2020 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Jak podsumować rok 2020 jednym słowem? Chyba nie jest to możliwe, ponieważ był to rok trudnych decyzji i niespodziewanych wydarzeń, ale też zmiany nawyków i zdobywania nowych doświadczeń.

Ostatni rok był całkiem inny niż wszystkie, zarówno dla nas, jak też dla przedsiębiorców i całego biznesowego otoczenia. Chcąc zostawić to co już było za sobą przygotowaliśmy krótkie podsumowanie minionych miesięcy w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym:

1. Wynajem powierzchni

W 3 nowoczesnych budynkach o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m2. swoje biura posiada już ponad 70 przedsiębiorstw zatrudniających łącznie niemalże 1900 osób.

Do grona najemców Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w 2020 roku dołączyło 12 przedsiębiorstw głównie z obszarów IT i biotechnologii. W ubiegłym roku zajęte było średnio aż 97% powierzchni przeznaczonej pod wynajem. Transfer pomocy de minimis dla przedsiębiorstw w Parku wyniósł ponad 0,9 mln złotych. Nasze parkowe firmy stworzyły, bądź zaangażowały się w ponad 40 innowacyjnych projektów.

Nieustannie czekamy na kolejnych innowatorów i zapraszamy do grona Parkowiczów - zaparkuj w Parku!

2. Nowa Strefa Co-work

W 2020 roku powstała Strefa Co-work Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego stanowiąca przestrzeń oferującą wspólne i twórcze środowisko pracy. Interesuje Cię biurko w open-space, wynajęcie sali spotkań, czy dedykowane stanowisko pracy wśród przedsiębiorstw z branży m.in. ICT, Life Science, Energetycznej, Technicznej, czy Przemysłu 4.0? Strefa Co-work GPN-T w czterech rożnych pakietach usług oferuje nie tylko wygodne biurka do pracy, ale również pełną inspiracji atmosferę oraz możliwość nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych.

Obecnie środowisko Co-work liczy już 81 przedsiębiorców. Dołącz do nich!

3. Laboratoria Molanote

W 2020 r. udało się wesprzeć lokalną działalność badawczo-rozwojową w celu poprawy konkurencyjności MŚP w regionie. Pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeń podpisaliśmy 21 umów na realizację specjalistycznych usług badawczych w Modułowych Laboratoriach Nowoczesnych Technologii Energooszczędnych.

Wszystkich zainteresowanych działalnością laboratorów Molanote zapraszamy.

4. Inkubator Technologiczny

Inkubator technologiczny to jeden z projektów zrealizowanych w 2020 roku przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Program przeznaczony jest dla nowo powstałych przedsiębiorstw działających na rynku nie dłużej niż 3 lata o wysokim potencjale rozwojowym.

Inkubacja niesie za sobą wiele korzyści, które dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego z przedsiębiorców. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź

5. Space4Makers

W 2020 roku wystartował Space4Makers! Jest to nowoczesna przestrzeń do prototypowania w której start-upy, innowacyjne przedsiębiorstwa oraz wynalazcy mogą realizować swoje nieszablonowe pomysły. Na przestrzeni 400 m2 w GPN-T od końca minionego roku funkcjonuje Protolab II oraz laboratorium robotyczne DIH4.ai

Więcej informacji o ofercie już wkrótce, śledźcie nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco.

6. Wprowadzenie specjalistycznych usług dronem

Nową usługą, z której przedsiębiorcy mogą korzystać od 2020 rok za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, są także specjalistyczne usługi dronem.

Korzyści wynikające z zastosowania bezzałogowych statków powietrznych związane są z możliwością precyzyjnego lokalizowania i obrazowania terenów/obiektów/środków trwałych z innej perspektywy. Usługi przy użyciu dronów stały się szybkim i bezpiecznym sposobem do zbierania, analizy i przetwarzania danych.

Szczegóły

7. Wirtualny spacer po GPN-T

W 2020 roku zrealizowano wirtualny spacer po Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na potrzeby przygotowania spaceru wykonano aż 2320 zdjęć.

Jesteście ciekawi co kryją dotąd nieznane wam zakamarki naszego kompleksu biurowego? Zapraszamy na małą wycieczkę po każdym z pięter. To wszystko możliwe jest bez wychodzenia z domu.

Wirtualny spacer

8. Wydarzenia i webinaria

Światowa pandemia koronawirusa spowodowała, że znaczna część wydarzeń została odwołana lub przeniesiona. Branża konferencyjna w krótkim czasie zareagowała na zaistniałą sytuację i zaadaptowała swoje przestrzenie do nowej, zdalnej formuły. Pomimo wydarzeń na świecie, w 2020 roku Gdański Park Naukowo-Technologiczny zorganizował lub czynnie uczestniczył w wielu wydarzeniach.

Przede wszystkim odbyły się nasze cztery flagowe wydarzenia, w których łącznie uczestniczyło aż 500 słuchaczy:

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego – zeszłoroczna edycja poświęcona była tematyce bezpieczeństwa w gospodarce morskiej zarówno bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jak i innowacjom technologicznym na morzu. Motyw przewodni stanowiły nowe technologie, ryzyka występujące w przemyśle morskim oraz kierunki działań na rzecz bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych. Więcej informacji

Pomorskie Dni Druku 3D – podczas dwóch dni wydarzenia, w pięciu blokach tematycznych uczestnicy mogli wysłuchać dwudziestu sześciu prelekcji specjalistów, poznać wiele praktycznych case study oraz niezliczoną ilość nowinek technologicznych. Można było dowiedzieć się o zaletach rozwinięcia firmy w kierunku przedsiębiorstwa 4.0, zainspirować technologicznymi osiągnięciami, poznać trendy w rozwoju przemysłu. Więcej informacji
 
Eco-ON Online – spotkanie dotyczyło tematyki współpracy świata nauki z biznesem, tj.: stymulowanie działalności B+R przez przedsiębiorstwa poprzez współpracę z zewnętrznymi podmiotami B+R. Więcej Informacj 
 
BioTech Daily – konferencja, której celem było poszerzenie horyzontów w branży nowoczesnych technologii medycznych, wymiana informacji w zakresie prowadzonych prac B+R oraz projektów, a także usprawnienie transferu wiedzy z uczelni do biznesu. Więcej informacji

Pozostałe najważniejsze wydarzenia, które odbyły się z udziałem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, zarówno stacjonarnie, jak i w formie online to:
 1. AI Games – Hackathon AI >
 2. Hackerspace Game Jam >
 3. EIT Health Info Day >
 4. Webinar: Robotyzacja RPA i jej wpływ na biznes od początku pandemii coronavirusa – we współpracy z Pirxon S.A. >
 5. Webinar: Optymalizacja kosztów ubezpieczenia w przedsiębiorstwie >
 6. Webinar: Robotyzacja RPA w Dentsu Aegis Network w czasie pandemii >
 7. Spotkanie z austriacką firmą nieruchomościową Alykon >
 8. Webinar: Jak tworzyć produkty? Od pomysłu do aplikacji >
 9. Webinar: Szybka Ścieżka – od pomysłu do przemysłu >
 10. Tydzień Programisty 2020 >
 11. Bałtyckie Bitwy Robotów 2020 >
 12. Interizon Day 2020 >
 13. Infoshare 2020 >
 14. Festiwal Cyfryzacji >
 15. Noc Innowacji - Debata "Kto tworzy innowacje w Gdańsku" >
 16. Wydarzenie sieciujące ISP >
 17. Przy kawie o prawie: Zarządzanie prawami własności intelektualnej >
Ponadto w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym GPN-T, mimo pandemii i wprowadzonych restrykcji odbyły się 1322 wydarzenia.

9. Park w Parku

Pod koniec minionego roku Gdański Park Naukowo-Technologiczny zyskał nową przestrzeń – Strefę relaksu. Jest to miejsce pozwalające na spontaniczną i nieformalną wymianę wiedzy pomiędzy pracownikami firm zlokalizowanych w GPN-T.

Nawiązując do nazwy kompleksu budynków, chillout room został zaaranżowany na park czyli wypełniony zielenią teren rekreacyjny, w którym nasi Parkowicze znajdą miejsca do odpoczynku, a także gry sprzyjające aktywności fizycznej, zachęcające do wspólnego spędzania czasu w trakcie przerw pomiędzy obowiązkami.

10. Pomagamy

Poza prowadzeniem działalności biznesowej, tak jak każdego roku, tak w 2020 również staraliśmy się pomagać innym najlepiej jak potrafimy.

W minionym roku akcją charytatywną, która odniosła niesamowity sukces okazał się „Gaszyn challenge” do którego przystąpił także zespół Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pompowaliśmy dla Olka zmagającego się z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA - zobaczcie sami.

Ostatni miesiąc ubiegłego roku stał pod znakiem szlachetnej paczki, w którą GPN-T wraz z PSSE oraz BPNT angażują się od 10 lat.

11. Social Media

Cały czas pozostawaliśmy aktywni w mediach społecznościowych, gdzie Parkowicze mogli śledzić bieżące wydarzenia. Za sprawą kanałów komunikacyjnych informowaliśmy o odbywających się wydarzeniach, nowościach, ciekawych odkryciach, nowinkach ze świata nauki, sukcesach naszych firm, a także przekazywaliśmy komunikaty w związku z zaistniałą sytuacją na świecie. W 2020 roku GPN-T dołączył także do społeczności LinkedIn. 

W minionym roku ukazały się 83 artykuły na stronie internetowej, a w mediach społecznościowych (Facebook i LinkedIn) opublikowaliśmy 785 postów.

12. Home Office

Trwająca pandemia Koronawirusa postawiła przed przedsiębiorstwami nowe zadania. Musieliśmy nauczyć się pracować zdalnie i komunikować za pośrednictwem narzędzi online.

Z uśmiechem i spokojem przetrwaliśmy najtrudniejszy czas minionego roku i powoli wracamy do znanego nam trybu pracy pozostając, zawsze do dyspozycji naszych Parkowiczów!

Dziękujemy za ten rok, choć nie był łatwy – daliśmy radę! Tym podsumowaniem i uśmiechem na ustach wkraczamy w 2021 r.