VUCA – zarządzanie i skuteczność w czasach zmienności - relacja

W ostatni czwartek razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego kontynuowaliśmy naszą podróż w kierunku Innowacji. Spotkania pod hasłem „Pomorska podróż. Kierunek innowacje.” zostały zaplanowane w trzech cyklach: Cykl 1: od inspiracji do innowacji – wsparcie przy starcie; Cykl 2: Paliwo dla innowacji – czyli jak zwiększyć szansę na komercjalizację; Cykl 3: Turbulencje w podróży – czyli jak z kryzysu uczynić szansę na rozwój? Każde ze spotkań prowadzone jest przez doświadczonych specjalistów reprezentujących Wykonawców działających na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którymi są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna| Polska Strefa Inwestycji, Instytut Kreowania Przedsiębiorczości oraz Alfabeat.

20 maja br. zatrzymaliśmy się na przystanku „Turbulencje w podróży. Czyli jak z kryzysu uczynić szansę na rozwój?" w ramach którego rozmawialiśmy o koncepcji VUCA i VUCA PRIME. W rolę eksperta wcieliła się Paula Wąsowska, DBA, która w swojej prelekcji przedstawiła praktyczne przykłady organizacji charakteryzujących się adaptacyjnością do zmian, a także omówiła skuteczne sposoby na wykorzystanie dynamiki zmiany.

Celem spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej zarządzania przedsiębiorstwem w świecie dynamicznych zmian, destabilizacji i przełomowych innowacji oraz poznanie podstawowych definicji i praktycznych narzędzi wspierających biznes w świecie VUCA.
Podczas spotkania, wśród uczestników, zostały przeprowadzone 2 ankiety w celu nawiązania interakcji oraz poznania opinii na dany temat wśród zgromadzonych Innowatorów. Pierwsze z nich odnosiło się do zachowań, którymi charakteryzowały się firmy podczas pandemii. Największy odsetek uczestników przyznał, że była to wirtualna/zdalna obsługa klienta. Drugim zachowaniem, które wskazali nasi innowatorzy to szybkie dostosowanie technologiczne, w tym m.in. praca zdalna. W dalszej kolejności wymieniane były podnoszenie kompetencji i szkolenia, dostosowanie modelu biznesowego, obcinanie kosztów oraz redefinicja celu strategicznego, misji, a także wizji przedsiębiorstwa.

Drugie pytanie, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy, dotyczyło trendów, które mają największą szansę realizować się w najbliższych miesiącach nowej normalności. Największy odsetek ankietowanych wybrał trend odnoszący się do przyśpieszonej cyfryzacji, a zaraz na drugim miejscu znalazła się zdalna lub hybrydowa praca. Niemniej ważnymi, lecz wskazanymi przez mniejszą liczbę uczestników były trendy: automatyzacja, przemodelowanie portfolio produktów i usług oraz transformacja modeli sprzedażowych.

Spotkanie zakończone zostało sesją Q&A. W czasie dyskusji Jaśmina Zwierz, Project Manager Zespołu ds. wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności w GPN-T rozmawiała z Paulą Wąsowską, DBA, w jaki sposób wspierać adaptacyjność, jak przekonać organizację do adaptowania się do nowych warunków, otworzyć się na zmiany, nowości i innowacyjność oraz jak tanio i efektywnie weryfikować hipotezy biznesowe.
Serdecznie dziękujemy zgromadzonym uczestnikom za udział w wydarzeniu i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o kolejnych wydarzeniach. Już w najbliższy czwartek, tj. 27 maja odbędzie się ostatnie webinarium, którego wykonawcą jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i dotyczyć będzie cyfryzacji biznesu.
Zapraszamy do rejestracji.