Razem łatwiej. Jak negocjować umowę konsorcjum - relacja
Dodano
12.05.2021
Podczas spotkania, wśród uczestników, zostało przeprowadzonych 9 ankiet w celu nawiązania interakcji oraz poznania opinii na dany temat wśród zgromadzonych Innowatorów. Ponad połowa zgromadzonych innowatorów przyznała, że realizowała projekty w formule konsorcjum, które najczęściej składało się od 3 do 5 partnerów. Jednakże, 57% zgromadzonych nie ma doświadczenia we współpracy z partnerem zagranicznym. Uczestnicy przyznają również, że partnera z zagranicznym partnerem jest bardziej wymagająca niż z polskim.
58% ankietowanych przyznało, że w trakcie realizacji projektu pojawiły się problemy wynikające z braku jasnego określenia obowiązków partnerów, a aż 83% zgromadzonych uczestników, którzy mają już doświadczenie w zawiązywaniu umów konsorcjum odpowiedziało, że mieli realny wpływ na treść umowy konsorcjum, a nie została ona wyłącznie narzucona przez Lidera. Zgromadzeni innowatorzy twierdząco odpowiedzieli, że w zawieranej przez nich umowie określone zostały zasady wdrożenia rezultatów.
73% uczestników uważa również, że innowacyjne partnerstwo ma szansę być szerzej wykorzystane przy współpracy nauki z biznesem. Jako największe wyzwania we współpracy z zagranicznym partnerem innowatorzy wskazali brak doświadczenia we współpracy w międzynarodowym środowisku.
Spotkanie zakończone zostało sesją Q&A. W czasie dyskusji Jaśmina Zwierz, PM Zespołu ds. wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności w GPN-T rozmawiała z dr Martą Dargas-Draganik dlaczego tak ważne jest podpisywanie umów konsorcjum, jak sformułować odpowiednie zapisy w zakresie obowiązków i odpowiedzialności konsorcjantów oraz czy istnieją skuteczne możliwości zabezpieczenia się przed niesprawiedliwym podziałem odpowiedzialności solidarnej.