Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wyróżniona

Dodano

19.10.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wśród najlepszych stref ekonomicznych świata. W tegorocznym rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2020 PSSE otrzymała cztery wyróżnienia.

fDi Magazine to anglojęzyczny dwumiesięcznik zawierający aktualny przegląd globalnej aktywności inwestycyjnej.

Magazyn fDi publikuje coroczny raport FDI (foreign direct investment), który zawiera przegląd globalnych statystyk dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a także zestawienie aktualnego obrazu w kluczowych regionach, takich jak Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska i Karaiby, Bliski Wschód i Afryka oraz kraje z wielkiej czwórki.

W zeszłym tygodniu opublikowany został specjalny raport „fDi’s Global Free Zones of the Year”. Zespół sędziowski wytypował zwycięskie lokalizacje w poszczególnych kategoriach z otrzymanych 61 zgłoszeń z całego świata. 

Wśród laureatów znalazła się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otrzymując 4 wyróżnienia.


Wyróżniona działalność Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego


PSSE została wyróżniona w kategorii Rozwój MŚP oraz startupów za działalność Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego, który wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów w branżach ICT, Life Science i energetyka.

Jury fDi wyróżniło zadania GPN-T, które służą zapewnieniu przedsiębiorcom wysokiej jakości usług i infrastruktury służącej wzmocnieniu oraz wykorzystywaniu ich potencjału. Doceniono również prace związane z powstaniem prototypowni Spacemaker, która zapewni dostęp do przestrzeni warsztatowej, a wraz z bliskością przestrzeni biurowej i konferencyjnej zapewni pełen wachlarz możliwości i odpowie na potrzeby startupów oraz MŚP rozwijających się w kierunku Przemysłu 4.0. 


Sieciowanie i networking


Ponadto jury fDi Global Free Zones doceniło sieciowanie i networking przedsiębiorców poprzez organizację specjalistycznych wydarzeń w GPN-T.

Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi:

BioTech Daily, konferencja o tematyce Life Science, której pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Była to doskonała okazja do wymiany informacji z zakresu prowadzonych badań, najnowszych projektów biotechnologicznych, przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu komercjalizacji oraz umożliwienie sieciowania zainteresowanych podmiotów. 

Pomorskie Dni Druku 3D organizowane we współpracy GPN-T z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz inwestorem strefowym Bibus Menos. Konferencja PDD3D to doskonała okazja do rozmowy o najnowszych osiągnięciach, innowacjach i trendach w dziedzinie trójwymiarowych wydruków. Ostatnie dwie edycje Pomorskich Dni Druku 3D odbywały się pod hasłem: „Industry 4.0” i skierowane były do osób i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii w procesach produkcyjnych.

Eco-On wydarzenie poświęcone tematyce technologii ekoefektywnych w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie. Edycja Eco-on online 2020 dotyczyła współpracy świata nauki z biznesem, stymulowania działalności B+R w przedsiębiorstwach oraz współpracy z zewnętrznymi podmiotami B+R. Tematem przewodnim były Laboratoria Molanote jako zaplecze badawczo-rozwojowe dla przedsiębiorstw. 

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego to spotkanie ekspertów ze świata biznesu oraz nauki w zakresie innowacji w przemyśle offshore oraz ich bezpiecznego zastosowania na morzu. Tegoroczna III edycja oparta była oparta na tematyce bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwa farm wiatrowych oraz innowacji technologicznych na morzu.

AI Games – Hackathon AI czyli hackathon sztucznej inteligencji organizowany przez Stowarzyszenie Robotyków Skalp i Koło Naukowe Gradient, podczas którego pasjonaci w ciągu 24h wykonują jedno z wyzwań zaprezentowanych przez firmy aby pokazać jak sztuczna inteligencja jest w stanie rozwiązać problemy biznesu. Weekend programowania i kodowania w styczniu 2020 roku zgromadził w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym ponad 200 pasjonatów sztucznej inteligencji z całej Polski. 26 zespołów przyjęło wyzwania od  Airspace Intelligence, VoiceLab oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy współpracy z Excento.

Ponadto wyróżniono wydarzenie, w którym GPNT był partnerem tj. Hackerspace Game Jam. Inicjatywa działa w ramach większej akcji - Global Game Jam, która polega na stworzeniu grywalnego prototypu gry w 48 godzin i odbywa się w kilkuset miejscach na świecie w tym samym czasie. Czwarty raz organizowana była w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przez Hackerspace Trójmiasto i fundację Code:Me.

Wyróżniony został także pilotażowy projekt promujący działalność Polskiej Strefy Inwestycji pn. „Strefa w każdej gminie”.

 
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została doceniona również w kategorii Przemysł 4.0 oraz Robotyka za działalność Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. CPRP to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, który umożliwia podnoszenie kompetencji pracowników, a także pomaga uczniom szkół branżowych w obraniu ścieżki kariery związanej z automatyką i robotyką.

Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem.

Zobacz również

Strefa Akceleracji - nabór 2023

>

Inauguracja działalności Pomeranian Digital Innovation Hub

>

Konferencja Eco-On 2024

>

QSAR Lab koordynatorem wielomilionowego kontraktu z Europejską Agencją Chemikaliów!

>

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024

>