IP BOX jako preferencyjna forma opodatkowania – relacja

Dodano

20.09.2021

Dla kogo jest preferencyjna forma opodatkowania IP BOX? Jak z niej skorzystać oraz jakie są kwalifikowane prawa własności intelektualnej? To i wiele innych zagadnień zostało poruszonych podczas kolejnego spotkania z cyklu „Przy kawie o prawie”. Po raz pierwszy od dłuższego czasu spotkaliśmy się na żywo w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym by przy kubku gorącej kawy poruszyć zagadnienia prawne dotyczące możliwości uzyskania pomocy publicznej w branży IT/ICT.

Celem spotkania było przybliżenie krok po kroku praktycznej wiedzy, która pomoże w skorzystaniu z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytwarzanego, rozwijanego lub ulepszanego kwalifikowanego IP w ramach prac badawczych lub rozwojowych.
 
Spotkanie prowadzili eksperci radca prawny dr Marta Dargas-Draganik oraz radca prawny Marek Stanke, którzy tłumacząc zagadnienia związane z preferencyjną formą opodatkowania jaką jest IP BOX odwoływali się do dokumentów prawnych, ale przede wszystkim przywoływali praktyczne przykłady z orzecznictwa sądowego. Przybliżyli kto i na jakich zasadach może skorzystać z preferencyjnej 5% stawki podatku CIT/PIT w odniesieniu do dochodów z tak zwanych kwalifikowanych praw własności. Pochylili się także nad pojęciem „programu komputerowego”, które nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko i z wyszczególnieniem jego elementów chronionych prawem autorskim.

Uczestnikami spotkania z cyklu „Przy kawie o prawie” byli zarówno przedstawiciele przedsiębiorstw zainteresowanych tą formą wsparcia, ale także już korzystający z preferencji IP BOX. Podczas meet upu padło wiele merytorycznych pytań i wywiązała się ożywiana dyskusja dotycząca między innymi sztucznej inteligencji.  Według nowej formuły cyklu „Przy kawie o prawie” druga część spotkania polegała na indywidualnych konsultacjach prawnych z chętnymi uczestnikami.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania  „Przy kawie o prawie” dotyczące szeroko rozumianej tematyki prawa własności intelektualnej, jednocześnie zachęcając do śledzenia naszej strony internetowej  i mediów społecznościowych oraz zapisania się do ukazującego się co dwa tygodnie newslettera gdzie publikujemy informacje o najbliższych wydarzeniach.

Zobacz również

NNT wchodzi na rynki Ameryki Północnej i Australii

>

ŚTP 2019 w GPNT

>

BioTech Daily

>

BioTech Daily za nami

>

Bożonarodzeniowe Życzenia

>