Strefa Akceleracji - podsumowanie 2023

Dodano

20.12.2023

Rozwój startupów, wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych rozwiązań, wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury – właśnie tak w skrócie możemy opisać nasz program akceleracyjny Strefa Akceleracji! Poprzez program akceleracyjny organizowany w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym wspieramy startupy na każdym etapie ich rozwoju, od prototypowania do pierwszych sukcesów na rynku. Zapewniamy intensywny mentoring, szkolenia, możliwość nawiązywania kontaktów z potencjalnymi inwestorami i klientami, a także dostęp do infrastruktury i narzędzi technologicznych. Działania ze startupami prowadzone były w dwóch ścieżkach tematycznych: LifeSciene oraz Przemysł morski

Tegoroczna edycja programu obejmowała miesiąc intensywnych prac nad rozwiązaniami wpisującymi się w zagadnienia tematyczne zaproponowane przez partnerów ścieżek – Polpharma Biologics oraz PGZ Stocznię Wojenną

Pierwsze spotkanie ze wszystkimi zespołami, które zakwalifikowały się do programu odbyło się w listopadzie i było poświęcone umiejętnościom miękkim – takim jak team builiding, sztuka wystąpień publicznych oraz pitching. 

W czasie warsztatów Uczestnicy dowiedzieli się jak profesjonalnie przygotować krótką wypowiedź biznesową i poznali zasady skutecznych wystąpień. Jednym z tematów była rozmowa o lękach, stresie i jego pokonywaniu. W czasie prezentacji rozłożony został również na czynniki pierwsze pitch biznesowy i poruszono temat błędów w wystąpieniach. Przestawiono również bariery w komunikowaniu się i sposoby ich przezwyciężania.

W drugiej części dnia odbył się pierwszy pitching start-upów pod czujnym okiem Mentorów. Uczestnicy mieli możliwość poznania siebie nawzajem, przećwiczenia swoich występów i zweryfikowania swoich prezentacji. 

Drugie wspólne spotkanie przeprowadziliśmy w mikołajkowej atmosferze, gdzie skupiliśmy się na zagadnieniach dotyczących internacjonalizacji, marketingu, sprzedaży i wizerunki marki oraz zabezpieczeniu własności intelektualnej. Zajęcia przeprowadzili Eksperci i Mentorzy ze świata finansów, prawa nowych technologii, przedsiębiorczości oraz startupów. W drugiej części dnia odbył się pitching start-upów, który był wstępem do późniejszej części animowanych spotkań biznesowych z kilkudziesięcioma ekspertami, inwestorami, aniołami biznesu czy decydentami różnego szczebla.

Pierwsza Gala Finałowa dedykowana była ścieżce LifeScience organizowanej w partnerstwie strategicznym z Polpharma Biologics i odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie odbyło się w ramach konferencji BioTech Daily, która od wielu lat gromadzi osoby zainteresowane tematami z branży biotechnologii.  

W ramach tej ścieżki wsparto rozwiązania z obszarów: LifeScience, Biotech, Digital Health, Biogospodarki, i innych rozwiązań poprawiających jakość życia lub zdrowia.

Każdy z zespołów miał 5 minut na zaprezentowanie swojego pomysłu w taki sposób, aby przekonać Kapitułę Oceniającą, że zasługuje na wygraną. Rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom spotkania naprawdę wyrównany. Po długich obradach Jury wyłoniło laureatów: 
  1. Pogaduszki -  Aplikacja dla dzieci z wadami logopedycznymi (75% populacji w Polsce), która dzięki AI zamienia diagnozę i terapię na sterowane głosem gry mobilne. Dziecko jest przekonane, że gra we wciągającą rozgrywkę, a tymczasem ćwiczy logopedię.
  2. EPI-CAN -  Skuteczność leczenia onkologicznego w dużej mierze zależy od stopnia rozwoju nowotworu. Współcześnie brak testów przesiewowych sprawia, że wiele nowotworów wykrywanych jest w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy leczenie jest mniej efektywne. Technologia EPI-CAN pozwala na wykrywanie nowotworów w oparciu o test diagnostyczny wykonywany z wykorzystaniem próbki krwi pacjenta.
  3. Aidlab -  Produkty ułatwiające monitorowanie i analizę stanu zdrowia na odległość. Są to zaawansowane urządzenie medyczne, działające bezprzewodowo i zapewniające pomiar danych w czasie rzeczywistym zarówno badaczom, naukowcom, pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Dzięki integracji z zaawansowanymi algorytmami analizy danych, urządzenia identyfikują potencjalne zagrożenia dla zdrowia i sugeruje zalecane działania.

Gala finałowa ścieżki Przemysł morski przeprowadzona w partnerstwie strategicznym PGZ Stoczni Wojennej odbyła się tydzień później na terenach stoczni, gdzie wyłoniony został jeden laureat. Zespoły działały w obszarach: okrętowych systemów łączności, nawigacji i zabezpieczeń technicznych, elektroniki, uzbrojenia, technologii, systemów i urządzeń dla jednostek pływających, innowacyjnych rozwiązań dla Marynarki Wojennej RP i przemysłu stoczniowego, , robotyki, automatyki i przemysłu 4.0.

Każdy finalista również miał 5 minut na przedstawienie swojego pomysłu, a następnie musiał zmierzyć się z pytaniami od Kapituły Oceniającej. Zwyciężył zespół Revobeam - z rozwiązaniem dotyczym wykorzystania innowacyjnej anteny rekonfigurowalnej elektronicznie do niezawodnej komunikacji bezprzewodowej dla okrętów oraz dla współpracujących z nim jednostek bezzałogowych (zarówno latających jak i pływających), w tym autonomicznych jednostek pływających typu USV (ang. unmanned surface vehicle).

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim pozostałym uczestnikom, słuchaczom i oczywiście Mentorom i Ekspertom serdecznie dziękujemy za przybycie. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój pomysłów, bo każdy z nich jest wyjątkowy i może w przyszłości odnieść sukces. - podsumował Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE

Zobacz również

Informacje od Zarządu PSSE

>

Informacja dla przedsiębiorców

>

Home office – jak efektywnie pracować z domu?

>

Życzenia wielkanocne

>

Tydzień pod znakiem popularyzacji branży IT

>