiu robotów trwały do godz.12 w niedzielę. Nie odbyło się bez palących sterowników i nieoczekiwanych zmian planów, a także niezrealizowanych pomysłów.
Ostatecznie wszystkie 4 zgłoszone drużyny zajęły miejsce na podium:
 
1 . Melsoniaki
2 . Ten łazik nigdzie nie poleci
3. Najgorszy rocznik w historii szkoły | Dajemy Miodu

Wirtualny spacer

Poza prezentacjami i prelekcjami technologicznymi trwającymi przez całą sobotę jedną z atrakcji transmisji na żywo był wirtualny spacer po warsztacie i jednocześnie nowej siedzibie Stowarzyszenia SKALP w przestrzeni Spacemaker.

„Znajdujemy się w nowo otwartym warsztacie w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jest to nowa siedziba Stowarzyszenia Robotyków Skalp, możemy korzystać z tej przestrzeni dzięki projektowi Digital Innovation Hub. Znajdujemy się na 400 m2 hali, nie korzystamy z całej przestrzeni, która nazywa się Spacemakre i jest pomysłem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.” – powiedział Mateusz Dyrda.

Huby Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs) to pięć ośrodków rozmieszczonych w różnych miejscach Polski wyłonionych w październiku 2019 roku przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. DIH4.AI jest współtworzony przez konsorcjum Voicelab.ai i Politechniki Gdańskiej przy współpracy z prawie 20 partnerami w tym Stowarzyszenia Robotyków SKALP. Będzie znajdował się na 400 m2 jako element Spacemaker.

Tą przestrzeń stworzyliśmy dla was, dla młodych robotyków, pasjonatów technologii. Macie tutaj do dyspozycji boxy z których będziecie mogli korzystać, macie przestrzeń którą zarządza Stowarzyszenie SKALP, będzie część dedykowana młodym naukowcom i inżynierom, młodym wynalazcom we współpracy z Politechniką Gdańska." – powiedział Radosław Wika.

Jednocześnie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wpisuje powstające miejsce w szerszą inicjatywę Inkubatora Technologicznego, gdzie poza środowiskiem do prototypowania dostępne będzie także wsparcie mentorów, szkolenia, networking ze współpracującymi podmiotami.